Kılıçlar Lefkoşa için çekildi

Lefkoşa ülkemizin başkenti, AB ve uluslar arası camianın tanımış olduğu tek KKTC şehri, bundan dolayı siyaseten önemi bir o kadar daha artıyor. Bu seçimlerde Lefkoşa da tek iddiası olmayan partiler hükümetin de büyük ortağı CTP ve HP tir.

Lefkoşa ülkemizin başkenti, AB ve uluslar arası camianın tanımış olduğu tek KKTC şehri, bundan dolayı siyaseten önemi bir o kadar daha artıyor. Bu seçimlerde Lefkoşa da tek iddiası olmayan partiler hükümetin de büyük ortağı CTP ve HP tir. Belki hükümet kurulurken anlaşmada tek aday TDP adayı Mehmet Harmancı’ya destek verilmesi konusunda anlaşıldı ancak DP bu anlaşmayı deldi mi? DP adayını 3. CB Dr Derviş Eroğlu’nun kızı olan Gencay Eroğlu olarak belirledi ve yarışın içinde olduğunun iddiasındadır.
Lefkoşa da iddialı üç aday yarışıyor, başkan TDP adayı Mehmet Harmancı, UBP adayı Hasan Sertoğlu ve DP adayı Gencay Eroğlu bunlar çok iddialı olanlar. YDP de adayı Mehmet Ünal Bay’ı gösterdi yarışın içinde de iddiası açısından bu üçü kadar değildir. Özellikle CTP aday göstermemekle hata yaptığını yalınızca ben değil partililer söylüyor, CTP ruhani lideri ve 2. KKTC CB Mehmetali Talat da söyledi. HP hakkında herhangi bir yorum duymadım hükümet protokolüne sadık kaldı.
Şu an yapılan kamuoyu araştırmalarına göre UBP adayı Sertoğlu’nun önde olduğu söyleniyor, ancak seçim ortada diye düşünüyorum, en çok kalabalıkları toplayan UBP ve Sertoğlu oldu, ancak burası Lefkoşa, her an her sürpriz olabilir. Lefkoşa belediye başkanlığını kazanan parti 2020 CB lığı seçimlerinde çok iddialı olur, daha da ileri giderek şunun altını çiziyorum seçimi kazanır.
Harmancı seçilemezse Mustafa Akıncı aday bile olmayacaktır. Gencay Eroğlu kazanırsa hesaplar kökünden değişir, yeni hükümet modeli ile 2020 CB adayı, çok büyük bir ihtimal ile Serdar Denktaş olur, UBP desteği ile. Hasan Sertoğlu kazanırsa o zaman yine hükümet modelinde değişiklik olma ihtimali çok yüksek olur.
Bu yıl içerisinde iki büyük partide kurultay ve başkanlık seçimleri olacaktır, UBP ve CTP. Lefkoşa’yı UBP ve diğer bazı bölgelerde, örneğin Güzelyurt Mahmut Özçınar güçlü, İskele Hasan Sadıkoğlu güçlü, Değirmenlik Bozdağ Töre güçlü, Akdoğan Erdinç Akgör çok iddialı. Özelikle bu bölgelerde ki seçimler ve diğer bölgelerde dahil, Lapta Fuat Namsoy, Beyarmudu İlker Edip, daha sayamadığım birçok yer, bu seçimlerin muhalefet tarafından kazanılması ve hükümet partileri tarafından kaybedilmesi, siyaseti çok karıştıracaktır. Parti başkanı seçimlerini de etkileyecektir, Tufan hocanın koltuğu sallanır, Özgürgün’ün ise güçlenir.
Lefkoşa bile tek başına KKTC siyasetini karıştırma yeteneğine sahip, üç iddialı aday sürpriz bir seçim, yalınızca bu son haftalarda Harmancı’nın sönük hareket ettiğini de görmekteyim, sanki de metal yorgunluğu var gibi, tek şunu yazıyorum ancak da çalışanlarının yalınızca %55 gibisinin oyunu alacaktır yorumları vardır.
İki gün kalmıştır, yarışan tüm adaylara ve partilere başarılar diliyorum, kazanan halkımız ve devletimiz olsun, çevremize sahip çıkılsın, sosyal hizmet yönünden de AB standartlarını da aşalım.


Bu haber 636 defa okunmuştur

:

:

:

: