Rumlar neden panik yaptı?

Her ne kadar akaryakıt meselesinde geri adım attıysa da Rum yönetimi kendi vatandaşlarının Kuzey’de alışveriş yapmasına feci içerliyor.
Her ne kadar akaryakıt meselesinde geri adım attıysa da Rum yönetimi kendi vatandaşlarının Kuzey’de alışveriş yapmasına feci içerliyor.
Gelen tepkiler üzerine otomobillerdeki akaryakıt kontrolünden vazgeçtiklerini söyleseler de hafta sonu Rum plakalı araçlar, Kuzey’den Güney’e dönüşlerinde tek tek durduruldu.
Araçlar didik didik arandı.
Peki bunun nedeni ne?
TL’nin Euro karşısında değer kaybetmesi ve Rum tarafındaki ekonomik kriz sonrasında yaşanan hayat pahalılığı nedeniyle Rumların yalnızca akaryakıt değil ilaç ve tedavi için de KKTC’yi, hatta Türkiye’yi tercih ettiği belirtiliyor.
Rum basını dün bu konuda “Karşıdan alışveriş yapan Kıbrıslı Rumlar artıyor” diye manşetler atarken, sadece bu yılın ilk beş ayında Rumların KKTC’de ve Türkiye’de sağlık hizmeti ve ilaç için 60 bin Euro’yu aşkın harcama yaptığı yazıldı.
Rumların daha çok kalp ve kanser ilacı gibi rutin kullandıkları ilaçları KKTC’den satın aldıklarını belirten gazeteler, KKTC’deki bazı eczacılarla görüştüğüne yer verdi.
İş öyle boyutlardaki aspirin almak için bile KKTC’deki eczanelere gelenler olduğu ifade ediliyor. Güney’de 50 Euro’ya satılan bir kalp ilacının KKTC’den alındığında 10 Euro’ya denk geldiğini de burada hemen ekleyelim.
Durum böyle olunca Kuzey’den su bile alınmasını istemeyen geleneksel Rum anlayışı; büyük darbe yiyor. Rum yönetiminin paniği de bu sebepten kaynaklanıyor.
Demek ki mesele ekonomi olunca daha doğrusu vatandaşın cebi olunca bu bazı politikaların önüne geçebiliyor.
Zaten dünyada serbest piyasa ekonomisi de gücünü bu felsefeden almıyor mu?
Peki bu anlayış adanın etrafında zengin doğal kaynaklar için neden geçerli olmuyor?
İtalyan ENI mesela Mağusa açıklarındaki üçüncü parselde Mısır açıklarındaki bulduğu gibi zengin bir doğal gaz kaynağı bulsa nasıl çıkaracak?
Türkiye ve KKTC’nin onayı olmadan orada sondaj bile yapamadıklarına şahit olmadık mı?
Neden ‘kazan kazan’ anlayışı içinde iki halkın da ortak menfaatleri doğrultusunda adanın çevresindeki zenginliklerden faydalanmıyoruz.
Rum yönetiminin, Kuzey’den alışveriş yapan vatandaşından öğreneceği çok şey var. Aksi halde adanın etrafındaki zenginlikler huzur içinde kimseye yar olmayacak. Bizden söylemesi…
Bu haber 147 defa okunmuştur

:

:

:

: