Yeni dönemin ipuçları Londra’dan geldi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile bugün bir araya gelecek. Öncesinde Rum lider Anastasiadis ile de görüşecek olan Lute, tarafların tutumunu ölçecek.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile bugün bir araya gelecek. Öncesinde Rum lider Anastasiadis ile de görüşecek olan Lute, tarafların tutumunu ölçecek.
Daha sonra garantör ülkeler ile yapacağı temasların ardından BM Genel Sekreteri Guterres’e kapsamlı bir rapor sunacak.
Başkanlık seçimini geride bırakan Türkiye’nin Kıbrıs mesaisine kaldığı yerden devam ettiğini de söyleyebiliriz.
Bu akşam adaya gelecek Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yarın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Mecliste temsil edilen siyasi partilerle, Kıbrıs konusunda ileriki dönemde atılabilecek adımlara ilişkin değerlendirmelerde bulunacak.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan Çavuşoğlu’nun ziyaretine ilişkin yapılan resmi açıklamada da noktası virgülüne böyle dendi.
Dolayısıyla artık bir karar aşamasına geldiğimizi söyleyebiliriz.
Türkiye ve KKTC, kendi arasında yaptığı bu görüşmelerde müzakerelere ilişkin bir yol haritası çıkaracak.
Şurası kesin. Hiçbir şey eskisi gibi devam etmeyecek.
Yeni dönemin ipuçları Dışişleri Bakanı Kudret Özersay tarafından Londra’da verildi. Devrilen her müzakere masasının ardından tarafların birbirinden biraz daha uzaklaştığını anlatan Özersay, müzakerelerin kaldığı yerden devam edemeyeceğine ilişkin görüşlerini yineledi.
Aslında müzakerelerin kaldığı yer, aynı zamanda çöktüğü yer olduğu için, buradan devam edemeyeceği yaklaşımı son derece mantıksal bir çıkarım. Ama bu yaklaşıma Güney’in sıcak baktığını söylemek zor.
Peki bundan sonra ne olacak? Uluslararası toplum Kıbrıs meselesinde elini taşın altına koyacak mı?
Dışişleri Bakanı Özersay’ın konuşmasında bu anlamda da ciddi bir uyarı var dünyaya.
“Bir noktadan uluslararası aktörler sorumluluk üstlenip bir adım atmazlar, bu yapıyı sorgulamazlar ve ‘müzakere devam etsin de bakarız’ derlerse bizim de bir hamle yapmamız kaçınılmaz olacak” dedi Sayın Özersay.
Peki o hamle ne olacak?
Devletin zirvesinde belli ki Kıbrıs konusunda atılacak o hamleye ilişkin bir çalışma var. Lute’un ziyaretinin hemen ardından adaya gelecek Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Akıncı ve Meclis’te bulunan partilerin liderleriyle yapacağı görüşmeyi de bu hamleye ilişkin fikir teatisi olarak yorumlayabiliriz.
Kısaca her ne olursa olsun, o hamlenin ezberleri bozacağını söyleyebiliriz.
Bugüne kadar masada sabırla bekleyen Kıbrıs Türkü, en azından takvim konusunda ısrarcı olarak, karşı tarafa “artık kararını ver” demeye hazırlanıyor olabilir.
Bugüne kadar alışagelmiş yöntemlerle soruna çözüm bulunamadığı ortada.
Peki yeni yöntem önerisi Rum yönetimi tarafından kabul edilir mi?
Sanmıyorum.
O yüzden ret cevabına karşı Kıbrıs Türkü’nün tavrı da Çavuşoğlu’nun adaya yaptığı ziyarette masaya yatırılacak, hatta nasıl davranılacağı da karara bağlanacaktır.
Eğer o kararda bir uzlaşma çıkmazsa hükümet çatlağa bile yol açabilir. Bekleyip göreceğiz…

Bu haber 262 defa okunmuştur

:

:

:

: