Partiler yerel seçimlerden siyasi sonuçlar çıkartmak zorunda

KKTC yerel seçimlerin de her parti beklediği sonucu alamadı, bu seçim sonucunun gerçeğidir kimse bunu inkar edemez.

KKTC yerel seçimlerin de her parti beklediği sonucu alamadı, bu seçim sonucunun gerçeğidir kimse bunu inkar edemez. Büyük şehirlerde ki belediye başkanlarının, ikisi bağımsız bunlar üzerinden başardık kazandık söylemi partiler açısından yanlış. Lefkoşa başkanı Harmancı ise partisinin çok üzerinde bir destek ile seçilmiş oldu ve TDP altında, partisini iyi temsil etti. hükümet partileri CTP ve HP de destek verdi ancak sahiplenmeleri doğru bir siyasi analiz değildir, şunun yorumu yapılır gücünü sınamak istersen parti adayı ile seçime katılırsın.
Güzelyurt ve İskele şehirlerinde UBP çok başarılı bir mücadele ile parti olarak ve özellikle muhalefette katıldığı seçimden zafer ile çıktı. Köylerde önemli ittifaklar ile çok çetin bir mücadele ile partiler yarıştı, bağımsızlar yarıştı sonuç olarak iki parti başarılı UBP ve CTP. Lefke ise değişmedi CTP bu dönmede görevi devretmedi. Bağımsızların yarıştığı bölgelerin çoğunda ise UBP li adaylar kendi arasında yarıştı bu gerçeği de görmek gerekiyor.
Esas yarış belediye meclis üyelerinde gerçekleşti, UBP %43, CTP %30, YDP %7.5, HP % 7, TDP %4, DP %4 ve diğerleri de çok gerilerde, esas siyasi sonuç buradan yapılmalı. Dört partili hükümet kurmak ve yürütmek kolay değildir, KKTC gibi küçük ölçekli bir ülkede çünkü her parti ve kişilerin kendilerine özgü hesapları vardır.
4-5 aylık bu hükümet döneminde eğer UBP oylarını muhalefette iken bu kadar yükseltmişse, seçime katılım düşük olmuşsa halkımızın hükümetten beklentilerinde yetersizlik mi var sorgulamak gerekiyor. Bu sorgulamayı da önce hükümet partileri yapmak zorundalar.
Belki de bu sonuçlar ışığında meclisin uzun tatili de sorgulanacak, HP GB, Başbakan yardımcısı ve Dışişleri bakanı Özersay bu sinyali verdi” uzun bir tatil düşünmüyoruz” açıklaması ile ve seçimden sonra yapılan açıklama bu. Bundan sonra hükümeti oluşturan dört parti çok daha fazla sıkı ilişki içerisinde olmaları gerekiyor, daha çok işbirliği yapmaları gerekiyor.
DP GB ve Maliye bakanı Denktaş’ın yapmış olduğu bazı açıklamalar ile hükümet içerisinde bir rekabetin olduğunu görüyoruz. Ancak KKTC de her siyasinin mutlaka siyasi bir hesabı vardır, bu hesapların nasıl şekilleneceğini göreceğiz. Hangi hesap yapılırsa yapılsın bunu bozan halkın bizzat kendisidir, sandık siyasi sınav sonuç ise partilerin karnesidir.
Geçenlerde de yazmıştım bu yaz siyasi anlamda çok sıcak geçecektir, çok hesapların yapılacağı bir dönemi göreceğiz.

Bu haber 647 defa okunmuştur

:

:

:

: