Mars’ta çocuk yapılabilir mi?

Mars’ta koloni kurma planları, beraberinde uzayda üreme nasıl olacak sorusunu getiriyor. Peki uzayda üreme mümkün olsa bile, dünyadakinden farklı koşullarda büyüyecek olan çocuklar tıpkı bizler gibi mi olacaklar?
Mars’ta koloni kurma planları, beraberinde uzayda üreme nasıl olacak sorusunu getiriyor. Peki uzayda üreme mümkün olsa bile, dünyadakinden farklı koşullarda büyüyecek olan çocuklar tıpkı bizler gibi mi olacaklar?

Uzayda üreme ve çocuk yetiştirme
Varoluştan bu yana insanlığın 3 temel ihtiyacı var; beslenme, barınma ve neslini devam ettirebilmek için üreme. Eğer Elon Musk’ın Mars için planları başarılı olursa, Mars’a yerleşecek koloniler beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılayabilecekler. Bu durumda geriye bir temel ihtiyaç kalacak; üreme.

Mars kolonisinde bulunan kişi sayısını artırmak için insanların üremesi gerekecek. Ancak dünyadan farklı koşullara sahip olan Mars’ta çocuk yapmak ve yetiştirmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Donma sıcaklığı, ince atmosferi, düşük yer çekimi ve diğer tehlikeleri ile Mars, çocukları yetiştirmek için pek elverişli bir yer değil.

Mars’ta ortalama hava sıcaklığının -60 santigrat derece olması, ince atmosferi nedeniyle dünyaya kıyasla daha fazla radyasyon alması, sperm hücre sayısını önemli derecede etkileyecektir. Ayrıca bu koşulların beyin hücreleri ölümü veya çeşitli kanserlere neden olma riski de söz konusu.

Bir diğer sorun ise Mars’ta yerçekiminin, Dünya’dakinin yaklaşık 3’’te 1’i olması. Yerçekimi nedeniyle yaşanan fizyolojik değişimler, görme bozukluğu gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

NASA’da çalışan bilim insanı Al Globus, bu konuya tedirginlikle bakıyor. Bazı sorunları teknoloji ile çözebilecek olsak da, yabancı koşullara uyum sağlamak için bebeklerinin genomunu değiştirmek zorunda kalabileceğimizi belirtiyor. Tabii bu durum, bir dizi ahlaki ve sosyal zorunluluğu beraberinde getiriyor. Böyle bir durumda, kolonideki bazı kişilerin üremesine izin verilmeyebilir.

İnsanlığın yıllardır süren uzay çalışmalarında, hep farklı yaşam formları arandı. Eğer uzayda koloni kurma planları gerçekleşirse, CRISPR gen düzenleme çalışmaları ile uzayda bulamadığımız bizden farklı canlıları, kendimiz oluşturmuş olacağız.
Bu haber 56 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER