KATILIM YÜZDE 71.41

Dün sükunet içerisinde gerçekleştirilen Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimi’nde seçime katılım oranı yüzde 71.41 olarak açıkladı.
Dün sükunet içerisinde gerçekleştirilen Yerel Kuruluş Organları Genel Seçimi’nde seçime katılım oranı yüzde 71.41 olarak açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) dün saat 18.00 itibarıyla ülke genelinde seçime katılım oranını yüzde 71.41 olarak açıkladı.

Yüksek Seçim Kurulu’ndan alınan bilgiye göre, seçime katılım oranları 18.00 itibarıyla şöyle:

“Lefkoşa’da yüzde 58.55, Gazimağusa’da 70.68, Girne’de 68.6, Güzelyurt’ta 71.9, İskele’de 77.73 ve Lefke’de 81.”

YASAKLARI ÇİĞNEDİLER

Girne’ye bağlı Çatalköy’de bir kişi, oy pusulasının fotoğrafını çektiği için tutuklandı. Gazimağusa'da sandık alanı içinde bir adaya ait broşür dağıtan kişi hakkında da yasal işlem başlatıldı.

Polis Basın Subaylığı’nın açıklamasına göre, Çatalköy İlkokulu’ndaki 27 numaralı sandıkta oy kullanan F.L. (E-35), cep telefonuyla oy pusulasının fotoğrafını çekerek suç işledi. F.T. tutuklandı.

Öte yandan Gazimağusa'da Karakol İlkokulu'ndaki sandık alanı içinde bir meclis üyesi adayına ait broşür dağıtan K.D. (E-65) hakkında da yasal işlem başlatıldı.

AFRİKA GAZETESİ TOPLATILDI.

Afrika gazetesinin fünkü sayısı, seçim yasaklarına aykırı yayın içerdiği gerekçesiyle toplatıldı.

TAK muhabirinin YSK Genel Sekreterliği’nden aldığı bilgiye göre, YSK, UBP’nin yaptığı şikayet üzerine gazetenin toplatılmasına karar verdi ve polise toplama talimatı iletildi.

Toplatılma kararının gazetenin 5’inci sayfasında Mahmut Anayasa imzasıyla yayımlanan “Amiral Gemisi ve Kraliyet Donanması” başlıklı yazının, CTP Gönyeli Belediye Başkan adayı Ahmet Benli lehine propaganda içerdiği gerekçesiyle alındı.

YSK’DAN KAPAMA KARARI

Seçim yasaklarını ihlal ettikleri gerekçesiyle YSK emri ile Kanal T, Genç TV, Kıbrıs TV ve Diyalog TV'nin yayınları bir süre durduruldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan YSK Başkanı Narin Şefik, söz konusu kanalların 19:00'dan önce seçim sonuçlarını vermeye başladığını ve bunun yayın yasağına aykırı olduğunu söyleyerek kanalların açma yetkisinin YYK'da olduğunu ve bu konuda hassas olduklarını belirtti.

Şefik, ayrıca, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu’na da eleştiride bulunarak, “Bu konuda ayak sürüdüler, bu kabul edilebilir değil” dedi.
Şefik, YYK’nın da görevini yerine getirdiğini söyledi

KAZANANLAR NE DEDİ

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Anıt Gazinosunda halkla bir araya gelerek zaferini kutladı.

Arter davul zurna eşliğinde yaşanan şölende halka hitap ederek, desteklerinden dolayı hem UBP-DP ve YDP yetkililerine hem de kendisine gönül veren halka teşekkür etti.

Arter çok güzel bir demokrasi sınavı verildiğine işaret ederek, bu sınav da demokrasinin yanısıra Gazimağusa’nın kazandığını belirtti. İsmail Arter “Mağusa halkına hizmet bizim için onurdur, gururdur, görevdir” diyerek sürdürdüğü konuşmasında, Mağusa halkına verdiği sözlerin hepsini yerine getireceğinin altını çizdi.

Gazimağusa’da kazandıracak daha çok projelerinin olduğunu açıklayan Arter ” Gazimağusa Marka Olacak” ifadelerini kıllandı.Diğer belediyelerle işbirliği içerisinde hareket edeceklerini dile getiren İsmail Arter, Mağusayı 2020 li yıllara taşıyacak çalışmalar yapacaklarını da sözlerine ekledi.

ÖZÇINAR

Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 6. Kez Güzelyurt Belediye Başkanlığına seçilen Mahmut Özçınar, Güzelyurt halkına teşekkür etti.

Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 6. Kez Güzelyurt Belediye Başkanlığına seçilen Mahmut Özçınar, UBP Güzelyurt Parti Binası Önünde davul zurnayla karşılandı.

Sevincini partilileriyle ve Güzelyurt halkıyla paylaşan Özçınar, Güzelyurt halkına teşekkür etti.

Burada vatandaşlara seslenen Özçınar, Güzelyurt’un daha güzel günlere kavuşması için hizmete devam etme sözü verdi.

Özçınar, seçim sonuçlarının hayırlı olmasını dileyerek, tüm Güzelyurt halkını kucaklayarak çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Her zaman Güzelyurt’un kazanması için çalıştığını vurgulayan Özçınar, 6. Kez kendisini Belediye Başkanlığı makamına taşıyan herkese teşekkür etti.

AZİZ KAYA

Lefke bölgesi bir kez daha Aziz Kaya dedi. Lefke Belediye Başkanlığı’nı yeniden kazanan Aziz Kaya, seçim sonuçlarını BRT’ye değerlendirdi.

Kaya, çok iyi bir oranla seçimi aldığını belirterek, Lefke bölgesi halkının yaptıkları işleri taktir ettiğini gösterdiğini belirtti.

Lefke’nin turizm açısından çok ciddi potansiyeli bulunduğunu ve yeni dönemde bu yönde çalışmaları olacağını kaydeden Kaya, Lefke Avrupa Üniversitesi ile birlikte çok ciddi projeler yapacakları sözü verdi…
Bu haber 82 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER