İskele belediye başkan adayları ADA TV de buluştu

Bu buluşmaya yalınızca iki başkan adayı katıldı, ben beş başkan adayını aradım.

Bu buluşmaya yalınızca iki başkan adayı katıldı, ben beş başkan adayını aradım. Başkan Hasan Sadıkoğlu TV programlarına katılmadığını söyledi, bağımsız aday Oktay Güney katılacağını söyledi ancak pazartesi YSK dan almış olduğu köy ziyaretleri listesine göre, kendisinin köy ziyaretleri olduğu için katılamadı, TDP adayı Cemaliye Soğancı önce katılacağını söyledi bilahare, programı olduğu için katılamayacağını bildirdi. Programı 20 yıllık başkan Halil Orun ve CTP destekli bağımsız aday Fikret Civisilli ile gerçekleştirdik, iki aday katılmasına karşın süre bile yetmedi. Program devam ederken adı geçen başkan ve adayların istemeleri doğrultusunda canlı yayına telefon ile bağlanabileceklerini defalarca tekrarladım, ancak katılan olmadı, söz hakları doğdu ancak kullanmak istemediler.

İskele beldemiz KKTC de şu zamanda en çok ilgi gören bölgedir, başkan adayları da bunu dile getirdiler, bölgede bir inşaat patlaması yaşanıyor, maalesef yine düzenden yoksun gelişiyor. Çok katlı binalar kalkıyor, yakın zamanda İskele bu çok katlı binalar sayesinde denizi de göremeyecektir. İmar planı yoktur, inşaatlara yetki izni belediyede ancak bazı konularda Anayasada amir hükümler vardır, hiçbir tüzük ve yasa Anayasa’nın üzerinde olamayacağını biliyoruz.

Çok katlı binalarda ilgili dairelerin olumlu görüşü olmadığı halde inşaat devam ediyor, Allah korusun olası bir yangında üst katlara ulaşacak merdivenli itfaiye aracı da yoktur, yani Allaha emanet. Böylesi yüksek binalarda en üst kata büyük havuzlar yerleştirilir ki olası yangında bina içerisinde müdahale edilsin o da yoktur. Bu binaların yapımında itfaiye raporu var mı diye başkan adayları soruyor.
Belediye devletten almış olduğu bazı arazilerde halka yönelik bazı yatırımlar planlıyordu Halil beyin söylemleri doğrultusun da, ancak öğrendik ki bazı özel kuruluşlara bunları devredecektir, bunu yapamaz böyle bir yetkisi yoktur eğer yaparsa da bu bir “peşkeştir” İskele halkı buna gereken tepkiyi gösterecektir.
Halil Orun bey AB projeleri doğrultusunda yaklaşık iki milyon EURO destek aldı. Ayni şekilde de TC yardım heyetinde de ciddi destekler alarak projeler gerçekleştirdiğini söyledi. Getirmiş olduğu projelerin görselini de paylaştı, ancak seçimi kaybettiği için gerçekleştiremedi. Bu projeler kendisinin başkan olduğu dönemde hazırlandı tüm belediye meclis üyelerinin de desteği ile projelendirildi, Hasan Sadıkoğlu da as başkandı, ancak Halil bey seçimi kaybettikten sonra da bu projeler gerçekleşmedi ve TC NİN ayırdığı kaynaklar da geri TC ye gitti yüzbinlerce TL. Bu gün oldu İskele de belediye ye ait kapalı bir salon yoktur, bölge insanının kış ayında yapacağı düğün salonu yoktur. Otellere ait salonlar var ancak pahalıdır, Makenzi plajı olarak düzenlemeye çalıştıkları yatırım da bekliyor, orada kapalı salonları da içerecek bir bina, hem yazda hem de kış aylarında hizmet verebilecek şekilde tasarlandı ancak o da beklemede.

Belediyenin düşünceleri içerisinde yaz ve deniz sporlarını da kapsayacak şekilde yatırımlar düşünüldü. İskele ilçe olduktan sonra devletten birçok hizmeti almaya başladı, bölge halkına bir rahatlama getiridi.

Fikret Civisilli’nin özellikle gençlere yönelik eğlence, sinema gibi sosyal içerikli yatırımlar olmadığını söyledi, seçimi kazanması halinde yatırımları gençlere ve kadınlara yönelik yapacağını ifade etti. eko turizme yönelik yatırımlar, üretime yönelik çalışmalar ile bölge insanına ek gelirler sağlamaları konusunda aracı olacaklarını söyledi. Belli bir alanda isteyenlere ve özellikle emeklilere yönelik yeşil alan yaratıp sebze üretmelerini sağlayacaklarını ve bir meşguliyet yaratmalarının
hedefleri olduğunu açıkladı.

Deniz kıyılarının tahrip edilerek inşaat izinlerinin verildiğini, bunun belediye başkanının iznine tabi olduğunu, fasıl 96 yetki veriyor ancak hiçbir yasa ve tüzüğün Anayasanın üzerinde olamayacağını, kıyıların 80-100 ye kadar koruma altında olması gerektiğini söyledi iki başkan adayı da. Bu son günlerde basına çok konu olan denize 15 metre uzaklıktaki binalarında yasaya aykırı olduğunun altını çizdiler. Eğer tamamı ile kaçak değilse ve belediyenin izni ile yapılıyorsa, dava açıldığı takdir de belediye ciddi bir tazminat ödeme ile karşı karşıya kalacaktır. Başkan adayları şu an çiçek ve kaldırım düzenlemesinde de başka bir şey yapılmadığını iddia ettiler, bunlar onların iddiası. Başkan programa katılmadığı için bu ithamlarda hali ile cevapsız kaldı ancak İskele halkı bunları en iyi bilendir.

İskele belediyesi KKTC nin gözde bir turizm bölgesi olabilir çok ilgi var ancak devletin o bölgeye derhal el atması gerekiyor. İmar izinleri dahil olmak üzere tarımsal alanlarda inşaatlara heba oluyor, dikey büyüme olmalı ancak bu gelişi güzel değil, pilot bölgeler seçilmeli alt yapıları tamamlanmalı. İskele bölgesinde köyleri ile birlikte yaklaşık 7.000 vatandaşımız oy kullanacak, hayırlısı diyelim.

Bu haber 666 defa okunmuştur

:

:

:

: