Sucuoğlu UBP’ye iktidar vaat etti

Ada TV’de dün canlı yayın konuğum olan Faiz Sucuoğlu ile sonbahardaki UBP kurultayını konuştuk.
Ada TV’de dün canlı yayın konuğum olan Faiz Sucuoğlu ile sonbahardaki UBP kurultayını konuştuk.
“UBP içinde açıklanması gereken bir çok sorun var ama bunlar basın önünde değil aile içinde tartışılmalı” diyen Sucuoğlu, 2013 öncesi parti içinde yaşanan kaosa dikkat çekti.
Genel Başkan Hüseyin Özgürgün’ün partinin aldığı oy oranına rağmen UBP’yi iktidar yapamamasına tabandan gelen homurdanmaları hatırlattım.
“Özgürgün'e karşı tabana iktidar vaat ettiğiniz konuşuluyor…” sorum üzerine Sucuoğlu, “UBP başkanı, ayrıca başbakan adayıdır. Tartışılmaz en büyük partiyiz. Gelecekteki hedef iktidar olmalıdır. İktidar yapamayacaksınız başkan olma niyetiniz olmamalı. Taban bunu kabul etmez. İktidarı seven bir tabanımız var. Biz iktidarı becerebilen bir partiyiz. Çiftçiyi, hayvancıyı, ekonomiyi doğru yöneten bir partiyiz” dedi.
“Olası bir erken seçimi beklemeden koalisyon ortaklığı şeklinde de olsa iktidar vaat eden, kurultay yarışında bir adım önde midir” soruma karşılık da Sucuoğlu, “Mutlaka, bunun aksi düşünülemez. Tabii ki iktidar hedefliyoruz” diye yanıt verdi.
Herkesin merak ettiği cevap ise UBP’nin doğal ağırlık merkezi Derviş Eroğlu’nun tavrıydı.
“Sayın Eroğlu’ndan adaylık sinyali adınız mı” sorusuna olumlu yanıt veren Sucuoğlu, “Derviş Eroğlu liderimizdir. İfadeleri, görüşleri önemlidir. Bu işin üstadıdır. Tecrübesi ortada... Hayatını bu partiye adamıştır. Parti ne zaman zora girse, çıkıp partiyi ileriye taşımak için çalışmıştır” diye konuştu.
Yerel seçimlerde Genel Başkan Hüseyin Özgürgün’ün yıpratılması amacıyla özellikle Lefkoşa’da parti için çalışılmadığı iddialarına da sert tepki gösteren Sucuoğlu, “Ben net olarak şunu söyleyeyim. Bunu iddia edenler benim ve diğer arkadaşlarımın 5'te 1'i kadar çıkıp çalışmışlarsa ben gereğini yaparım” diye konuştu.
Lefkoşa’da Gencay Eroğlu'nun adaylığının moral bozukluğu yarattığını belirten Sucuoğlu, “Ama Derviş Eroğlu'nun en ufak kıpırdaması olsa yüzde 15’i bulurdu. Bu konuda, Eroğlu ailesi kendi kızları olmasına rağmen söyledikleri noktada oldular” dedi.
“Parti içinden yapılan UBP yerel seçimlerden başarısız çıktı” değerlendirmelerine tepki gösteren Genel Sekreter Dursun Oğuz’u çıkışını da yorumlayan Sucuoğlu, UBP’nin basın önünde tartışılmaması gerektiğini söyledi.
“Siz ve Özgürgün’ün dışında kaç adaylı bir yarış umuyorsunuz” soruma ise Sucuoğlu, “Çok aday sıkıntı yaratmaz. Yeter ki şeffaf, hakkaniyetli ve dürüstçe her şey yapılsın” diye cevap verdi.
Sucuoğlu, “Neyi değiştirmek için aday oldunuz” soruma ise şu cevabı verdi:
“UBP yalnızlığa itildi, bu düzeltilmeli. Parti içinde endişelenmeden ve korkmadan disiplin anlamında adımlar atılmalı. Disiplin ve hiyerarşi ortadan kalktıysa sıkıntı olur. Yerel seçimde adeta kendimizle yarıştık. Birlikte daha çok hareket etsek, daha fazla başkan çıkarabilirdik. 28 belediyede aday çıkarmak zorundaydık. Tabiat boşluk tanımaz. İşte alternatif çözümler ortaya çıkar. UBP bu kadar rahat rakipsiz bir dönem geçirmedi. Ancak UBP yalnız kaldı... UBP'li yetkilerinin canlı yayında olmayışı cepheleşmeye sebep oldu. UBP karşısında blok oluştu. Yerel seçimlerde cephelere karşı savaştık. Siz karşınızda tek tek rakip bulsanız devirirsiniz, 3 kişi size saldırırsa deviremezsiniz. Marifet bu 3 kişiyi nasıl ayrıştırırız?... Burada istediğimiz başarıyı genel anlamda elde edemedik.”
Faiz Sucuoğlu’nun anlattıklarından ortaya çıkan gerçek şu. Sonbaharda UBP’yi çok sıkı bir yarış bekliyor. Şimdilik Sayın Özgürgün ve Faiz Sucuoğlu’nun adaylığı kesinleşti.
Gözler Ersin Tatar, Hasan Taçoy ve Sunat Atun’da.
Önümüzdeki haftalarda onların da tavrını göreceğiz…

Bu haber 129 defa okunmuştur

:

:

:

: