LİDERLER SEÇİMİ DEĞERLENDİRDİ

Demokratik olgunluk içinde geçen seçim sonuçlarını değerlendiren parti liderleri seçimlerin olgun bir havada geçmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Demokratik olgunluk içinde geçen seçim sonuçlarını değerlendiren parti liderleri seçimlerin olgun bir havada geçmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.


Dün gerçekleştirilen Yerel Seçimlerde, mevcut belediye başkanları büyük oranda yerini koruması nedeniyle, hiçbir partinin üstünlüğü söz konusu olmadı.

Demokratik olgunluk içinde geçen seçim sonuçlarını değerlendiren parti liderleri
seçimlerin olgun bir havada geçmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.
Parti Başkanları genelde aldıkları oylardan memnun göründüler.

BAŞBAKAN ERHÜRMAN

CTP Genel Başkanı Başbakan Tufan Erhürman, CTP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada tüm halkı, demokratik seçim sürecine katkısı nedeniyle kutladı…

Ülke geneline baktıklarında belediye başkanlarında çok fazla bir değişim olmadığını belirten Erhürman, bunun halkın verdikleri hizmetten memnun olduğunu gösterdiğini belirtti…

Erhürman, “gayrı resmi sonuçlara göre serdarlı hariç tüm belediyelerimizi koruduk. sonuçlar halkın partimizdeki belediyelerden memnun olduğunu gösterdi” dedi.
Bazı bölgelerde ise seçimi çok az bir farkla kaybettiklerini ifade eden Erhürman, seçimle birlikte de önlerini daha net gördüklerini ifade etti…
Erhürman, kazanan ve aday olan herkesi kutladı…

ÖZGÜRGÜN

Anamuhalefet Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Hüseyin Özgürgün, çok demokratik ve güzel bir seçim süreci yaşandığını söyledi…

BRT’ye seçim sonuçlarını değerlendiren Özgürgün, Belediyelerde geçmiş yerel seçime göre çok büyük bir değişim olmadığını, halkın başkanlarını değiştirme yönünde pek bir iradeyi ortaya koymadığını anlattı.Halkın mevcut başkanlarına bir şans daha vermek istediğini kaydeden Özgürgün, seçim sonuçlarına baktıklarında UBP’nin oylarını koruduğunu hatta biraz artırdığını ifade etti…

Özgürgün, birçok bölgede güçlü seçim ittifaklarıyla karşılaştıklarını ancak UBP’nin her yerde tek başına yarıştığını söyledi. Özgürgün, belediye meclis üyesi sonuçlarını da beklediklerini kaydetti ve bu sonuçlarla birlikte daha net değerlendirme yapılabileceğini belirtti…

Lefkoşa’da daha önde olmayı beklediklerini belirten Özgürgün, seçime katılımla ilgili olarak da geçen yerel seçimlerle oranların hemen hemen aynı olduğunu anlattı…

OĞUZ SEÇİMİ DEĞERLENDİRDİ

Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Dursun Oğuz, partisinin 7 belediye başkanlığı kazandığını açıkladı.

Oğuz, UBP Genel Merkezi önünde basına yaptığı açıklamada, ellerine gelen bilgiye göre, UBP adaylarının an itibarıyla İskele, Büyükkonuk, Serdarlı, Beyarmudu, Paşaköy, Güzelyurt ve Vadili’de seçimi kazandıklarını açıkladı.

Oğuz, kesin sonuçların bir saat içerisinde netleşeceğini, Lefkoşa’da TDP adayı Mehmet Harmancı’nın kazandığının neredeyse kesinleştiğini ifade etti.

Oğuz, halkın takdirine saygı duymak gerektiğini ifade ederek, seçim sonuçlarını partinin yetkili kurullarında değerlendirdikten sonra bir açıklama yapacaklarını kaydetti.

6 ilçenin mevcut belediye başkanlarının göreve devam ettiğine dikkat çeken Oğuz, yerel seçimlerde seçmenlerin, parti ambleminden bağımsız olarak adayların projeleri
ve icraatlarına oy verdiğini belirtti.

Kazananın KKTC halkı ve demokrasisi olduğunu söyleyen Oğuz, seçimlere katılım oranının düşük olmasının tüm partiler tarafından değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Oğuz, 6 ay içerisinde iki seçim yaşanmasının da katılımın düşük olmasında etken olabileceğini kaydetti.

ÖZERSAY

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı, Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, HP’nin; 7 Ocak’ta yapılan genel seçimlerdeki oy oranını yerel seçimlerde pek çok yerde koruduğunu, bazı yerlerde de artırdığını kaydetti.

Özersay Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yaptı.
Genel seçimlerdekine oranla Lefke, Dipkarpaz, Paşaköy ve Beyarmudu’nda oy oranını artırdıklarını rahatlıkla söyleyebileceklerini dile getiren Özersay, Alsancak, Yeniboğaziçi, Tatlısı, Akdoğan ve Değirmenlik’te ise destek verdikleri başkan adaylarının belediye başkanlığını kazanmasının sevindirici olduğunu ifade etti.
Seçimin genelinde az sayıda belediye başkanının değiştiğini, belediye başkanlarının büyük oranda aynı kaldığını dile getiren Özersay, daha fazla belediye meclis üyelerinde değişiklik olacak gibi göründüğünü belirtti.

HP’nin belediye meclis üyeliğine aday gösterdiği pek çok belediyede belediye meclis üyesi çıkaracak gibi göründüğünü kaydeden Kudret Özersay, çıkaracakları belediye meclis üyelerinin sayısının ve kimler olacağının yarın belli olacağını dile getirdi.
Seçim sürecinde belediye meclis üyeliğinin önemine vurgu yaptıklarını dile getiren Özersay, belediye meclis üyelerinin denetleyecek, hesap soracak ve doğru kararlar alınmasını sağlayacak kişiler olduğunu söyledi. Özersay, HP’den meclis üyeliğine seçilen kişilerin, aktif denetim ve katılım görevini yerine getireceğini de ifade etti.
Ana muhalefet partisi UBP’nin bazı belediye başkanlıklarını kaybettiğinin dikkat çekici olduğunu kaydeden Özersay, nüfus olarak büyük olan Vadili ve Lapta’nın da bunlar arasında olduğunu belirtti.

Özersay ilerleyen günlerde bu hususlarla ilgili değerlendirme yapıp kamuoyuyla paylaşacaklarını da kaydetti.

DENKTAŞ

Demokrat Parti Genel Başkanı, Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Lefkoşa’da LTB Başkanlığı sonuçların netleşmesinin ardından açıklama yaptı.

LTB başkan adayı Gencay Eroğlu ile birlikte basının karşısına geçen Denktaş, Yerel yönetimlerin demokrasi açısından son derece önemli olduğuna işaret etti.

Halkın bu sınavı son derece kaliteli geçen bir kampanya süreci sonrasında verdiğine işaret eden Denktaş, katılımın düşüklüğünün beklentilerinin altında kaldığını söyledi.
Sık yapılan seçimler, sıcak hava, insanların siyasete olan kırgınlığının seçime katılımın düşük olmasını sağladığını ifade eden Denktaş, siyaset kurumunun katılımın düşük olma nedenlerini iyice araştırarak gereğini yapmak zorunda olduğunu anlattı.
Halkı yeniden siyasetle barıştırmanın önemine işaret eden Denktaş, seçim sonucunda Tatlusu’da Hayri Orçan, Lapta’dada destekledikleri Mustafa Aktuğ’un kazandığını belirtti.

Lefkoşa’da çok değerli bir kimliği, değerli bir insanı, kendisini ispatlamış bir ismi aday gösterdiklerini kaydeden Denktaş, sandıktan çıkan sonuçların beklentilerini karşılamadığını, üzgün olduklarını ancak bunun son olmadığını yeni bir başlangıç olduğunu söyledi.

Gencay Eroğlu’nun Lefkoşa’ya hizmet için aday olduğunu kaydeden Denktaş, Gencay Eroğlu’nun ülkeye hizmet vermeye devam edeceğini ifade etti.

Halkın verdiği karara saygılı olduklarını belirerek, yeniden seçilen Harmancı’yı kutlayan Denktaş, Harmancı’nın kendisine verilen ikinci şansı iyi kullanmasını temenni etti…

GENCAY EROĞLU

Eroğlu, kendisine destekleyen herkese teşekkür etti, Harmancı’ya başarılar diledi ve “Lefkoşa’nın takipçisi olacağız” dedi.

KARAMAN

CTP Girne Belediyesi Başkan Adayı Birol Karaman, seçim sonucunun belirlenmesinin
Karaman sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'Girnemizin bugünkünden daha ileriye gitmesi için çalışmaya, katkı koymaya devam edeceğiz' dedi.

Birol Karaman Girne Bağımsız Belediye Başkan Adayı Nidai Güngördü’yü de tebrik etti.

Karaman'ın paylaşı şöyle:

'Sevgili dostlar;

Girne'deki seçim sonucu hemen hemen belli oldu gibi görünüyor. Az önce Nidai beyi telefonla arayarak kendisini tebrik ettim ve yeni dönemde başarılar diledim. Ben bu süreçte bize ilgi gösteren, çalışmalarımıza katkı koyan, yüreği bizimle çarpan herkese içtenlikle teşekkür ederim.

Başlangıçta da söylediğim gibi biz 25 Haziran sabahı itibariyle Girnemizin bugünkünden daha ileriye gitmesi için çalışmaya, katkı koymaya devam edeceğiz.

Herkese teşekkürler, sevgiler.'

Bu haber 105 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER