İçimizden bir genç... YAŞHAN MUSTAFA

Karşılaşmalar, hayata dokunmalar beni her zaman çok etkiler. Bu etkileniş, bir süre sonra bir yazı ya da bir etkinlik olarak ortaya çıkar...

Karşılaşmalar, hayata dokunmalar beni her zaman çok etkiler. Bu etkileniş, bir süre sonra bir yazı ya da bir etkinlik olarak ortaya çıkar...

Biliyorsunuz ben, son yıllarda hep DİLHAN OFSET ile çalışıyorum. Sanırım son altı- yedi kitabım onlarda basıldı.

Naim Dilha, kolej yıllarından öğrencimdi. Kardeşi Bekir'le de dolayısıyla tanışıyoruz. Yashan, Bekir'in nişanlısı... Bu hafta içinde evleniyorlar...

Öyle tatlılar ki! Birbirlerine bakışları sözsüz ama sıcacık gülümseyişlerle dolu...

YASHAN, sakin ve duru güzelliğiyle dikkatimi çekiyor. Bir gün bütün öyküyü öğreniyorum...

O bir DANSÇI... Hem de bir sürü ödülleri olan, okulunu dereceyle bitiren bir güzel genç kız...

O günden, onunla röportaj yapma isteğim oluştu. Geçenlerde nihayet tüm aileyi bir arada yakaladım. İşte fırsat dedim...

Kahvelerimizi keyifle yudumlarken sorularıma başlıyorum.

• Kendinden kısaca bahseder misin ?

İsmim Yaşhan Mustafa, İngiltere Birmingham şehrinde dünyaya geldim. Elbette Kıbrıslı Türk'üm.

3 sene İngiltere ve 4 sene Kuzey Kıbrıs'ta toplam 7 yıldır profesyonel dansçı, dans eğitmenliği ve koreograflık eğitimi bölümünden yüksek onur ile mezun olduktan sonra Imperial Society of Teachers of Dancing (ISTD) 'den yüksek onur ile mezun oldum.

Kendimi geliştirmek ve güncel tutmak için eğitimlere devam etmekteyim.
İngiltere'de eğitim yaptığım dönemde 2008'de DANS FEST koreograf yarışması BİRİNCİSİ oldum.

Kuzey Kıbrıs'taki eğitimim sürerken ( GAÜ) dansçı olarak üniversite grubumuz ile katıldığımız ' Türkiye Üniversiteler Arası Dans Federasyon Yarışmasında ' 26 üniversite arasında birinci olduk. Kıbrıs'a ilk birinciliği getirdik.

Mezuniyetimden sonra özel bir kurumda dans bölümünü kurup orda iki sene çalıştım, gösteriler yaptım. Daha sonra eşim Bekir Dilhan ile birlikte ' Nicosia Dance House ' özel dans okulunu kurduk.

3 senedir Nicosia Dance House özel dans okulunda dersler vermekteyim ve gösteriler yapmaktayız.

Yoğun bir şekilde hazırlandığımız tüm koreografileri bana ait olan birbirinden farklı 28 dans koreografisi 18 Temmuz 2018 saat: 19:30'da YDU-AKKM salonunda gerçekleştireceğimiz ' Nicosia Dance House - Dance Show 3 gecemizde halkımız ile buluşturmak için öğrencilerimizi hazırlamaktayız. Dileyen herkes izlemek için gelebilir.

• YAŞHAN, dansa nasıl başladın ?

Çocukluğumdan beri dansa çok ilgim ve yeteneğim vardı. Her fırsatta dans ettiğimi hatırlıyorum. 8 yaşımda bir dans filmi izledim ve o filmin etkisiyle dans eğitimi almaya karar verdim.

• Nerelerde eğitim aldın?

Sutton Coldfield University'de Performing Arts (Dance) bölümünden 3 senede yüksek onur ile mezun olduktan sonra Kuzey Kıbrıs'a yerleştim. Yerleştikten sonra kendimi geliştirmek için GAÜ'de Sahne Sanatları Fakültesi Dans Bölümünde profesyonel dansçı, dans eğitmenliği ve koreograf olarak 4 senelik bölümden yüksek onur ile mezun oldum.

Buradaki eğitimimi tamamladıktan sonra kendimi bir dans dalı üzerinde uzmanlaştırmak istememle Imperial Society of Teaching of Dancing (ISTD) eğitimine başladım. Modern theatre dance ( jazz )eğitimini yüksek onur ile tamamladım. Bunların yanında bir çok dans workshoplarına katılarak kendimi geliştirmeye devam ettim.

2015 yılından beri dünya dans federasyonuna Kuzey Kıbrıs Nicosia Dance House dans eğitmeni olarak kayıtlı eğitmenim.

• Kendini geliştirmeyi çok seviyorsun anladığım kadarı ile... Peki sonra neler yaptın?

2015 yılında bir davet üzerine İngiltere Birmingham şehrinde ilk yurt dışı workshopumu gerçekleştirdim. 2016 yılında ISTD (Imperial Society of Teachers of Dancing) Modern theatre Kuzey Kıbrıs ve Türkiye temsilci eğitmeni oldum ve öğrencilerimi Kuzey Kıbrıs'ta Grade sınavlarına hazırlama ve Kuzey Kıbrıs Nicosia Dance House Dans Okulunda yurt dışından gelen ISTD sınav temsilcisi karşısında sınavlara alma yetkisine sahip oldum.


• Şu an neler yapıyorsun ?

Eşim Bekir Dilhan ile kurduğumuz Nicosia Dance House (Lefkoşa Dans Evi) özel dans okulunda eğitimlerini aldığım Bale teknik, çocuk balesi, Modern Dans, Hip Hop, esnetme, Jazz, Tap, Contemporary ve kendi stilim olan Y.M style eğitimlerini öğrencilerimize vermekteyim.

2017 yılında okulumuz Nicosia Dance House Özel Dans Okulunda ISTD Dance Grade sınavları için öğrencilerimizi hazırlamaya başladık. 17 Haziran 2018 tarihinde yurt dışından gelen ISTD sınav temsilcisi karşısında Grade 1, Grade 3 ve Grade 4 dans sınavlarını Kuzey Kıbrıs'ta okulumuzda gerçekleştimenin gururunu yaşadık.


Yoğun bir şekilde hazırlandığımız tüm koreografileri bana ait olan birbirinden farklı 28 dans koreografisi 18 Temmuz 2018 saat: 19:30'da YDU-AKKM salonunda gerçekleştireceğimiz Nicosia Dance House - Dance Show 3 gecemizde halkımız ile buluşturmak için öğrencilerimizi hazırlamaktayız. Dileyen herkes izlemek için gelebilir.

-Peki YAŞHAN, ISTD nedir? Röportajımızı okuyanlar iyice anlasın istiyorum.

Emperyal Dans Öğretmenleri Topluluğu (ISTD), Londra, İngiltere merkezli ve uluslararası alanda faaliyet gösteren bir dans öğretme ve sınav tahtasıdır.

ISTD esas olarak bir dans sınav panosu, öğretmen üyeleri kendi özel ve ana akım eğitiminde öğrencilerine ders vermektedir. ISTD ders programını inceleyen kişilerin çoğunluğu, eğlence aktivitesi olarak dans peşinde koşan kişilerdir ve kuruluş, başlangıç seviyesinden profesyonel seviyeye kadar öğrencilere hitap eden yapılandırılmış bir sınav sistemi sunar.

Sınıf sistemi, özellikle öğrencilerin farklı yaşlarına uyarlanmıştır ve okullarda veya diğer benzer kurumlarda bir etkinlik olarak dans için bir temel olarak ISTD Ulusal Yeterlilikler Çerçevesinde kredi için sunulabilecek nitelikler sunmaktadır.

• Dans senin için ne ifade eder?

Bence dans hareketlerin çok güçlü bir ifade şeklidir. Dans hayatımın ritmidir. Çocukken dans ederek, mutluluğumdan hüzünlerime tüm iç dünyamı konuşmadan ifade edebilmenin yolunu buldum.

Herkesin kendine özgü bir hareket şekli olduğuna inanıyorum ve bu hareketler kimliğimizi dansla farklı bir şekilde ifade edilmesidir. Dans benim için sadece bir hobi yada iş değildir. Bundan daha fazlasıdır.. Tüm koreografilerimde, Tüm dans hareketlerimde kimliğimin içten gelen ifadesidir. Herkes dans edebilir. Ancak sadece amacını bulması gerekir, benim bulduğum gibi.

-Harika bir tanımlama oldu. Herkes dans edebilir mi?

Doğru eğitim ile bence herkes dans edebilir.
Dansla ilgili en çok yapmak istediğin şey nedir?
Koreografilerimin hepsinde mutlaka bir mesaj vermek deyim. İleride kendi yazdığım dans Müzikalini Kuzey Kıbrıs'ta halkımızdan seçip kurmak istediğim ekip ile dünyayı gezip hem dans Müzikalini sergilemek hem de Dünyaya güzel mesajlar vermeyi arzu etmekteyim.

• Gösterilerinizi hangi terihlerde nerede gerçekleştirmektesiniz?

Her sene Haziran veya Temmuz aylarında öğrencilerimizin danslarını sergiledikleri tüm koreografileri bana ait müzikalimizi ve danslarımızı gerçekleştiriyoruz. Müzikal ve danslarınımız diyorum çünkü bizim gösterilerimiz alışılmışın dışında iki bölümden oluşmaktadır ilk bölümde koreografisini ve konusunu benim yazıp hazırladığım öğrencileriminizin sergiledikleri müzikalimiz gerçekleşmektedir.

İkinci bölümde yine tüm Koreografileri bana ait olan birbirinden farklı danslar öğrencilerimiz tarafından sergilenmektedir. Nicosia Dance House özel dans okulumuzun ilk gösterisi 30 Haziran 2016 senesinde SİHİRLİ MASKE müzikali ve dans gösteri gecemizdeki birbirinden farklı dans gösterileri ile YDÜ-AKKM salonunda öğrencilerimiz tarafından sergilenmişti.

7 Temmuz 2017 tarihinde SAAT müzikalimizi ve birbirinden farklı dans gösterileri ile yine YDÜ-AKKM salonunda öğrencilerimizle muhteşem bir şekilde sergilemiştik.

Bu sene Nicosia Dance House özel dans okulumuzun dans Show 3 gecemiz ile yine koreografisini ve konusunu kendimin yazdığı öğrencilerimizin sergileyeceği ŞÖVALYE müzikalimiz ve birbirinden farklı danslarımız toplamda 26 dans koreografisi ile velileriminizin ve gelip görmeyi dileyen tüm halkımıza YDÜ-AKKM salonunda saat 19:30'da 18 Temmuz 2018 Çarşamba günü öğrencilerimizle sergileyeceğiz.

Öğrencilerimiz ile yoğun bir şekilde çalışıyoruz dans sever herkesi Dance Show 3 gecemize bekliyoruz.

• Bu yoğun çalışma temponda bana zaman ayırdığın için çok teşekkür ediyorum. İnşallah ulaşmak istediğin güzel hedeflere de zaman içinde ulaşırsın, diyorum. Başarılar canım...

Bu haber 2716 defa okunmuştur

:

:

:

: