Lefkoşa belediye başkanlığını kazanan parti 2020 de KKTC Cumhurbaşkanlığını da alır.

Belki çok iddialı bir görüş oldu, ancak son 20 yıla baktığımız zaman gerçeğin de ta kendisidir.

Belki çok iddialı bir görüş oldu, ancak son 20 yıla baktığımız zaman gerçeğin de ta kendisidir. Kutlay Erk bey 2002 de Lefkoşa belediye başkanı olmuştu, arkasından ilk CB’LIĞI seçimlerinde 2. CB Mehmetali Talat seçildi. 2006 yılında Cemal Bulutoğlu Lefkoşa belediye başkanı oldu, cumhurbaşkanı 3. CB Dr. Derviş Eroğlu oldu. Son olarak parti oy oranı da az olmasına karşın Mehmet Harmancı sürpriz yaparak Lefkoşa belediye başkanı oldu, ayni gece çok iyi hatırlıyorum Harmancı göz yaşlarına boğulmuşken CB Mustafa Akıncı aday olacağının işaretini vermişti.

Tesadüfler bu kadar çok olur mu? Lefkoşa, amiral gemisi önemli bir moral öncelikle. CB Akıncı ilk kez benim sunduğum program, ADA TV de Ağustos 2014 de CB adayı olacağını açıklamıştı. Belki çok farklı etkenler seçilmesine neden olmuştu, ancak şahsının ağızından “Harmancı’nın seçimi kazanmış olması bize büyük bir motivasyon kazandırdı” demişti. Evet değerli okurlar Lefkoşa çok önemli.

Lefkoşa da çok aday olabilir ancak iddialı adaylar yalınızca üç tane, Mehmet Harmancı, Hasan Sertoğlu ve Gencay Eroğlu. Hükümet partilerinin Harmancıyı desteklediklerini söylemek doğru olmuyor çünkü önümüzde öyle bir kararlılık yoktur. DP adayını gösterdi Gencay Eroğlu, 3. CB Eroğlu’nun kızı, ancak parti oylarının oranı düşük % 7-10 arası ancak Harmancı seçildiği zaman da parti oyları daha da düşüktü. Hasan Sertoğlu’nun parti oyları çok yüksek %35 gibi muhtemel seçilmesi en güçlü aday. Harmancı’ya destek veren parti oyları %35’in altında, bu seçimlerde demek ki süprizler olacaktır.

En çok eleştiriler CTP içerisinde olmakta çünkü amiral gemisi konumunda olan Dünya da tanınan tek belediye Lefkoşa ve ülkenin ikinci büyük partisi konumunda bulunan CTP’NİN adayı yoktur, bunu 2. CB Talat da söylemişti. Başbakan ve CTP GB Tufan Erhüman hükümet kurulurken vermiş olduğu söze binaen aday göstermedi ve Harmancıya destek kararı aldı. Belki parti içi ve dışında eleştirildi, ancak bir protokol yapıldı ise de buna uymanın doğru olduğun u düşünüp gerçekleştirdi.

Lefkoşa belediye başkanlığını kazanmayı hesaplayan tüm partilerin hesabı yalınızca yerel seçimler değildir, 2020 KKTC CB’LIĞI seçimleri de hesabın içerisinde. Yerel seçimler sonrası başka bir hükümet modeli gündeme gelir mi? Başka bir makalemizde de bunu değerlendirelim, şunu yazayım bu yaz siyasi anlamda çok kavurucu olacak birileri yanarken, birileri de bir üst serin havaya çıkmayı başarmış olacaklar, tüm ülkeye hayırlı olması dileklerim ile.

Bu haber 701 defa okunmuştur

:

:

:

: