Rumlar'ın denklemini hala çözemedik mi?

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın müzakerelerin devamı için Guterres çerçevesinde yeniden masaya oturma önerisinin Rum yönetimi tarafından reddedilmesi, derin hayal kırıklığı yarattı.
Cumhurbaşkanı Akıncı'nın müzakerelerin devamı için Guterres çerçevesinde yeniden masaya oturma önerisinin Rum yönetimi tarafından reddedilmesi, derin hayal kırıklığı yarattı.
Akıncı ile Erhürman arasında dün yapılan haftalık olağan görüşmenin ilk maddesi de bu konuydu.
Toplantının ardından Rum toplumuna ve Rum siyasilere seslenen Erhürman, 'Federasyon ve siyasi eşitlik kavramları üzerinden uzlaşmak çözüme ulaşmanın tek yolu' dedi.
Akıncı'nın önerisini reddeden Anastasiadis'in tam bir hayal kırıklığı yaşattığına dikkat çeken Başbakan, şu noktalara dikkat çekti:
'Çoğunluk yönetir, kavramını ısrarla kullanmış olması, 'çoğunluk azınlık denklemi' üzerinden açıklama yapması, Rum Liderin bu kadar uzun süren müzakere sürecinin sonucunda olması gereken yerde olmadığını, Sayın Akıncı'nın uzun süreden beri söz ettiği zihniyet değişimi tablosunun ortada olmadığını ve bu işin temel parametresi olan federasyonu ve siyasi eşitliği algılama noktasında yaşanan sorunların büyüklüğünü ortaya koyuyor. Bu son derece düşündürücü ve üzücü.'
Oysa asıl düşündürücü olan Rum yönetiminin adada oluşturmak istediği denklemi anlamamaktı.
Rumlar'ın bugüne kadar 'azınlık-çoğunluk' argümanı üzerinden adada oluşturmak istediği denklem, Kıbrıs Türküne sadece azınlık statüsünde haklar lütfetmeyi hedefliyor.
Bunu da asla kabul edemeyeceğimize göre Rumlar'ın bu anlayışıyla milim yol alamayacağınız ortadadır.
O yüzden yeniden kurulması dileğiyle düşlediğimiz müzakere masasına yönelik bu ham hayallerden bir an önce vazgeçmeliyiz.
Rumlar'ın bu adada kurmayı hedefledikleri yönetim çok bilinmeyenli bir denklem değil.
Yarım asra varan müzakere maratonunda bu denklemi çözemediysek, bundan sonra hiç çözmeyiz. Bu böyle biline...

Bu haber 321 defa okunmuştur

:

:

:

: