Derinleşen kriz 'muhasebeci başbakan' ile aşılamaz

Asgari Ücret Saptama Komisyonu yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün toplanıyor.
Asgari Ücret Saptama Komisyonu yılın ikinci asgari ücretini belirlemek üzere bugün toplanıyor.
Asgari ücreti belirlemek üzere bugüne kadar 3 toplantı gerçekleştirdi. Son toplantısını 17 Temmuz'da yapan komite bir sonuca varamamıştı.
KKTC'de 1 Mart'tan beri asgari ücret, aylık brüt 2 bin 365 TL, saatlik 13.64 TL, günlük 109.15 TL ve haftalık 545.77 TL olarak uygulanıyor.
5 işçi, 5 işveren ve 5 de devlet temsilcisi olmak üzere 15 üyeden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bugün her ne rakamı belirlerse belirlesin durmak bilmeyen döviz ve yağmur gibi yağan zamlar nedeniyle yaraya çare olmayacak.
UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu, temel ihtiyaç ürünlerine yapılan zamları eleştirirken, hükümeti ekonomik krizi sadece zamlarla yönetmeye çalışmakla suçladı.
Sucuoğlu, 'Bir zam da tüp gaza geldi. 50 TL'den satılan tüp gaz 12 TL zamla birlikte bundan böyle 62 TL'den satılacak' diyerek, temel ihtiyaç maddelerine yapılan artışın katlanabilir olmadığını söyledi.
Hükümeti 'acemiler mangası'na benzeten Sucuoğlu, artık gereğini yapmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.
Star Kıbrıs'ın dünkü manşetinde de yer aldığı üzere dipten bir UBP dalgası geldiği anketlerde son derece net olarak görülüyor. Bu anlamda UBP'ye genel başkan seçilecek ismin, Başbakanlığın da en kuvvetli adayı olduğunu söyleyebiliriz.
O yüzden UBP kurultayının iddialı isimlerinden Faiz Sucuoğlu'nun söyledikleri önem kazanıyor.
Her ne olursa olsun şurası bir gerçek. Muhalefet döneminde Sayın Erhürman'ın da dediği gibi sorunları 'Muhasebeci Başbakan' çözemez.
Bu ekonomik krizin aşılması için çok daha reformist yaklaşımlara ihtiyaç var.
Şimdi soru şu. Bu reformist politikalara halkı kim ikna edecek, kim anlatacak?
Bu sorunun cevabı ülkenin gideceği yönü de tayin edecek. O yönü de muhasebeci başbakanlar değil, cesur kararları alabilen liderler tayin edecek. Bizden söylemesi...

Bu haber 172 defa okunmuştur

:

:

:

: