80 milyona 20 bakan 300 bin nüfusa 10 bakan

Seksen milyonluk Türkiye’de yeni sistem başkanlık yönetiminde 20 bakan, üç yüz bin nüfuslu KKTC de 10 bakan!
Seksen milyonluk Türkiye’de yeni sistem başkanlık yönetiminde 20 bakan, üç yüz bin nüfuslu KKTC de 10 bakan!
Türkiye yeni sistem başkanlık yönetiminde bazı bakanlıklar diğer bakanlıklara bağlanıyor, konuları ile ilgili bakanlıklar birleştiriliyor ve toplamda 20 bakanlık oluşuyor, iki de başkan yardımcılığı görevlendirmesi ile kabine de toplam 22 kişi görev alacaktır. Bu atamalar dıştan yapılacak, milletvekili bakan olmayacaktır, eğer milletvekili bakan olacaksa da vekilliği düşmüş olacaktır.
KKTC ise üç yüz bin nüfuslu bir ülke, verimsiz bir parlamenter sistem içerisinde 10 tane bakan, bir başbakan, bir de cumhurbaşkanı. Halkımızın şikayetleri ise bitmiyor her geçen seçim ve yeni kurulan hükümetler sorunları çözeceğine, sorunlar daha da büyüyor. Bunu yazarken amacım felaket tellallığı yapmak değildir, halkımızın görüşü bu doğrultuda keza benim de öyle.
AKP iktidara geldiği zaman bakan sayısı 50 den fazla idi, şu an 20 hedef daha seri kararlar alıp iş yapmaktır. Bir söz vardır “iştir adamın aynası, fazla söze gerek yok” hedef bu olsa gerek ki sürekli yenilenmeler yapılıyor. KKTC ise köhnemiş bir yapı günden güne eriyip çöküyor, halkımız mutsuz, seçilen vekillerimiz de bu verimsiz sistem içerisinde çaresiz kalıyorlar.
Çözüm, sistem değişikliği mi? Birden çok siyasetçinin belki hoşuna gitmeyecek ancak evet bu çürümüş sistemden kurtulmak elzem olmalı. Devlet memurluğundan gelip de milletvekili olanlar emeklilikte katmerli pasta, onlar için güzel bir fırsat, hangi kesim ne şekilde faydalanıyor yamayacağım çünkü bu ülkede yanlış anlaşılırsın, bu da demokrasinin tam oturmuş olmamasından kaynaklanıyor.
Türkiye de ki iktidar gibi risk alacak olanlar var mı? Söylemlere baktığımız zaman konuşma çok, icraat maalesef gerçek anlamda yok.
KKTC başkanlık sistemine geçse, 50 vekil yerine 36 vekil olsa, 10 bakan ve bir başbakan yerine ise bir cumhurbaşkanı ve beş bakan olsa, ilk anda karmaşa son bulacak. Güçlü daireler oluşturulacak ve dairelere gelecek olan müdürler, hükümetlerin müdürleri değil de devletin müdürleri olacak. Üçlü kararname çok çok daraltılacak daireleri yöneten müdürler ise teknik müdür olarak liyakat sistemi içerisin de atanacak, bunu hayata geçirebilsek karmaşaya bir nokta koyabiliriz.
Değerli okurlar bu yazı dizisine devam edeceğim çünkü kanayan yaramız bu.


Bu haber 220 defa okunmuştur

:

:

:

: