DENGE POLİTİKASIYLA OLMAZ

Erhürman “Biz sorunun çözümü için her türlü çabayı gösteriyoruz, ama bizden kaynaklanan sebeplerle değil, başka sebeplerle sorun çözülmüyor, bunun faturası da maalesef bize kesiliyor” dedi
Erhürman “Biz sorunun çözümü için her türlü çabayı gösteriyoruz, ama bizden kaynaklanan sebeplerle değil, başka sebeplerle sorun çözülmüyor, bunun faturası da maalesef bize kesiliyor” dedi

Başbakan Tufan Erhürman, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında KKTC’ye gelen yabancı parlamenterleri kabul etti.

Başbakanlık Şeref Salonu’nda yer alan kabulde, Kanada, İngiltere, Azerbaycan, Macaristan, Kosova, Madagaskar, Mortanya, Bulgaristan, Çad, Makedonya ve Botswana’dan gelen parlamenterleri temsilen Türkiye-Çad Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı Adom Hindi Achair kısa bir konuşma yaptı.

ACHAİR

Konuşmasında, kabulden dolayı Başbakan Erhürman’a teşekkür eden Achair, KKTC’de çok sıcak karşılandıklarını belirtti. Achair, Kıbrıs Türk halkının çok sıcakkanlı olduğunu kaydederek bundan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Türkiye-Çad Dostluk Grubu üyesi olmaları vesilesiyle adada bulunduklarını kaydeden Achair, Kıbrıs Türk halkıyla kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirmeyi arzu ettiklerini belirtti.

ERHÜRMAN

Başbakan Tufan Erhürman da bu ziyaretin kendileri için büyük bir şeref olduğunu belirtti.

Erhürman, Kıbrıs Türk halkının çözüm için elinden geleni yaptığını, Kıbrıs Türk halkının uluslararası sisteme dahil olmak ve uluslararası topluluğun bir parçası olmak için yıllardır mücadele verdiğini anlattı.

Başbakan Erhürman, Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünden dolayı Kıbrıslı Türklerin sadece ekonomik anlamda değil, kültürel ve spor alanlarında da izolasyon ve ambargolara maruz kaldığını dile getirerek, bu tür ziyaretlerin dünya ülkeleriyle hak ettikleri ilişkileri kurmak yönünde kendilerini umutlandırdığını söyledi.

Kıbrıs Türk halkının adil ve kalıcı bir çözüm istediğini kaydeden Erhürman, izolasyonların kaldırılmasının Kıbrıs Türk halkını daha güçlü kılacağını ve çözüme katkı sağlayacağını da dile getirdi.

GAZİLER HEYETİ

Başbakan Tufan Erhürman, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları nedeniyle Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nin davetlisi olarak ülkeye gelen Mustafa Işık başkanlığındaki Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği heyetini kabul etti.

Heyete, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel Benan ve yönetim kurulu üyeleri eşlik etti.

ERHÜRMAN

Başbakan Erhürman, Kıbrıs sorununa da işaret ettiği konuşmasında Kıbrıs’ta hala bir sıkıntının içinde olunduğunu söyleyerek şunları ekledi:

“Biz sorunun çözümü için her türlü çabayı gösteriyor, üzerimize düşeni yapıyoruz ama bizden kaynaklanan sebeplerle değil, başka sebeplerle sorun çözülmüyor, bunun faturası da malesef bize kesiliyor.

Hala uluslararası topluma açılma konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Ticaretten, ekonomiye kültürden eğitime ve spora kadar birçok alanda insanlarımız uluslararası alanda faaliyet gösterme konusunda diğer ülke insanlarıyla eşit olanaklara sahip olamıyor. Bunun için bir mücadele yürütmek zorundayız. Geçmişte bir var oluş mücadelesi yürüttük, şimdi onun başka bir safhasını yürütmekle yükümlüyüz. Kıbrıslı Türklerin diğer ülke insanlarıyla eşit olanaklara sahip olmasının kapılarını açmalıyız. Bunun için en büyük desteği Türkiye Cumhuriyeti’nden görüyoruz. Bu destek artan oradan devam ediyor. Türkiye’de yaşanan sıkıntıları da izliyoruz. Üst üste geliyor ama başarıyla bertaraf ediliyor.”

IŞIK

Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Başkanı Mustafa Işık, Barış Harekatı’nın Kıbrıs halkına barış ve huzuru sağladığını belirterek, 20 Temmuz’un 44’üncü yıldönümünü kutladı.

Işık, “Haksızlıklara, baskılara rağmen çözüm sürecindeki dik duruşunuz, toplumsal dayanışmanız hepimize örnek olmuştur” dedi.
Bu haber 89 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER