Hükümet CAS'maya başladı

Her alanda derinleşen ekonomik krizin etkileri ülke genelinde derinden hissedilmeye başladı. Dolar 5 liraya sterlin 7 liraya dayanırken, Başbakan Erhürman'ın yaptığı açıklama çıkış yolundan ziyade çaresizliğin itirafı gibiydi.
Her alanda derinleşen ekonomik krizin etkileri ülke genelinde derinden hissedilmeye başladı. Dolar 5 liraya sterlin 7 liraya dayanırken, Başbakan Erhürman'ın yaptığı açıklama çıkış yolundan ziyade çaresizliğin itirafı gibiydi.
Ekonomik sorunlara Türkiye ile birlikte hareket edilerek çözüm bulunması fikrinden daha somut bir fikir yok şu an hükümetin elinde.
Sokakta ise bir yandan asgari ücretin henüz belirlenememiş olmasının yarattığı gerilim, diğer tarafta başta CAS olmak üzere hemen hemen her sektörden yükselen hoşnutsuzluk işaretleri dörtlü koalisyonu 'CAS'maya başladı.
Dün Maliye Bakanlığı önünde eylem devam ederken polis ile başlayan tartışma Maliye Bakanı Serdar Denktaş'ın eylem yerine inip, çalışanları gölge bir bölgeye davet etmesi ile sona erdi.
Denktaş, çalışanların endişelerini çok iyi anlayabildiğini bu nedenle bir formül bulunması için çalışmalarının sürdüğüne dikkati çekerek ancak bazı hukuki sıkıntıların olduğunu söyledi.
'İlk günden bu yana sizlere gerçekler acıdır ama ben söylemek zorundayım dedim şimdi de aynı şeyi söylüyorum bilin ki ben size yalan söylemeyeceğim' diyen Denktaş, yapılan çalışmalar neticesinde çıkacak sonucu paylaştı.
'134 kişi benim için önemli ama elimde sihirli değnek yok. Devlete almam ise mümkün değil' diyen Denktaş adeta çalışanları acı reçeteye hazır olması konusunda ikna etmeye çalıştı.
Peki ikna edebildi mi?
Milletvekili maaşlarına yapılacak hayat pahalılığı artışını iptal edip, bunu düşük baremdeki çalışanlara dağıtmak da, bundan önce Sayın Özersay'ın açıkladığı gibi o artışı hayır kurumlarına bağışlamak da sorunları çözmez.
Bunlar tamamen popülist yaklaşımlardır. Siyasileri şunu anlaması gerekiyor. O hayır kurumlarına ya da vatandaşa tek tek yardım etmekse, yani balık vermekla uğraşmak yerine balık tutmayı öğretmek gerekiyor.
Yoksa kimse kimsenin maaşına göz koymuş değil.
7 ayını henüz dolduran hükümet fena halde CAS'maya başladı.
Böyle giderse siyasi tarihimizde bir yılını doldurmadan bozulan hükümetler kervanına en büyük adaylar.
Bizden söylemesi...

Bu haber 154 defa okunmuştur

:

:

:

: