Özersay’dan imalı açıklama

Cumhurbaşkanı Akıncı, dün hükümeti oluşturan partilerin genel başkanlarıyla yaklaşık 1.5 süreyle bir araya geldi. Toplantı sonrası açıklama, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’dan geldi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, dün hükümeti oluşturan partilerin genel başkanlarıyla yaklaşık 1.5 süreyle bir araya geldi. Toplantı sonrası açıklama, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’dan geldi.
Akıncı’nın hükümet ortaklarıyla gerçekleştirdiği toplantının istişare ve koordine açısından son derece yararlı geçtiğini kaydeden Özersay, “Özellikle ülkenin yönetimiyle ilgili olarak çeşitli konularda daha net adımlar atabilmek için zaman zaman koordinasyon ihtiyacı oluyor” dedi.
Dışişleri Bakanı, Akıncı ile birlikte hükümet ortaklarının 10-12 madde üzerinde görüş alışverişinde bulunduğunu ifade etti.
Fakat aynı Dışişleri Bakanı, çok değil daha bir ay önce açık açık Cumhurbaşkanı Akıncı’yı attığı adımlarla ilgili hükümetle ya da Dışişleri Bakanı olarak kendisiyle istişarede bulunmaması nedeniyle kamuoyu önünde eleştirmekten geri durmamıştı.
Özellikle Akıncı’nın Guterres çerçevesiyle ilgili yaptığı çıkışı basından öğrendiğini belirterek sitemde bulunan Özersay, ne demişti?
Bir hatırlayalım isterseniz.
'Devletin kurumları arasında işbirliği ve diyaloğun önemine inanırım. Bu nedenledir ki Dışişleri Bakanlığı görevine geldim geleli bu doğrultuda hareket etmeye çalıştım.
Önce doğal gaz aramaları bağlamında perde gerisinde yürüttüğüm görüşmelerin her aşamasında hem sayın Başbakana, hem de sayın Cumhurbaşkanına önceden de, adımlarımızı atarken de bilgi verdim.
Dışişleri Bakanı olarak benim ve bildiğim kadarıyla da genel anlamda hükümetimizin, içerisinde türlü yapıcı muğlaklıklar bulunan ve herkesin kendine göre yorumladığı bir belgeyi Sayın Akıncı’nın “stratejik bir paket anlaşma” olarak ilan etmeyi önereceğine dair önceden bir bilgimiz olmadı. Üzülerek söylemeliyim ki biz bunu basından öğrendik.”
Bu sözler Sayın Özersay’a ait.
Dolayısıyla çok değil bir ay önce açık açık Akıncı’yı eleştiri bombardımanına tutan Kudret Özersay’ın dün Saray’daki toplantı sonrası yaptığı açıklamaları bu sözlerle birlikte bir daha okumalıyız.
Sayın Özersay, kısaca bulunduğu noktanın değişmediğini söylüyor üstü kapalı olarak.
“Özellikle ülkenin yönetimiyle ilgili olarak çeşitli konularda daha net adımlar atabilmek için zaman zaman koordinasyon ihtiyacı oluyor” derken, dönem dönem bu koordinasyonun yapılamadığına ilişkin üstü kapalı göndermede bulunuyor.
Aslında Dışişleri Bakanı olarak Sayın Özersay’ın yaptığı çıkışı haklı buluyorum. Nitekim bu çıkışı o zaman da zaten haklı bulduğumu ifade etmiştim.
Bu kadar kritik bir meselede Cumhurbaşkanı Akıncı bir çıkış yapacaksa bunu elbette hükümet ortaklarıyla ama hepsinden önemlisi bu ülkenin Dışişleri Bakanı ile birlikte götürmesi gerektiğine inananlardanım.
Bundan sonra eğer devam edecekse müzakere süreci elbirliğiyle birlikte yürütülmeli. Hükümetin hatta muhalefetin arkasında olmadığı bir müzakere sürecinin başarılı olma şansı yoktur. Bu böyle biline…
Bu haber 228 defa okunmuştur

:

:

:

: