İskele’de yeşil direniş başlıyor

CTP MYK üyesi Feriha Tel dün Ada TV’de konuğum oldu. Yeşil Barış Hareketi’nin de Yönetim Kurulu’nda olan Feriha Tel ile ülke genelinde 24 Haziran yerel seçimlerine yönelik CTP’nin yaptığı hazırlıkları konuştuk.
CTP MYK üyesi Feriha Tel dün Ada TV’de konuğum oldu. Yeşil Barış Hareketi’nin de Yönetim Kurulu’nda olan Feriha Tel ile ülke genelinde 24 Haziran yerel seçimlerine yönelik CTP’nin yaptığı hazırlıkları konuştuk.

Söz İskele’ye gelince Star Kıbrıs’ın gündeme getirdiği Kalecik sahilinde yağmaya ilişkin çok net mesajlar verdi CTP’li Feriha Tel.

Yasal sınır olan denize 100 metre mesafeyi açıkça çiğneyerek neredeyse kumsalda, dalgalara 15 metre mesafede yapılan lüks konutlara tepkisi sertti.

Tanesi 750 bin sterline satılan bu evlerle ilgili anayasanın açıkça ihlal edildiğini ifade eden CTP MYK üyesi Feriha Tel şunları söyledi:

“Yeşil Barış Hareketi Yönetim Kurulu’nun da üyesi olarak Star Kıbrıs’ın haberiyle bu konuyu gündemimize aldık. Bize bu konuda şikayet gelmemişti. Sizin aracılığınızla öğrendik. Belediye başkanları sahilleri korumakla yükümlüdür. O sahilleri peşkeş çekmekle, belli başlı işadamlarına vermekle yükümlü değiller. Bunu hangi ruh haliyle yapıyorlar bilemiyorum. Karşılığında ne alıyorlar? Bu izinleri veren belediye başkanı bir zaman sonra gidiyor ama o çevrenin uğradığı tahribat kalıcı oluyor. Bu suçtur.
Sayın Erhürman’ın katkılarıyla bir il idare yasası geçirildi. Buna göre bölge halkının izni olmadan kendinize göre kararlar veremezsiniz. Mehmetçik’te de benzer bir gelişme olmuştu. Fakat daha sonra engellendi.

Sahillerin korunması anayasal haktır. Anayasa açık açık çiğneniyor. İskele’de şu anda belediye başkanının yaptığının hiçbir açıklaması olamaz. Bu bir peşkeştir. Kim ne söylerse söylesin. Yeşil Barış Hareketi olarak bu konuyu Çevre Platformu’nda gündeme getireceğiz. Bu konuda bir mücadele başlatacağız.

Bölge halkı da İl İdare Yasası’na göre kamunun çıkarları bu şekilde çiğneniyorsa tek tek dava açabilir. Bunu herkes öğrenmeli. Bu konuda daha önce açtığımız bu tür davaların hepsini kazandık. Dava sonucu çıkacak tazminatı da buna neden olanlar ödemeli.

Konu anayasayı ilgilendirdiği için hükümet duruma müdahil olmalı.”

Feriha Tel’in İskele sahillerinin korunması için başlatmaya söz verdiği mücadeleyi biz de Star Kıbrıs olarak destekleyeceğiz. Burada elde edilecek bir karar, belki de ülkenin diğer sahilleri için de emsal olabilir.

Çocuklarımıza miras bırakacağımız sahillerin hiç olmazsa bir bölümünü kurtarabiliriz. Ne dersiniz?
Bu haber 132 defa okunmuştur

:

:

:

: