TÜRKİYE ‘DEVAM’ DEDİ

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde açılan yüzde 95 sandık sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimi kazandı. Milletvekilliği seçimini ise Cumhur İttifakı önce kapadı.
Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde açılan yüzde 95 sandık sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimi kazandı. Milletvekilliği seçimini ise Cumhur İttifakı önce kapadı.

Resmi olmayan sonuçlara göre Recep Tayyip Erdoğan Yüzde 52.75, Muharrem İnce yüzde 30.7, Selahattin Demirtaş ve Meral Akşener yüzde 7 dolayında oy aldılar.
Milletvekilliği Genel seçiminde ise Cumhur İttifkaı yüzde 53.8, Millet İttifakı yüzde 34.07 ve HDP yüzde 11.08 oy aldı.

Seçim sonuçları yurt genelinde kutlanıyor

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimi sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından, vatandaşlar yurt genelinde kutlamalara başladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonuçlarıyla ilgili açıklama yaptı.

'24 Haziran seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını Allah'tan diliyorum.' diyen Erdoğan, 'Seçimlerin gayriresmi sonuçları belli oldu. Buna göre milletimiz şahsımıza cumhurbaşkanlığı vazifesini ve yürütme görevini tevdi etti.' ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Sandık güvenliği ve oy kullanma özgürlüğü, Türk demokrasinin gücünün ifadesidir.' diyerek, '(Milletimiz) Cumhur İttifakı'na ve AK Parti'ye Meclis çoğunluğunu vermek suretiyle yasama görevi konusunda çok büyük bir sorumluluk yükledi' şeklinde konuştu.

'Seçimlerin ülkemizin her yerinde büyük bir olgunlukla tamamlanmış olmasından ayrıca memnuniyet duyuyoruz.' ifadelerini kullanan Erdoğan, 'Türkiye yüzde 90'lara yaklaşan seçimlere katılım oranıyla tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir.' dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Milletimin 24 Haziran demokrasi zaferini bir kez daha tebrik ediyorum.' ifadelerini kullandı.

'Seçimlerin rekor katılma sonuçlanması dünyaya çok önemli bir mesaj'

'Hiç kimsenin kendi başarısızlığını gizlemek için seçim sistemine ve sonuçlarına gölge düşürerek ülkemiz demokrasisinin bu büyük gücüne zarar vermeyeceğini ümit ediyorum.' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Seçimlerin rekor katılma sonuçlanmış olmasını milletimizin bize ve dünyaya çok önemli bir mesajı olarak görüyorum.' şeklinde konuştu.

Erdoğan, 'Kendi ülkelerindeki seçimlerde yüzde 50'yi bulmayan katılım oranlarıyla ortaya çıkan sonuçları demokratik kabul edip ülkemize hala şaşı bakanları, bu sonuçları çok iyi okumaya davet ediyorum.' dedi.

'Artık seçim döneminde yaşanan tartışmaları, gerginlikleri, kırgınlıkları geride bırakıp ülkemizin geleceğine yoğunlaşma zamanıdır.' ifadelerini kullanan Erdoğan, 'Türkiye'nin her alanda daha da ileriye gitmesi için mücadele vermeyi sürdüreceğiz.' açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Milletimizin bu seçimde bir kez daha teyit ettiği mesaja uygun şekilde, tüm kurum ve kurallarıyla, demokrasiye olan bağlılığımızı, hak ve özgürlükleri geliştirme konusundaki kararlılığımızı, önümüzdeki dönemde daha da güçlendirerek sürdüreceğiz.' dedi.

'2023 HEDEFLERİ”,

Erdoğan, 'Gayemiz bu dönemde ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırmaktır.' diyerek, 'Geçtiğimiz 16 yılda vesayet güçleriyle cuntalarla, darbecilerle siyasi-ekonomik tetikçilerle yaptığımız mücadelelerle ülkemizi demokraside ve ekonomide getirdiğimiz yerden geriye gidiş, asla söz konusu olmayacaktır.' ifadelerini kullandı.

YURT GENELİNDE KUTLAMALAR

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimi sonuçlarının açıklanmaya başlamasının ardından, vatandaşlar Huber Köşkü'nün bulunduğu caddede ve Kısıklı'da yoğunluk oluşturdu.

Huber Köşkü'nün bulunduğu Tarabya Caddesi'ne gelen vatandaşlar, ellerinde Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla 'Başkan Erdoğan' şeklinde slogan attı. Yoldan geçen araçlardaki vatandaşlar da kornalarıyla buradakilere eşlik etti. Kimi zaman MHP'li vatandaşların da 'bozkurt' işaretleriyle kalabalığa destek verdiği görüldü. Huber Köşkü'nün önüne seçim otobüsü de getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konutunun bulunduğu Kısıklı'da da vatandaşlar araçlarıyla konvoy oluşturdu. AK Parti ve Türk bayrakları açan vatandaşlar, meşaleler yaktı. Sevinç gösterileri nedeniyle Kısıklı Caddesi, Üsküdar yönüne kapandı.

BAŞKENT

Başkentte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim başarısı vatandaşlar tarafından kutlanıyor.

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimi'nde sandıkların açılmasının ardından Ankara'da vatandaşlar sokağa çıkmaya başladı.

Ellerinde AK Parti ve Türk bayraklarıyla konvoylar oluşturan vatandaşlar Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın seçim başarısını kutladı.
Bozkurt ve Rabia işaretleri yapan vatandaşlar, Erdoğan lehine sloganlar atıyor. AK Parti Genel Merkezi ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde toplanan partililer, burada da sevinç gösterileri yapıyor.

İSTANBUL'U GERİ ALDI

Sandıkların tamamına yakının açıldığı İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan oyların yüzde 50'den fazlasını alarak birincilik ipini göğüsledi. Hatırlanacağı üzere Erdoğan referandumda İstanbul'da kaybetmişti.

Erdoğan, Referandumda Kaybettiği İstanbul'u Geri Aldı, Referandumda yüzde 50'den fazla kesimin 'Hayır' oyu verdiği İstanbul'da bugün yapılan seçimlerden çıkacak sonuç merak ediliyordu.

DÜNYA LİDERLERİNDEN TEBRİK

Birçok dünya liderinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik ettiği bildirildi.

Filistin Lideri Mahmud Abbas ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'ndeki başarısı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etti.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, Abbas ve Orban, Erdoğan'ı arayarak başarısından dolayı tebrik etti. Macaristan Başbakanı Orban, Erdoğan'ı arayan ilk Avrupa Birliği ülkesi lideri oldu.

Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Gine Dışişleri Bakanı Mamadi Toure, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ve Venezuela Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tareck El Aissam da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu arayarak, AK Parti'nin seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik etti.

AZERBAYCAN

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seçimlerdeki başarısından dolayı kutladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı telefonla arayarak 'seçimdeki büyük başarısından' dolayı tebriklerini iletti.

Telefon görüşmesinde, Erdoğan'ın önderliğinde Türkiye'nin daha da geliştiğini, ekonomik alanda büyük başarı elde ettiğini ve uluslararası arenadaki konumunu daha da güçlendirildiği belirten Aliyev, Erdoğan'a başarı dileklerinde bulundu.
Erdoğan da gösterdiği dikkat ve tebrikleri için Aliyev'e teşekkür etti.

Görüşmede, liderler, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin her alanda başarılı bir şekilde gelişmeye devam edeceğine olan inançlarını dile getirdi.

Aliyev'in, Erdoğan'ı resmi ziyaret için Azerbaycan'a davet ettiği, Erdoğan'ın da kabul ettiği bildirildi.

İZETBEGOVİC

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic, seçimlerdeki başarısı dolayısıyla Erdoğan'ı tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Boşnak lider İzetbegovic Erdoğan'ı telefonla arayarak seçimlerdeki başarısından dolayı kutladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan da Boşnak lidere teşekkür etti.

FİLİSTİN

Filistin Devlet Başkanı Abbas, seçim başarısından ötürü Cumhurbaşkan Erdoğan'ı tebrik etti.

ARNAVUTLUK

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik etti.

YUNANİSTAN

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu arayarak Ak Parti'nin seçimlerdeki başarısından dolayı tebrik etti.

KATAR

Katar Emiri Temim, seçimlerdeki başarısı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik etti.

MECLİSTEKİ SANDALYE DAĞILIMI

24 Haziran seçim sonuçlarına göre, şu ana kadarki sonuçlarla Meclis'teki sandalye dağılımı, HDP'nin barajı aşması ile değişti.

Meclis'te hangi parti kaç milletvekili çıkaracak? HDP'nin yüzde 10 seçim barajını geçmesi ile Meclis'teki sandalye dağılımı da büyük oranda değişti.
İşte son verilere göre, Meclis'teki sandalye dağılımı:

AK Parti: 297
CHP: 142
MHP: 51
HDP: 65
İYİ Parti: 45
Diğer: 0

İTTİFAKLARA GÖRE DAĞILIM

Cumhur İttifakı: 349
Millet İttifakı: 187
Bu haber 86 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER