MÜLTECİ FACİASI

KKTC ile Taşucu arasında mülteci gemisi battı, 19 kişi ölürken 103 kişi kurtarıldı. 25 kayıp aranıyor. KKTC ile TC’nin başarılı bir arama kurtarma operasyonu ile daha fazla ölüm olmasını engellenmesi yüreklere su serpti
KKTC ile Taşucu arasında mülteci gemisi battı, 19 kişi ölürken 103 kişi kurtarıldı. 25 kayıp aranıyor. KKTC ile TC’nin başarılı bir arama kurtarma operasyonu ile daha fazla ölüm olmasını engellenmesi yüreklere su serpti


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Taşucu arasındaki uluslararası sularda mülteci gemisi battı, 19 kişi ölürken 103 kişi kurtarıldı.

Olay büyük üzüntü yaratırken, başarılı bir arama kurtarma operasyonu ile daha fazla ölüm olmasının engellenmesi yüreklere su serpti

TC İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında görevli Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı 'TCG Barbaros' fırkateyni de arama- kurtarma faaliyetlerine destek vermek üzere olay mahalline intikal ettirildiği kaydedildi.

Açıklamada şöyle denidli:

'18 Temmuz 2018 tarihinde saat 05.37'de, 150 kişilik bir göçmen grubu tarafından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin yaklaşık 30 kilometre açıklarında bulundukları bildirilerek yardım talep edilmesi üzerine derhal 1 Sahil Güvenlik Helikopteri, 1 Sahil Güvenlik Korveti ve 4 Sahil Güvenlik botu olay mevkiine sevk edilmiştir. Sahil Güvenlik unsurlarının intikali esnasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığı ile koordine kurulmuş ve NAVTEX yayını yapılarak olay mahallinde bulunan tüm ticari gemilere acil yardım çağrısında bulunulmuştur. Bölgede bulunan Panama bayraklı ASPIRI isimli ticari gemi tarafından, göçmenlerin Mersin ili Silifke ilçesi İncekum sahilinden yaklaşık 20-25 deniz mili güneydoğusunda oldukları saat 10.34'te tespit edilerek Sahil Güvenlik Komutanlığına bildirilmiştir. Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı unsurları (1 Sahil Güvenlik Helikopteri, 1 Sahil Güvenlik Uçağı, 1 Sahil Güvenlik Korveti ve 4 Sahil Güvenlik Botu) ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı 1 Helikopter, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlısı 4 Sahil Güvenlik Botu ve Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı 1 Helikopter ve Emniyet Genel Müdürlüğüne ait 1 Uçağın iştirakiyle müştereken devam eden arama kurtarma faaliyetinde halihazırda toplam 103 düzensiz göçmen sağ olarak kurtarılmış, 19 düzensiz göçmenin ise cansız bedenine ulaşılmıştır. Hayati tehlikesi olan 1 düzensiz göçmen Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı Helikopteri ile Girne'ye intikal ettirilmiştir. Kayıp olduğu değerlendirilen yaklaşık 25 kişi için arama kurtarma faaliyetine halen devam edilmektedir. Akdeniz Kalkanı Harekatı kapsamında görevli Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı TCG Barboras fırkateyni arama kurtarma faaliyetlerine destek vermek üzere olay mahalline intikal etmiştir.'

SİLİFKE’YE GETİRİLDİLER

Kurtarılan mültecilerden durumu ağır olan 1 kişi helikopter ile Kıbrıs'a götürülürken, diğer yaralı 102 kişi ise akşam saatlerinde Silifke Seka Limanı'na getirildi. Ayrıca hayatını kaybeden 18 kişide Sahil Güvenlik botlarıyla limana getirildi.

LİMANDA MİNİ HASTANE

Yaralıları taşıyan gemiler saat 20.00'da Seka Limanı'na yanaştı. Güvenli bir şekilde gemiden indirilen 102 yaralı mülteci, limanda kurulan mini hastanede ilk kontrolden geçirildi. Ayrıca mültecilerin sıcak yemek, içecek içmeleri içinde çadırlar kuruldu. Hayatını kaybeden 18 mülteci için 6 savcı ile 6 doktor görev yaptı.
Cesetler ilk otopsinin ardından Adana Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi. Durumu ağır olan yaralılar ise çevre hastanelere ambulanslarla gönderildi.

AKINCI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaşanan olayla ilgili olarak, 'Kıbrıs açıklarında yeni bir facia daha yaşandı. Türkiye ile KKTC yaşanan faciaya müdahale ediyor. Kurtarılan mültecilerin yanında, ölümler de oldu. Akdeniz, mülteci mezarlığı olmaktan çıkarılmalı. Bizler mültecilerle ilgili olarak üzerimize düşen görevi yapacağız. Bir mülteci bize getirildi, ona en iyi şekilde bakılacak' dedi.

BAŞBAKAN ERHÜRMAN

Başbakan Tufan Erhürman en az 150 mülteciyi taşıyan geminin batmasına ilişkin, 'Yeni Erenköy açıklarında yine insanlık dramı' açıklamasını yaptı.

Yeni Erenköy Açıklarında Yine İnsanlık Dramı KKTC Başbakanı Tufan Erhürman en az 150 mülteciyi taşıyan geminin batmasına ilişkin, 'Yeni Erenköy açıklarında yine insanlık dramı' açıklamasını yaptı. Başbakan Tufan Erhürman sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'Yeni Erenköy açıklarında yine insanlık dramı. Ulaşılamayan kayıplar var. Arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çok üzgünüz' ifadelerini kullandı.

ÖZERSAY

Londra’daki temasları sırasında konuşan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay KKTC deniz yetki alanlarında batan mülteci gemisiyle yaşanan insanlık trajedisine de değindi.

Kıbrıslı Türklerin uluslararası toplumun parçası olmaya çalıştığını, öte yandan dün uluslararası toplumun ciddi bir mülteci sorunuyla yüz yüze olduğunu kaydeden Özersay, bu insanların can güvenliğinin sağlanmasının, onarla yardımcı olunmasının insancıl hukukun ayrılmaz bir parçası olduğunu kaydetti.

Kıbrıslı Türklerin bu bağlamda denizlerdeki kapasitesini geliştirmesi gerektiğini vurgulayan Özersay,Sahil Güvenlik’in de bu gibi insani operasyonlar konusunda kapasitesini artırmak durumunda olduğunu dile getirdi.

Özersay aynı zamanda uluslararası toplumun da bunu bir mülteci sorunu olarak ele almaktan çıkması; dünyadaki ekonomik - siyasi eşitsizlikler ve çatışmaları tolere eden; çatışan taraflara silah satan yaklaşımları terk etmesi gerektiğini belirtti.
Kudret Özersay bu duruma yol açan ekonomik ve siyasi eşitsizliklerin ortadan kaldırılması için AB ve diğer tüm aktörlerin adımlar atması gerektiğini kaydederek, aynı durumun Kıbrıs sorunu için de geçerli olduğunu söyledi.

Yenierenköy açıklarında batan mülteci gemisiyle ilgili soru üzerine Baybars, 101 mültecinin kurtarıldığı bilgisini aldığını, 20-30 kadar kişinin arandığını ve 16 civarında ölü sayısının Cumhurbaşkanıyla yaptığı görüşmeden önce kendisine bildirildiğini
söyledi.

Baybars Kıyı Emniyeti ve Sahil Güvenlik ekiplerinin bölgede gereken arama-kurtarma çalışmalarını yaptığını, Ulaştırma Bakanı’nın da bölgeye gideceğini, belirterek olayda hayatını kaybedenlere rahmet diledi.

BAYBARS

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars ise Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile yaptığı görüşme sonrası, Yenierenköy açıklarında batan mülteci gemisiyle ilgili soru üzerine, 101 mültecinin kurtarıldığı bilgisini aldığını, 20-30 kadar kişinin arandığını ve 16 civarında ölü sayısının Cumhurbaşkanıyla yaptığı görüşmeden önce kendisine bildirildiğini söyledi.

Baybars Kıyı Emniyeti ve Sahil Güvenlik ekiplerinin bölgede gereken arama-kurtarma çalışmalarını yaptığını, Ulaştırma Bakanı’nın da bölgeye gideceğini, belirterek olayda hayatını kaybedenlere rahmet diledi.
Bu haber 150 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER