BM GS Guteres belgesi ile Eylül ayında New York da Kıbrıs zirvesi olabilir

Bu günlerde özellikle Rum tarafında Guteres belgesi ile çok ciddi tartışmalar yaşanıyor.

Bu günlerde özellikle Rum tarafında Guteres belgesi ile çok ciddi tartışmalar yaşanıyor. Ana muhalefet AKEL, başkan Anastasiadis’i Akıncı tarafından yapılmış olan teklifi ret ettiği için suçlanıyor. Akıncı Guteres belgesinin stretejik anlaşma olarak kabul edilmesini teklif etmişti. Anastasiadis’in cevabı açık ve net Türkiye’nin garantörlüğünü içerecek bir anlaşma için yola çıkmam demişti.
Tartışmanın içerisinde Guteres belgesi hangisidir diye de görüş var, AKEL GS Kiprianou belge bir tanedir ve Akıncı’nın da dediği gibi değildir. Crans Montana da en son şekli verildi ve 1960 yılının garanti sisteminin devam edemeyeceği vurgulandı BM tarafından. Eğer federal anlaşma olacaksa yeni bir garanti sistemi gündeme gelecektir diyor BM. Rum tarafı iktidar muhalefet, kendileri için hayati olan Türkiye’nin garantörlüğünün devamına son vermek ve Türk askerinin Kıbrıs’tan çıkması gerektiği konusunda görüş birliği içerisinde. Aralarında farklı söylemler olsa bile hedefleri aynidir, Türkiye’yi Kıbrıs’tan çıkartmak, nasıl okursanız okuyun.
Benim görüşüme göre, Rum tarafı BM genel kurulu toplantısının olacağı Eylül ayında New York da Kıbrıs zirvesi için gündem yoklayacak. BM, atayacağı Kıbrıs özel temsilcisinin ismini Türkiye’ye bildirdi, şu ana kadar cevap almış değiller. Rum tarafı iyi bir hazırlık yapma peşinde geçen hafta Anastasiadis, AKEL partisinden Toumazsos Çelebisi saraya davet etti ve Crans Montana da ki Guteres belgesinin ve diğer tüm belgelerin incelemesinin imkanını sağladı.
Buna gerçekten gülüyorum Çelebis Anastasiadis’in müzakere heyetinde yer alan bir AKEL milletvekilidir, sanki bilmediği bir şey mi var ancak Rum tarafı siyaseti biliyor. KKTC de bazı siyasetçiler ise bakın Rum tarafı birbirine düştü diye yorum yaptılar, Rum tarafı iç konularında uzlaşmasalar bile Kıbrıs sorunun da net görüşleri vardır Türkiye Kıbrıs’tan gitmedikçe anlaşma olması söz konusu bile olmayacaktır.
AKEL GS Kiprianou, Akıncı’nın Guteres belgesi ile ilgili açıklamalarını da doğru bulmuyor, belge bir tanedir diyor bunu Akıncı çarpıtamaz. Akıncı, KKTC halkının Türkiye’nin garantörlüğünden ödün vermeyeceğini söylediğini iddia ediyor Kiprianou. Ancak bu gerçeği yansıtmıyor, Guteres belgelerini açtığı zaman Crans Montana da Akıncı’nın kabul ettiği garantörlüğün bu hali ile devam edemeyeceği görüşünü görecektir, kendi halkına ne söylediği çok önemli değildir varılan uzlaşılarda neleri kabul ettiğidir önemli olan bunlarda zaten BM belgelerinde vardır, toprağın olduğu gibi.
Hayırlısı diyelim, ancak bu yaz siyasi anlamda çok sıcak geçecektir.

Bu haber 635 defa okunmuştur

:

:

:

: