Yargıdaki tıkanıklık nasıl aşılacak?

Ülkemizde her alanda bir reform ihtiyacı var. Ama şüphesiz en önemli reform ihtiyacı hukuk alanında yaşanıyor. Bitmek bilmeyen sonu gelmez davalar ve adaletin gecikmesi, mahkeme kapısında hakkını arayan insanları bıktırıyor, usandırıyor.
Ülkemizde her alanda bir reform ihtiyacı var. Ama şüphesiz en önemli reform ihtiyacı hukuk alanında yaşanıyor. Bitmek bilmeyen sonu gelmez davalar ve adaletin gecikmesi, mahkeme kapısında hakkını arayan insanları bıktırıyor, usandırıyor.

Yargıda yaşanan tıkanıklık nasıl aşılacak? Herkes bu sorunun cevabını arıyor.

Avukat Ayşe Öztabay ile Ada TV’de geçen hafta yargıda yaşanan sorunları konuştuk. Dava süreçlerinin uzunluğuna dikkat çeken Öztabay, “Bir yargıca 100-150 dosya düşüyor” diyerek yargıçların üzerindeki iş yüküne vurgu yaptı. Yargıç sayısının mutlaka artması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Bir dava hazırlanıyor, tebliğ edilecek ama bunu tebliğ edecek memur sayısı oldukça az. Adresler oturmuş değil, belirsiz. Bunlar da yargıdaki dava süreçlerinin uzamasına neden oluyor. Kişilerin kaydı muhacerette yok. Kişilerin ülkedeki hareketliliğiyle ilgili sorulacak bir müessese yok. O yüzden davalarda tıkanma yaşanıyor. Şu anda nüfusumuzu net olarak bilmiyoruz.

Bilmediğimiz bir nüfus içinde her gün başka bir suç çıkıyor. Yasamız bunu yargılamaya yetmiyor. Çünkü yasaların güncellenmesi, düzenlenmesi gerekiyor. Bu olmadığı zaman verilen cezalarda toplumsal beklenti de karşılanmıyor. ‘Olmaz olsun böyle mahkeme, olmaz olsun böyle yargı’ diye yargıya isyan ediliyor. Ama mahkeme, önüne gelen dosyayı yasalara göre değerlendirir. Memnun değilseniz mahkemeden, önce yasaları düzenlemek zorundasınız.

Sorumlu mahkeme olamaz. Yasa yapıcı sorumludur. Biz içinde bulunduğumuz hukuk sistemini insanların hayatlarını kolaylaştırmak üzere düzenlemeliyiz.

KKTC’nin nüfusu söylenenin aksine 350 bin değil, en az 1 milyondur. Birçok meslekte olduğu gibi avukatlık mesleğinde de bir kaos var. Birçok üniversitenin fazla fazla hukuk mezunu verdiğini görüyoruz. Bu da bazı sorunlara yol açabiliyor”
Yasaların yenilenmesi için Barolar Birliği’nden, akademisyenlerden ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından oluşan bir komisyon kurulmasını öneren Öztabay, bu komisyon eliyle ülkemizdeki hukuk sisteminin bir an önce güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Öztabay, KKTC’de toplumsal huzurun ancak bu şekilde sağlanabileceğini ifade etti.
Her ne olursa olsun, şurası bir gerçek. Mahkemeler tıkandı. Adalet gecikiyor. Geciken adalete güven de sarsılıyor. Ülkemizde başta hukukçular olmak üzere sorumluk sahibi herkesin, bu meselenin üzerine ciddiyetle eğilmesi gerekiyor.

Adalet bir ülke için ekmek, su kadar önemlidir. Adalete güven yitirilirse, o ülkenin geleceğine yönelik inanç da kaybolur. Bizden söylemesi…
Bu haber 153 defa okunmuştur

:

:

:

: