20 Temmuz’da çifte kutlama yapıyoruz

“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla bundan tam 44 yıl önce yapılan Kıbrıs Barış Harekatı, o gün bugündür adada barış ve huzurun garantisi oldu.
“Ayşe tatile çıksın” parolasıyla bundan tam 44 yıl önce yapılan Kıbrıs Barış Harekatı, o gün bugündür adada barış ve huzurun garantisi oldu.
Bakmayın şimdi siz Rumların “Türk askerini istemiyoruz” lakırdılarına. Türk askerinin adada sağladığı barış, Rum halkının da güvenliğini sağlamıştır aslında.
20 Temmuz’un bizim için bir önemi daha var kuşkusuz.
Star Kıbrıs’ın kardeş kuruluşu Ada TV, bundan tam 10 yıl önce 20 Temmuz’da kuruldu.
“Güçlünün değil, haklının yanındayız” sloganıyla yoluna devam eden Ada TV, Kıbrıs Barış Harekatı’yla aynı gün, yeni yaşını kutlamaktan mutluluk duyuyor.
20 Temmuz 2008 günü şu an Türkiye Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılan Ada TV ve Ada FM, tarafsız ve objektif yayıncılık anlayışıyla herkesin beğenisini ve takdirini kazandı.
Dolayısıyla 20 Temmuz’un anlamı Star Kıbrıs Medya Grubu için çok daha farklı manalar içeriyor.
KKTC’nin temelinin de atıldığını düşündüğüm 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı bugün doyasıyla kutlarken, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın dün yayınladığı mesajı da irdelemeden geçmek istemiyorum.

“20 Temmuz’daki askeri harekat, adanın Yunanistan’a bağlanmasını engellediği gibi, Rum toplumunun kendi seçtiği liderlerin yeniden görevlerine dönmesine ve Yunanistan’da da cuntanın devrilmesine, sivil yöneticilerin işbaşına gelmesine vesile oldu” dedi Sayın Akıncı.
Bu sözleri Rum komşularımız çok iyi anlamalı. Çünkü 20 Temmuz’a bir de bu açıdan bakarlarsa belki de o askeri harekatın onların da yaşamını hatta bugünlerini garantiye aldığını çok rahat görürler.
Ve Kıbrıs’ta çözüm… Yarım asırlık rüyamız...
Sayın Akıncı, 20 Temmuz mesajında o çözümün anahtarını iki topluma da sunuyor aslında.
“Kıbrıs’taki iki taraftan birini, tüm Kıbrıs’ın tek yasal sahibi sayıp diğer toplumu dışlayan, izole eden anlayışlarla çözüme değil, statükonun devamına hizmet edildiği artık anlaşılmalıdır” diyen Cumhurbaşkanı, çözüm fırsatlarının her defasında cömertçe harcanmasından yakınıyor.
20 Temmuz 1974’te Türk askerinin bu adaya gelişi, barışı ve Rumlara cuntadan kurtulmanın yolunu açmıştır aslında. İki halk da bugünlere 20 Temmuz’un sağladığı güvenceyle gelebilmiştir.

Bu yüzden 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı daha bir coşkuyla kutluyor, o harekatta şehit olanları rahmetle anıyoruz. Gazilerimize saygılarımızı sunuyoruz. Bu vatan onlara çok şey borçlu.
Star Kıbrıs ailesi olarak biz de bugün hem 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nı hem de Ada TV’nin kuruluşunu kutlarken, bu sorumluluk ve duygularla hareket ediyoruz.
Bu haber 108 defa okunmuştur

:

:

:

: