'Solcu, sağcıyı, sağcı da, solcuyu kolluyor'

Siyasetin, siyaseti denetlemesini hiç anlayamadım. En çok verilen vaat 'hesap soracağız' bunu söylemek bile bir suç olduğunun çağrısıdır.
Siyasetin, siyaseti denetlemesini hiç anlayamadım.
En çok verilen vaat 'hesap soracağız' bunu söylemek bile bir suç olduğunun çağrısıdır.
O kadar kolay mı, birini veya birilerini suçlamak?
Oysa olay çok kolay, devletin denetim mekanizmaları, siyasetten arınmış, özgür, bağımsız, gündeme gelen olayların üzerine gidecek, gerekli araştırma, soruşturmayı yapacak, bu birimlere gerekli imkânlar sağlanacak ve olay sistem içinde çözülecek, gereken yapılacak.
Bu kimsenin, kimseye verdiği bir lütuf değil.
Yolsuzluk veya görevi kötüye kullanma, ya da haksız kazanç sağlama, adı ne olursa olsun, sadece siyasilerin davranışlarıyla ilgili bir olay değil.
Bu bir gerçek, sadece hükümette olanlar için var olan bir sorun değildir bu, kurumlarda, belediyelerde, torpil isteyen vatandaşta, bu konu çok çeşitli ve geniş bir konudur.
Ortada sadece siyasetçilere, eski veya yeni hükümetlerde görev alanlara bağlı bir mesele yoktur.
Farklı şekillerde toplumun geneline yayılan bir sorundur.
En kötüsü de yıllar içinde bunlara alışmak, normalleştirmek, kabullenmektir.
Mevcut hükümet konu üzerinde çalışmalara yapıyor.
Dışişleri Bakanı Kudret Özersay seçim sürecinden bu yana konuyla ilgili söylemler dile getiriyor.
'Dokunulmazlıkların kaldırılması yönünde verilen sözler tutulmazsa, bu durum koalisyonu bitirmek anlamına gelir'.
Önemli bir söylem.
O halde yapılması gerekenler her neyse, kişi, parti ve siyasetçi ayırımı gözetmeksizin yapılsın.
Peki, ne yapılabilir veya yapılmalı?
Avukat Hasan Sözmener konuyla ilgili şunları söylüyor;
'Başsavcının istemi üzerine meclis o görevi verebiliyor. Bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması için. Başsavcılık veya polis, suç işlediği iddia edilen milletvekili için soruşturma açabilir. Farklı olarak bir de suçüstü durumu var. Suçüstü olunduğu durumlar varsa, meclis kararına gerek kalmadan soruşturma başlatılabilir. Diğer durumlarda meclisin izni gerekli.
Fakat polis soruşturma da yapmıyor. Milletvekili suç işlemişse, itham varsa, polis soruşturma yapabilir. Sadece tutuklama yapamaz. Polis soruşturma yapmazsa başsavcılık soruşturma talebinde bulunamaz, suç unsurlarını polis araştırıp bulacak. Siyasetçiler olaya, bir gün sıra bize de gelebilir diye yaklaşıyorlar.
Dokunulmazlıkların kaldırılması, tüm siyasetçiler için endişe vericidir. Bu ülkede sol veya sağ var mı? Herkes bir biriden oy alıyor. Böyle olunca solcu, sağcıyı, sağcı da, solcuyu kolluyor.'
Yine Avukat Barış Mamalı, daha geniş şekilde şunları anlatıyor;
' Yolsuzlukta en önemli faktör, kamu malı ya da parasının yağmasıdır. Yasal sınırlar içinde yapılan ihalelerde kayırma ve haksız teşvikler, dolaylı yolsuzluk olarak sınıflandırılabilir. Her türlü yolsuzluk toplumun devlete olan güven duygusunu zedeler. Herhangi bir yolsuzluk olayı, toplumun aldatılmasını ve hile yapılmasını gerektirir. İnsanları yolsuzluk yapmaya sevk eden nedenlerin başında bireylerin ekonomik ve ahlaki durumları gelmektedir.
Bugün ülkemizde var olan hukuksal boşluklardan, bozuk düzenden ve dokunamayan adalet anlayışının varlığından yararlanarak rant elde edenler ve kolay yoldan zenginleşen insanlar var. Oysa uygar olduğunu iddia eden devletler bu tür kanunsuzları ve sömürücüleri toplumun üzerinden atarak yok etmelidir.
Yozlaşmış idari yapı ve bundan menfaat elde eden çıkar çevrelerinden adalet önünde hesap soracak, yolsuzlukları, ahlaksızlıkları önleyecek, caydırıcı ve etkin bir denetim ve ceza sistemi kurulmalıdır. Vatandaşın vergileriyle oluşan devlet kaynaklarının hoyratça kullanımını ciddi şekilde denetleyecek aktif yapıya sahip özerk kurumlar oluşturulmalıdır.
Dokunulmazlığı olan bir siyasi hakkında cezai soruşturma yapılabilir. Yani bugün polis örgütü hükümet kanalından gelecek bir şikâyet veya istek karşısında rahatlıkla soruşturma yapabilir. Esas sormamız gereken neden bu tür soruşturmalar başlatılamıyor?
Gündeme sürekli olarak getirilen konular hakkında neden şikâyet yapılıp, eldeki dosyalar polise verilmiyor ve sürekli olarak dokunulmazlık öne sürülüyor? Hatta dokunulmazlığı olan kişiye dava da açabilirsiniz ve onu mahkemeye çağırabilirsiniz, buna bir engel yoktur.'
Siyasetin sıcak konularından biri yolsuzluk iddiaları ve dokunulmazlık.
Konuyu daha çok HP Başkanı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay gündeme getiriyor.
Sebebini bilmiyorum, belki hükümet içinde istekli olmayan partiler var.
Kudret hoca daha yeni bir siyasetçi, belki bunun verdiği bir güven var.
Ama konu konuşulmaktan çok sonuca ulaştırılsa, genel anlamda bir güven sorunu aşılmış olacak.


Bu haber 533 defa okunmuştur

:

:

:

: