Anlaşılan herkes aynı seçimde kazanmış…

Parti yetkililerinin seçim sonrası açıklamalarına bakınca şöyle bir durum ortaya çıkıyor.. Bu yerel seçimlerde hiç bir parti kaybetmedi..
Parti yetkililerinin seçim sonrası açıklamalarına bakınca şöyle bir durum ortaya çıkıyor.. Bu yerel seçimlerde hiç bir parti kaybetmedi..
Neredeyse bütün partiler bir önceki genel seçimlere kıyasla oy oranlarını korudu..
Peki gerçekten öyle mi?
Hade gelin bunun cevabını birlikte arayalım..
Çıkan sonuçlara göre 28 belediye başkanından 23'ü koltuğunu korudu.
Sadece 5 belediyede başkanlar değişti.
Bu durumda çoğunlukla halkın mevcut başkanların icraatlarından memnun olduğu anlaşılıyor ki 28 belediyede 23 başkan yerini korudu..
Partilere göre belediye başkan dağılımlarına gelince; CTP 10, UBP 7, DP 1, TDP 1, Bağımsızlar 9 belediye başkanlığı kazandı…
Elbette bağımsız adayların bir çoğu da partiler tarafından desteklendi..
Tabi ki bunu sadece kazanılan belediye başkanlığı ile değerlendirmek mümkün değil. Aynı oranda belediyelerin meclis üyelerinin partilere göre dağılımı da önemli.. Lakin şu çok net ki,Lefkoşa hariç büyük kentleri kazanan başkanların çoğunluğu UBP destekli.. CTP büyük kentlerde kayıp.. Özellikle Mağusa ve Girne’de kan kaybeden bir CTP var.. İskele’de ise zaten CTP etkin olarak hiç olmadı.
Hoş CTP Lefkoşa’da da TDP adayı Harmancı’ya karşı kendi adayı ile seçime girmeyi göze alamadı..Hade diyelim ki bunun stratejik bir nedeni vardı.
Ki bu bağlamda CTP Genel Başkanı ve Başbakan Tufan Erhürman’ın açıklamaları var.
Diyor ki Sayın Erhürman, Lefkoşa’da sol oyları bölmek istemedik..
Elbette bu düşünce makul bir düşünceydi..
Nitekim bu strateji tuttu, CTP Lefkoşa’da Harmancı’yı destekledi ve sonuç olarak TDP adayı Mehmet Harmancı bu seçimi kazandı.. Tabi Sayın Harmancı’nın seçimi kazanmasının tek nedeni değildi CTP destekli olması.. Hatta bunu seçime katılım oranlarına baktığımızda daha net görebiliyoruz, zira ortaya çıkan sonuçta Mehmet Harmancı’nın Lefkoşa halkının güvenine mazhar olduğu anlaşılıyor.Bu güven Sayın Harmancı’ya diğer parti sempatizanlarından da oy getirdi..
UBP Güzelyurt ve İskele’de ipi göğüsledi..
Lefkoşa’yı kaybetti.
Hasan Sertoğlu’nun arkasında gerektiği gibi duramadı..
Mağusa ve Girne’de ise bağımsız adaylara destek verdi..
Ve sonuç olarak bu 2 büyük yerleşim bölgesinde de etkili olduğunu hissettirdi..
HP Lideri ve Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da seçim sonrası yaptığı açıklamada partisinin oy oranını koruduğunu belirtti..
Elbette bu tartışılır, lakin şu çok açık ki, HP’nin büyük kentlerde Lefke haricinde başkan adayı çıkarmadığını,küçük yerleşim yerlerinde çıkardığı adayların da kazanmadığını biliyoruz. Buna rağmen destek beyan ettiği bağımsız bir iki başkan adayının da kazandığı görülüyor..
Dolayısıyla bana göre HP bu yerel seçimler de kayıp..
Halkın Partisi,büyük kentler yanı sıra birçok bölge de genel seçimlerde HP’ye destek veren seçmenin oyuna talip olmadı.. Buna, HP’nin belli nedenlerden dolayı genel seçimlerde desteğini aldığı seçmenin oyuna sahip çıkmadı da diyebiliriz..
Velhasıl HP’nin henüz yeni bir parti olması nedeniyle genel seçimlerin hemen akabinde olan bu yarışta seçim yorgunluğunu üzerinden atıp erken zamanda gelen ikinci bir seçime organize olamadığını görüyoruz..
TDP’nin bu yerel seçimlerde bir tek hedefi vardı.
O da Lefkoşa..
Bunun dışında adanın hiç bir bölgesine bu anlamda talip olmadı TDP..
Gücü oranında Harmancı özelinde ve diğer partilerin desteğinde hedef belirlediği Lefkoşa’yı da alarak hedefine ulaşmış oldu..
Lakin bu TDP için bir başarı değildir.
Çünkü tek soluklu değildir yerel seçimler, yani sadece Lefkoşa için yapılmıyor..
DP ise karınca kararınca mücadelesini sürdürdü..
Tatlusu’da Hayri Orçam’ın başarısı DP’nin hanesine yazıldı.
Mağusa’da bağımsız aday İsmail Arter’e destek verdi.
Lefkoşa’da Gencay Eroğlu ile belki istediği hedefe ulaşamadı ama başkent için mücadele etmekten kaçınmadı.
YDP bu seçimlerde kayıp olan partilerden biriydi..
Yeni bir oluşum olması hasebiyle sürece pek organize olamadı.
Mağusa’da bağımsız aday İsmail Arter’e destek verdi..
Üstelik Mağusa Belediyesi başta olmak üzere birçok belediyeye meclis üyesi sokmayı başardı.
Özet olarak partiler bu seçimlerde mevcut pozisyonlarını koruduklarını da söyleseler, aslında bunun böyle olmadığını en az bizim kadar onlar da farkındadır..
Tabi ki burada önemli olan konuya nerden baktıklarıdır..
Bu haber 130 defa okunmuştur

:

:

:

: