BM Barış Gücü ne iş yapar?

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü Misyonu'nun görev süresinin 6 ay daha uzatılmasını isteyen karar tasarısı dün BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edildi.
Kıbrıs'taki BM Barış Gücü Misyonu'nun görev süresinin 6 ay daha uzatılmasını isteyen karar tasarısı dün BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edildi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kıbrıs sorununun çözümü için tüm taraflara ''siyasi irade ortaya koymaları'' ve ''süreci hızlandırmaları'' çağrısı yaptı.

Peki ama bu nasıl olacak?

Özellikle Güney’in Kıbrıs görüşmelerini ağırdan alma ve meseleyi zamana yayma politikasında henüz anlamlı bir değişiklik görünmüyor.

Barış Gücü görev süresinin uzatılması konusunda görüş ayrılıklarının olduğu BM Güvenlik Konseyi'nde, ABD, kararın kabul edilmesini bu kez onaylasa da Kıbrıs'taki barış gücü misyonu için iki seçeneği gözden geçiriyor.

Barış gücü misyonlarına yaptığı finansal katkıyı azaltan ve bazı misyonlardaki asker sayısının düşürülmesini sağlayan Trump yönetimi, Kıbrıs'taki barış gücü misyonunda da reform yapılmasını ve misyondaki barış gücü askerlerinin sayısının azaltılmasını talep ediyor.

ABD'nin gözden geçirdiği seçeneklerden ikincisi ise Kıbrıs'taki barış gücü misyonunun tamamen kapatılması olarak görülüyor.

Rum Yönetimi de BM Barış Gücü’nün küçültülmesi ya da kapatılması ihtimalinden endişe duyuyor.

Aslında Barış Gücü’nün şu anda bir işlevi var mı?

Bu tartışmaya açık bir konu. Türk askeri zaten adada caydırıcı bir güç olarak gereken barışı sağlıyor.

Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da geçtiğimiz günlerde Barış Gücü’nün varlığını “İki taraf arasında mektupları taşıyan postacı konumundaki askeri bir güç olmadan da iki tarafın sivil toplum örgütleri, siyasileri, askeri yetkilileri gayet tabi görüşebilir. Bunun için arada BM’nin olmasına gerek olduğunu düşünmüyorum” diyerek tartışmaya açmıştı.

“BM Barış Gücü Kıbrıs’a 1964’te, Türk askeri Kıbrıs’ta yokken geldi! BM Barış Gücü’nün varlığı bu adada 1963-1974 yılları arasında şiddeti hiçbir biçimde önleyemedi. Kaldı ki aynı Barış Gücü bugün 44. yıldönümü olan faşist Yunan darbesini de değil engellemek, sadece seyretti” diyen Özersay, yakın tarihe dönük de bir eleştiride bulundu.

Rum tarafının, BM Barış Gücü’nü sanki adadaki Türk askerine karşı Rum tarafını koruyormuş gibi bir görüntü çizmek için adeta kendini paraladığını belirten Özersay’ın eleştirileri , Güney’i ayağa kaldırdı.

Aslında BM'nin en uzun süreli faaliyette bulunan barış gücü misyonlarından biri olan UNFICYP'in mali yükü de madalyonun diğer yüzü.

Barışı Gücü’nde toplamda bin 21 kişi görev yapıyor. Bunlar arasında 150 sivil, 750 kişiden oluşan askeri birlik ve 52 kurmay da bulunuyor.

Misyonun 55 milyon 152 bin dolarlık bütçesinin üçte birini Güney Kıbrıs yönetimi karşılıyor. Yunanistan her yıl 6,5 milyon dolar katkıda bulunuyor ve bütçenin geri kalanı ise BM tarafından karşılanıyor.

Tabi Rumların Barış Gücü’ne biçtiği misyon, bu masrafı seve seve yapmalarına neden oluyor. Ancak dünya artık bunu sorguluyor. ABD cephesinde başlayan bu sorgulama yakında diğer ülkelere de sıçrayacaktır.

Kimse artık Rumların keyfi öyle istiyor diye bu yükü daha fazla taşımak istemiyor.
Bu haber 135 defa okunmuştur

:

:

:

: