‘Vicdansız yatırımlara dur demeliyiz’

Adanın en etkin sivil toplum kuruluşlarından Girne İnisiyatifi’nin Sözcüsü Halil Paşa dün AdaTV’de konuğum oldu.

Adanın en etkin sivil toplum kuruluşlarından Girne İnisiyatifi’nin Sözcüsü Halil Paşa dün AdaTV’de konuğum oldu.

Girne’deki vahşi yapılaşmanın 2011’de Turizm GelişimYasası ile başladığını belirten Halil Paşa, onca kötü gelişmeye rağmen umutlu. Hala kurtarılabilecek bir Girne olduğunu düşünüyor. Sadece Girne’nin değil tüm ada genelindeki çevre felaketlerinin yaşandığına dikkat çeken Halil Paşa, halkın denize ulaşımının kesildiğini ifade etti.
Star Kıbrıs’ın son günlerde dikkat çektiği İskele Kalecik sahilindeki yağmaya ilişkin de görüşlerini açıklayan Halil Paşa, deniz kenarında yasalara aykırı bir biçimde yapılan tüm inşaatların yıkılması gerektiğini söyledi.

İsrailli bir firma tarafından Kalecik sahilinde deniz 20 metre mesafede yasaları hiçe sayarak, ÇED raporu olmadan yapılan ve tanesi 750 bin sterline satılan lüks konut inşaatlarıyla ilgili tepki gösteren Halil Paşa, şunları söyledi:

“Bu yaşanan rezalettir. Bu vicdansız bir yatırımdır, açgözlü bir yatırımdır. Tüm çevre inisiyatifleri günümüzde yatırımları ikiye ayırıyor. Bunlardan birincisi açgözlü yatırımlar. Buna karşıyız. İkincisi doğaya uyumlu yatırımlar.

Ekosistemi gözetmeden yapılan bu gibi yatırımlar insanoğlunun kendi ayağına sıktığı kurşundur. Bu ülkede Şehir Planlama Dairesi niçin kuruldu? İnşaat yapılırken izin oradan çıkıyor. Şehir Planlama Dairesi’nin kararına rağmen belediye bunları es geçmişse bugün yapılacak bir şey vardır. Bu sahil, derhal bu inşaatlardan temizlenmelidir.”

Yasadışı bir iş yapıldığında devletin nasıl davranması gerektiğinin belli olduğunu söyleyen İnisiyatif Sözcüsü Halil Paşa, “yasadışı işi yapanlar cezalandırılmalı.
Yasadışılık da ortadan kaldırılmalı. İskele’de de bu olmalı. Eğer yapanın yanına kar kalırsa bunun sonu gelmez” dedi.

ÇED raporu olmadan yapılan inşaatlarda Turizm Bakanlığı’nın sorumluluğu olduğunu belirten Halil Paşa, “Bu ülkede bir Turizm Bakanı çarçabuk inşaat izni vermeye çalışır, sonra da bunu gizlemeye çalışırsa bu işin sonu gelmez” diye konuştu.

“Her şeyi siyasilerden bekleyemeyiz, insanlar mahallelerine, çevresine sahip çıkmalı” diyerek vatandaşları da uyaran Halil Paşa, bu anlamda örgütlü bir toplum olmanın önemine dikkat çekti.

Adanın sahillerine ve çevreye sahip çıkmanın önemine dikkat çekerken çok önemli bir konuyu da vurgulayan Halil Paşa, artık bir ülkenin gelişmişlik düzeyini ortaya koyan göstergenin sadece para olmadığını söyledi.

Kişi başına düşen yeşil alana , kişi başına düşen temiz havaya, kişi başına düşen temiz denize ve suya göre de bir ülkenin gelişmişlik düzeyine karar verildiğini ifade etti.

Halil Paşa’nın anlattıklarına hak vermemek mümkün değil.

Kızılderili Şef Seatle’ın ABD Başkanı’na 150 yıl önce seslendiği gibi…

“Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.”

Kapitalist dünya anlayacak anlamasına ama gözü rant hırsı bürüyen işadamları ve onlara destek veren siyasetçiler de bu ülkenin sonunu getirecek. İş işten geçmiş olacak.

Şunu unutmayın:

Adaletsizliği ve yolsuzluğu yapan siyasiler de onlara diz çökenler de hayatlarını şerefsiz yaşamaya mahkumdur.

Bu hepimizin kulağına küpe olsun.

Bu haber 141 defa okunmuştur

:

:

:

: