Samimiyseniz kaldırın tüm dokunulmazlıkları

İptal edilen vatandaşlıklar meselesinin ardından ikinci büyük tartışma da milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili yaşanıyor.
İptal edilen vatandaşlıklar meselesinin ardından ikinci büyük tartışma da milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili yaşanıyor.
Meclis’te bu konuda UBP Milletvekili Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırılması talebi üzerinden başlayan tartışma dün sosyal medya hesaplarından da devam etti.
Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, “Dokunulmazlıklar kaldırılsın diye yıllardır nutuk atanlar, Meclis’te dokunulmazlık kaldırılması oylamasında kıyameti kopardılar, buna karşı çıktılar. Neden mi? Sıranın kendilerine geleceğini bildikleri için tabi ki!” diyerek, imalı yorumlarda bulundu.
“Bazılarının ödü patladı ama korkunun ecele faydası yoktur. Birilerinin bam teline basmış olmalıyız ki ortalık kalkıp oturdu. Bu konularda zerre geri adım atacak değiliz! Bir yerden başlamak gerekiyordu ve başlandı. Bu daha başlangıç” diyen Sayın Özersay’a şunu sormak gerekiyor.
Bu iş de tüm vatandaşlıklarla başlayıp sonra 2 bin istisnai vatandaşlığa düşen, oradan bin 200 istisnai vatandaşlıktan iptal edilen 174 vatandaşlığa kadar gerileyen vatandaşlıklar meselesinin seyri gibi mi ilerleyecek?
7 Ocak seçimlerinde neredeyse tüm tartışmaların odak noktası haline gelen vatandaşlık meselesi, sonuçta gele gele 174 vatandaşlığın iptaliyle sonuçlandı.
Doğrudur yanlıştır tartışmasından öte bunun göstermelik bir karar olduğu çokça yorumlandı. Bu yönde güçlü bir algı oluştu.
Şimdi bu kez dokunulmazlık meselesinde Aytaç Çaluda’nın dokunulmazlığının kaldırılmasıyla seçmene ‘biz vaadimizi tuttuk’ mesajı verilmeye çalışılıyorsa, kusura bakmayın kimse bunu yemez.
Eğer gerçekten sözünüzü tutmak istiyorsanız, tüm milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırılmalıdır. Geçmişte sorumluluk makamında olan UBP’li, CTP’li, DP’li tüm bakanlar bu kapsamda hesap verebilir konumda olmalıdır.
Dokunulmazlık meselesiyle ilgili onca tartışmayı havanda su döver gibi tartışmak yerine Meclis’e getirmeli, bir an önce ne olacaksa olmasını sağlamalıyız.
Ama yok bunu siyasi bir ranta dönüştürmek adına imalı sözlerle, öyle olacak, böyle olacak, bu daha başlangıç gibi sözlerle uzatırsanız, bu toplum nezdinden inandırıcı olmaz.
O zaman size “Elinizi tutan mı var, getirin Meclis’e, alın kararı” diye cevap verenlere ses çıkaramazsınız.
Hodri meydan. Tüm dokunulmazlıklar kaldırılsın, herkes yasalar önünde sokaktaki vatandaşlarla aynı eşit haklara sahip olsun.
Dokunulmazlık ise sadece kürsü dokunulmazlığıyla sınırlandırılsın.
Biz de vatandaş olarak kim eğri, kim doğru, kim samimi, kim değil görelim.
Bu konu siyasi malzeme yapılmaktan çıkarılsın, ne dersiniz?
Bu haber 220 defa okunmuştur

:

:

:

: