Kürtaj turizmi bizi utandırmaz mı?

Meclis dün kürtaj yasasıyla ilgili değişiklik önerisini tartıştı.
Meclis dün kürtaj yasasıyla ilgili değişiklik önerisini tartıştı.
Kadın Doğum Uzmanı doktor bir milletvekili olarak Faiz Sucuoğlu'nun söyledikleri önemliydi.
Şu anda 10 haftaya kadar istenmeyen gebeliğin sonlandırılabileceğini dile getiren Sucuoğlu ultrason görüntülerini göstererek 10 haftadan sonra ceninin gelişimini hafta hafta açıkladı, 14 haftada bebeğin uzuvlarının oluştuğunu kaydetti.
14 haftalık gebeliği sonlandırmanın annenin sağlığı açısından da çok zor olduğunu söyledi.
Sucuoğlu bir başka tehdidin de KKTC'nin ileri dönem gebeliklerin sonlandırıldığı bir pazar haline gelmesi olduğunu kaydetti.
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da, kürtaj sınırının 14 haftaya çıkarılması halinde 'bazı kliniklerin turizm şirketleriyle birlikte Meclis'e plaket sunacağından emin olduğunu' belirterek eleştirel bir göndermede bulundu.
Ancak kadın bedeni üzerinde yapılan bu tartışmalarda daha çok kadınların söz sahibi olması gerektiğini düşünen bir birey olarak yakın dönemde yaşadığımız kürtaj davasını da unutmamamız gerektiğini düşünüyorum.
Dava sırasında 10 haftalık yasal kürtaj süresinin 20 hafta olarak talep edilmesi karşısında bunun kabul edilmesiyle KKTC'nin dünyanın 'kürtaj üssü' haline geleceğini kaydetmiştim.
O zaman gündeme gelen 20 hafta, şimdi 14 haftaya çekildi. Fakat tartışma bitmedi aksine yeniden alevlendi.
Peki dünyada durum nedir?
Avusturya, Belçika, Fransa, Almanya, Yunanistan ve İtalya'da kürtaj süresi 12 hafta olarak uygulanıyor. Hollanda'da da bu süre 13 hafta.
Bu yasayla KKTC'ye doğru tüm dünyadan yeni bir turizm şekli ortaya çıkabilir. Bu kürtaj turizmi de çok gurur verecek bir gelişme olmaz.


Şüphesiz konunun en önemli tarafı kadınların da bu konudaki fikri birinci derecede önemli.
Böyle bir ihtiyaç gerçekten var mıdır, yok mudur?
Kadınlar regl dönemi geçtikten sonra hamileliği sonlandırmak isterse düşünmek için beş haftalık bir süre yetmez mi?
Bu sürenin 9 haftaya çıkarılması gerçekten bir ihtiyaç mı?
Bunlar enine boyuna tartışılmalı.
Fakat uzmanlar 14 haftalık bir bebeği tarif ederken şöyle diyor:
'14 haftalık bebek ortalama 11 santimetre boyunda, 45 gram ağırlığındadır. Bebeğiniz bu hafta tam bir bebek görüntüsüne kavuşmuştur. Artık bebeğinizin gözleri, göz kapakları, kaşları, elleri ve yüzü tamamen belirgindir. Ellerini ve kollarını istediği gibi hareket ettirir.'
Bu manzara karşısında 14 haftalık bir bebek için bu kararın ancak bir uzman bir heyet tarafından verilebileceğini düşünüyorum.
Aksi halde oluşacak kürtaj turizmi bizi utandırır.

Bu haber 217 defa okunmuştur

:

:

:

: