Ateş olmayan yerden duman çıkar mı?

Dörtlü koalisyon üzerinde uzunca bir zamandan beri dönen dedikodu siyasetine dün bir cevap da Halkın Partisi Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’dan geldi.

Dörtlü koalisyon üzerinde uzunca bir zamandan beri dönen dedikodu siyasetine dün bir cevap da Halkın Partisi Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’dan geldi.

Hükümetin geleceğinin, UBP’nin kurultay hesaplarına malzeme edilmeye çalışılmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Özersay tepkiliydi.
Doğrudan UBP’yi hedef göstererek, şöyle dedi:

“Hükümette çatlak olduğu veya başka koalisyon formülü için görüşme yaptığımız iddiaları ana muhalefet partisinin kendi iç kavgasından kaynaklanıyor. Dedikodu oradan üretiliyor. Bizi kendi iç kavgalarına ve yarışlarına malzeme yapmaya çalışıyorlar.”

Peki neydi söz konusu iddia ya da sözü edilen “dedikodu”?

7 Ocak seçimlerinde yüzde 36 oy almasına rağmen iktidar olamayan UBP, tabanındaki öfkeyi dindirmek için iktidar olmanın yollarını arıyor.

Bu bağlamda da Kudret Özersay’ın UBP ile hükümet kurması karşılığında 2020’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde UBP tarafından destek göreceği şeklinde pazarlıklar yürütüldüğü öne sürülüyor.

Bu senaryoyu dün açık açık dile getiren Özersay, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi için koalisyon pazarlığı yapıp gelecekte birilerinin beni cumhurbaşkanlığı seçiminde desteklemesi gibi bir pazarlığın parçası olmam. Bir başka ifadeyle birilerinin siyasi fantezilerinin parçası olmayı kesinlikle kabul etmem. Bugüne kadar bu türden pazarlıkların parçası olmadığım gibi bundan sonra da olmam.”

Elbette 2020’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine daha çok var.

Köprülerin altından daha çok su akacak. Ancak benzer bir teklifin yine UBP tarafından DP’ye de iletildiği iddia ediliyor.

2020’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde şimdiden aday olduğunu açıklayan Serdar Denktaş, böyle bir teklifi zamanı geldiğinde değerlendirir mi?

Sayın Denktaş’ı siyaseten yakından tanıyanlar, bu tür siyasi pazarlıkları yeri geldiğinde yapmaktan çekinmeyeceğini ifade ediyor.

Diğer yandan bu pazarlıkları duyan CTP’nin de UBP ile dirsek teması kurduğu diğer iddialar arasında.

Ancak bunlar da Başbakan Erhürman tarafından şiddetle yalanlandı.

Dolayısıyla dörtlü koalisyon bu aralar, hükümetin geleceği ve yeni hükümet senaryolarıyla ilgili iddiaları yalanlamakla meşgul.

Ancak şurası bir gerçek. Sonbaharda yapılacak UBP kurultayı sonrasında hem hükümette hem de siyasette taşlar yerinden oynayacak.

Her lider 2020’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de göz önüne alarak, stratejisini yeniden değerlendirecek.

O güne kadar daha çok var. Siyasette 24 saatin bile çok uzun bir zaman dilimi olduğunu düşünürsek, sonbahara kadar hükümet içindeki bazı partilerin fikrini değiştirebileceği ihtimalini göz ardı etmesek iyi olur.

Bu arada unutmadan. Eskilerin çok güzel bir sözü var: “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.”

Siyasetin arka bahçesinde konuşulan iddialar şimdi liderler tarafından yalanlansa da yarın durum değişebilir. Daha önceki tecrübelerimiz bize bunu net olarak gösterdi.
Ne dersiniz, haksız mıyım?

Bu haber 159 defa okunmuştur

:

:

:

: