TMK Başkanı Erkmen; 'Skulides, KKTC makamlarının verdiği izinlerle Kozanköy de yaşayacak'

'Taşınmaz Mal Komisyonuna (TMK) başvurup Kozanköy'deki arazisini geri alan Nikolas Skulides isimli Rum'un arazisinde ev yapmak istemesi köy sakinlerini huzursuz etti. Nikolas Skulides isimli Rum'un ev yapmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Kozanköylüler imza toplamaya başladı.
'Taşınmaz Mal Komisyonuna (TMK) başvurup Kozanköy'deki arazisini geri alan Nikolas Skulides isimli Rum'un arazisinde ev yapmak istemesi köy sakinlerini huzursuz etti. Nikolas Skulides isimli Rum'un ev yapmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Kozanköylüler imza toplamaya başladı.

Köy halkı, ev için inşaat yapılmaya başlanan arazide toplanarak tepkilerini seslendirdi. Gençlere ev yapmaları için arazi vermeyen devletin Rum'a mal vermesini eleştiren Kozanköylüler, 'Bu konuda sonuna kadar mücadele edeceğiz' diyor.'

Taşınmaz Mal Komisyonunun verdiği bir iade kararı, bir anda farklı tartışmalara sebep oldu.

Taşınmaz Mal Komisyonu 2006 yılında kuruldu, aslında daha önce de vardı, ama sadece tazminat kararı veriyordu.

Değiştirilerek, tazminat yanında, iade ve takas seçenekleri de getirildi.

Kozanköy'deki karar, Kıbrıs sorunu için radikal bir karardır.

44 yıldır çözüm yönünde radikal adımlar atılmamasına rağmen, bu karar çok ciddi bir dönüm noktası.

Çözüm derken, sadece Kıbrıs sorununu tümüyle ortadan kaldıracak bir modelden bahsetmiyorum.

Adanın geleceği açısından, özellikle bize kalan kuzeyde belirsizliği kaldırmaya yönelik bir ilerleme yok.

Bugüne ve özellikle ileriye yönelik elle tutulur bir güvenceye sahip değiliz.

Kozanköy de yaşanan olay, gerçek anlamda sıra dışı, belki de alışılması gereken bir olaydır.

Üstelik buraya yerleşmek isteyen Skulides, KKTC yaşayan herkes gibi, kanunlara, yasalara, makamlara ve mevzuatın çizdiği çerçeveye göre hareket edecek.

Taşınmaz Mal Komisyonunun kuruluşu, özellikle toprak, mal, mülk gibi sorunların mümkün mertebe maddi karşılık olmadan çözülmesi, açısından önemlidir.

Konu kapanmadı, belli ki bir süre daha kapanmayacak.

Özel de bu konu, genel de Mal Tazmin Komisyonunun işlevini, geldiği noktayı, Komisyon Başkanı Ayfer Said Erkmen ile konuştuk.

'67/2005 yasamız, iade, takas, tazminat diyor. Bu adam 78 yaşında birisi. Kendisi geldi, bize müracaat etti. Kozanköy'de doğdum, orada ölmek istiyorum dedi. Araştırdık, Güvenlik Kuvvetlerimize sorduk. Herhangi bir sorun olmadığı iletildi.

Hep tazminat olmaz, iade de vermemiz gerek. Oradaki sorun geçit hakkıyla ilgilidir. Burada bir Türk nasıl hak sahibi oluyorsa, tapu alıyorsa, KKTC makamlarından inşaat izni, belediye ve şehircilikten inşaat izni alıyorsa, bu insanda aynı yollarla, KKTC makamlarının verdiği izinlerle orada ev yapacak, yaşayacak.

Çok yanlış söylemler yapılıyor. Hatta bu adamın köyü dinamitleyeceği iddia ediliyor. Böyle bir şey yok. Bir kişi gelip, bin kişinin içinde yaşayacak. Üstelik bizim kurallarımızla ve biz bundan korkuyoruz. Kendimize karşı bu güvensizliği anlamak zor.

Biz komisyon olarak çalışıyoruz, kararlar alıyoruz. Savcılık, tapu, askeri kanat, ciddi bir çalışma içindeyiz. 201 dosyayı karar bağladık. Fakat ödemeler aksıyor.

AHİM, önündeki 1500 dosya çözülsün diye bir komisyon kurulmasını istedi. Ve bu komisyon kuruldu. İki tane yabancı üye istediler. Avrupa konseyi genel sekreteri bu insanlar. Alman ve İsveçli. Biz mahkeme görevi yapıyoruz, evrakları araştırıyoruz. İddia sahibi iddiasını ispatlamak zorunda. 11 iade yaptık bugüne kadar. Üç tanesi direk iadedir.

Kısmi iade olanlarda var. Malın bir kısmı iade ve diğer kısmı da tazminat kararı alındı. Gayrı resmi olanlarda 7 tanedir, çözümden sonra iade edilecek. Bunlar hep bizim kurumlarımızla ve Güvenlik Kuvvetlerimizle işbirliği içinde, görüşler alınarak karara bağlandı. Bu yöntemle, ERCAN havaalanın bulunduğu toprağın önemli bir kısmı Türkleştirildi.

Komisyonu daha güçlü hale getirmek için bazı öneriler yaptık. En başta, Türkiye maddi anlamda bu konuda bize ciddi bir katkı yapmalıdır. Bizim hükümetle şerefiye vergisi konusunda bir adım atmadığı için, Türkiye de maddi kaynak vermiyor. Kaynak yok diye de İçişleri Bakanı hak sahiplerini davet edemiyor.

Hükümetler, üniversitelere, otellere, sembolik ücretlerle arsa vermemeli. Bu uygulama durdurulmalı. Karşılığı, parası neyse, bunlar ödenmeli. Buraların maddi karşılığı neyse onlar ödenerek yatırımlar yapılmalı.

1974 sonrası kuzeyde 133 Rum arsası üzerine otel yapıldı. 33 de Türk toprağı üzerinde otel var. Kullanılıcılar bir an önce bu otellerin toprağını satın alsınlar. Buralarda bir yatırım yapıldı, bu yatırımcılar, TMK aracılığı ile mal sahibi olmalı.'


Bu haber 514 defa okunmuştur

:

:

:

: