20 Temmuz 1974 Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe kavuştuğu gün

20 Temmuz 1974 günü, şafak sökerken 96 yıl aradan sonra şanlı Türk ordusu Kıbrıs’a yeniden ayak basıyordu.

20 Temmuz 1974 günü, şafak sökerken 96 yıl aradan sonra şanlı Türk ordusu Kıbrıs’a yeniden ayak basıyordu. Osmanlı orduları olarak 1878 de Kıbrıs’ı o konjöktür de ve imkanlar da İngiltere’ye teslim ederek ayrılırken, 20 Temmuz sabahı Türkiye Cumhuriyeti orduları olarak geri geliyorlardı. 1960 yılında Kıbrıs’lı Rum’lar ile kurulan ortak Kıbrıs cumhuriyetinde garantör ülke olarak Türkiye Kıbrıs’a 650 askerini konuşlandırmıştı.
20 Temmuz sabahı Kıbrıs Türk halkı Rum Yunan ikilisinin 11 yıllık esaretinden ve toplu olarak katliamlardan kurtulmuş oldu. Yine de yüzlerce şehit verilmiştir, bu uğurda tüm şehitlerimizi saygı ile anıyoruz, yattıkları mekanının nur olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum. Ne mutlu bizlere ki Allah’ım bu günleri bize göstermiştir, bu özgürlüğün değerini iyi bilmeliyiz ve gelecek kuşaklara da doğru anlatmalıyız. Devletimizin sıkıntıları olabilir, ancak Dünya da yaşayan ve vatansız olan insanların halini medyada görüyoruz, içler acısı.
Kıbrıs da iki dönemde barış ve huzur olmuştur;
1-osmanlı İmparatorluğu
2-1974 barış harekatı ile gelen huzur.
Kıbrıs Rum halkı bu günlerde, Türk askeri ile birlikte Adaya gelen huzuru bu günlerde konuşuyor.15 Temmuz 1974 de Yunan cuntasının, Rum lider Makarios’a gerçekleştirmiş olduğu darbe ile adayı kana bulamasını konuşuyor. Gerçekleri inkar etmeden Türk askerinin müdahalesine neden olan yine darbecilerdir diyorlar. Darbenin lideri Nikos Sampson kendisini 4 günlük yeni Helen devletinin cumhurbaşkanı olarak tanıtmıştı. Eğer Türk askeri adaya müdahale etmemiş olsaydı, Cuntanın elinde bulunan binlerce solcu Rum katledilecekti. Türk askeri yalınızca Türk’lere değil Kıbrıs Rumlarına da barış getirmiştir.
Kıbrıs adasının, gelecek nesillere de barış sağlamasının tek bir gerçeği vardır, oda 1974 barış harekatı ile sağlanan siyasal durumun devamı ile olur. Bu gerçekler ışığında Kıbrıs adası üzerinde iki devletin varlığının kabulünden geçmektedir. Bu son zamanlarda iki devletin varlığı Rum tarafında da konuşulmaya başlanmıştır.
20 temmuz barış ve özgürlük bayramını tüm kalbim ile kutluyor, halkımıza huzur ve barış dolu bir hayat diliyorum.

Bu haber 557 defa okunmuştur

:

:

:

: