Londra lansmanına ters olmuş..

Geride bıraktığımız hafta 17 yaşındaki Ramadan Horozoğlu adındaki gencin 3 Ağustos Cuma sabahı Ercan havalimanından çıkış yapamadığı yansıdı haberlere.. Gerekçe olarak da askerlik mevzuatı olduğu iddia edildi.
Geride bıraktığımız hafta 17 yaşındaki Ramadan Horozoğlu adındaki gencin 3 Ağustos Cuma sabahı Ercan havalimanından çıkış yapamadığı yansıdı haberlere.. Gerekçe olarak da askerlik mevzuatı olduğu iddia edildi.
Ercan Havalimanındaki yetkililer 18 yaşından küçük olmasına rağmen, Horozoğlu’nun askerlik sorunu olduğunu ve çıkış yapmaması gerektiğini iddia ettiler.Tabi bu Horozoğlu ailesine ek bir maliyet getirdi..
Zira uçağı kaçırdılar, tekrar bilet almak zorunda kaldılar vs..
Aslında bu sorunlar hep oluyor.
Yurt dışında yaşayan çok sayıda Kıbrıslı Türk’ün Asal Şube işlemleri konusunda sorunlar yaşadığı biliniyor..
Dolayısıyla 17 yaşındaki Horozoğlu gibi çoğu zaman havalimanından çıkamayan ve Asal Şube’ye gitmek durumunda kalan birçok gencimiz mevcut..
Bu elbette ki bir yasal mevzuat..
Yani yerine getirilmesi gereken bir yükümlülük..
Lakin bu durumdan mütevellit ülkesine gidemeyen, bir çok Kıbrıslı Türk olduğu biliniyor. İşin özü bu bağlamda yurtdışında yaşayan Kıbrıslı Türk gençlerin askerlikle ilgili yaşadığı bir sorun var..
O halde bunun yasal prosedür kapsamında daha makul olabilecek kurallara bağlanması ve hizmet verilmesi esasında konunun ele alınması gerekir..
Nasıl?
Şöyle ki; deniz ve hava limanlarında Asal Şube’ye bağlı memurların da hizmet vermesi sağlanabilir.
Veyahut temsilcilikler aracılığı ile askerlik sorunu olan insanlara Kuzey Kıbrıs’a gidecekleri zaman izlemeleri gereken prosedür anlatılabilir.. Ve/veyahut temsilcilikler/Asal Şube arasında bu anlamda işbirliği yapılabilir..
Hatırlayacaksınız, bundan çok kısa bir süre önce Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın yurt dışında yaşayan Kıbrıslı Türklere yönelik Kıbrıs’a dönmeleri halinde yapılacak iyileştirmelerin anlatıldığı bir lansman düzenlenmişti Londra’da..
Burada askerlik konusuna da değinen Özersay, bu durumda olan gençlerin işlemlerini yaptırabilmeleri için hava limanında Asal Şube’nin de hizmet vereceği bir birim oluşturulacağından söz etmişti..
Elbette bu çok kısa bir süre önce dillendirilmişti..
Lakin bu kısa sürede belli ki Sayın Bakan’ın açıkladığı konular hakkında henüz bir adım atılmadı..
O halde bu lansman niye?
Niye gerekli hazırlıklar yapılmadan, hayata geçirilmeden, uygulama aşamasına gidilmeden yapılıyor bu tür şeyler!
Öyle ya, koskoca Bakan Londra’ya gidiyor, şunları şunları yapacağız hade dönün memleketinize mealinden bir şeyler söylüyor..
Oysa memlekette bu yönde atılan hiçbir adım yok.
En azından 17 yaşındaki genç Horozoğlu olayında yaşananlardan bunun böyle olmadığını görüyoruz..
Tabi ki bunlar ufak tefek olaylar, lakin bir işe girişmişseniz ve bu işin en etkili tarafı, adeta püf noktası güven üzerine kurgulanıyorsa,işte o zaman bunun gereklerini yerine getireceksiniz..
Şimdi kim neye güvensin de bu ülkeye geri dönüş yapsın..
Bu haber 82 defa okunmuştur

:

:

:

: