UBP’de adaylık geleneği bozulmadı

UBP geleneği bozulmadı aylarca öncesinden başkanlığa aday olanlar adaylıklarını ilan etti.

UBP geleneği bozulmadı aylarca öncesinden başkanlığa aday olanlar adaylıklarını ilan etti.
UBP, kurultayları her zaman için çok katılımlı üyeler ile geçmektedir. Yaklaşık 12.000 üyesi bulunan UBP de Kasım ayı içerisinde gerçekleşecek başkanlık ve parti meclisi üyelik seçimi için şimdiden rekabet başlamış oldu. Bu başlangıcı Lefkoşa milletvekili Dr. Faiz Sucuoğlu’nun, UBP genel başkanlığına aday olduğunu açıklaması ile rekabet başlamış oldu. Bu başkanlık adaylığında iki vekilin de adı geçmektedir, Lefkoşa milletvekilleri Ersin Tatar ve Hasan Taçoy.
Genel başkan Hüseyin Özgürgün’ün de yeniden aday olacağı, kendisinin açıklaması ile anlıyoruz” parti genel seçimlerde ve yerel seçimlerde başarılı çıkmıştır” parti oylarını hesaplarken Güneş ambleminin altına vurulan mühüre bakarız ve parti adaylarının almış olduğu oylara. Genel seçimlerde %36 oy alıp 21 vekil çıkaran UBP yerel seçimlerde %43 oy alıp 121 belediye meclis üyesi çıkarmıştır. Belediye başkanlarında bazı bölgelerde aday göstermeyip bağımsızlara destek vermiştir, bu kazanan bağımsızlar sahiplenilirken siyaseten çok da doğru sonuç vermemektedir, partiler adaylarını gösterir ve yarışır genel bakış budur.
Belediye başkanlarında altı başkan kazanmıştır, beklenenin biraz altında kalmıştır. Ancak bir gerçekte çok bölgede UBP adayları kendi içerisinde yarışmıştır, bağımsız çok aday eski UBP’Lİ karşısında ki adaylar ise UBP adayları. Bu sonuçlara göre ise kimine göre parti başarılı kimisine göre ise başarısız olmuştur.
Yeni bir UBP için etkin rekabet yine gündemi meşgul edecektir. Ben geçenlerde de yazmıştım KKTC de bu yaz siyasi anlamda çok sıcak geçecektir. Dr. Faiz Sucuoğlu partililere yönelik size hükümet vadediyorum açıklaması perde arkasında çok farklı hesapları da gündeme getirdi. Demek oluyor ki bu dörtlü hükümet sallantıda anlamı çıkıyor.
UBP GB Hüseyin Özgürgün’ün de gizli olarak CTP yetkilileri ile görüştüğünü biliyoruz, demek ki o görüşmelerde de yeni bir hükümet modeli gündemde. Eğer bu gün Prof. Tufan Erhürman başbakan ise bunu Hüseyin Özgürgün’e borçludur, bir ayrıntı da seçim sonrası bazı partiler UBP ile görüşmeyeceğini açıklaması halinde bile CTP görüşmüştür.
Gerçekte şudur ki KKTC de iki tane güçlü ve köklü partiler UBP ve CTP’TİR. Bu gerçekler doğrultusun da UBP kurultayının çok canlı bir rekabet içerisinde geçeceği açıktır, hayırlısı diyelim önce KKTC ve daha sonra UBP kazansın.

Bu haber 648 defa okunmuştur

:

:

:

: