Kıbrıs sorununda çözüm ile çözümsüzlük çok yakın

Seçildikten sonra Türkiye cumhurbaşkanı ERDOĞAN geleneği bozmadı ve KKTC ye ilk ziyareti gerçekleştirdi.

Seçildikten sonra Türkiye cumhurbaşkanı ERDOĞAN geleneği bozmadı ve KKTC ye ilk ziyareti gerçekleştirdi. Halkımızın beklentisi özellikle Kıbrıs sorunun da vereceği mesaj, gayet net mesaj verdi SN ERDOĞAN, Kıbrıs Rum tarafı da hazır ise bu sorunu çözeriz, özeti bu detaylara girmeyeceğim çok kez yazdık. Garantörlük konusu ve Türk askerinin Kıbrıs da ki devamlılığı ve varlığı, Kıbrıs Türk halkı güvenliğini ancak Türkiye’nin sayesinde sağlar, KKTC cumhurbaşkanı AKINCI elli kez söyledi daha ne kadar söylesin.
Rum başkan Anastasiadis ise kendi halkını bu son zamanlarda çok kez uyardı, eğer çözüm olmaz ise taksim gerçekleşir iki devlet olgusu hayat bulur diye. O zaman taraflar çok iyi düşünüp hareket etmeliler, liderler bu uyarıyı yapıyor karar her zaman halkındır.
Türk tarafı fikir birliği içerisinde ucu açık bir müzakereye girmeyeceğiz diye açıkladılar. Rum tarafı ise müzakerelere Crans Montana da kaldığımız yerden başlayabiliriz, güvenlik ve garantiler. Bu yöntem aslında karşılıklı şartların çıtasını yüksek tutmaktır. 23 Temmuz BM Kıbrıs görevlisi LUT iki tarafı dinledikten sonra üç garantörler ile de görüşüp, BM GS Guteres’e bilgi verecek. Müzakerelerin başlayıp başlamaması bu temasların sonucuna bağlı, tarafların tutumları önemli, BM ucube olacak bir sürece girmeyeceğini söyledi.
Kıbrıs da uluslararası güçlerin de çıkar ve menfaatleri de vardır, onların da karar tutumları önemlidir. Doğal gaz ve petrol da ki hesaplar da bu dolabın içerisindedir, bunlar da göz ardı edilmemelidir.
Müzakerelerin başlama tarihi muhtemel Eylül ayı olur, New York da BM genel kurul toplantısında ilk yoklama yapılacaktır.
Herkes çok iyi bilecektir ki Türkiye ve KKTC’NİN istemeyeceği bir dayatma olmayacaktır. ERDOĞAN seçimden sonra çok güçlü çıkmıştır, seçim öncesi batı ERDOĞAN’I devirmek için çok çalıştılar, ancak başaramadılar şu anda yanın da yer almaya çalışıyorlar NATO toplantısında dün bunu gördük. Bizim yapacağımız tek bir adım kaldı birlik ve beraberliktir, sayın ERDOĞAN'NIN gücünün inşallah farkına varırız da lehimize olması için çalışırız.

Bu haber 598 defa okunmuştur

:

:

:

: