Okunmaya değer düşünceler..

Dr. Raziye Nevzat, Doğu Akdeniz Üniversitesinin sosyal medya alanını başarı ile yöneten bir kişi.
Dr. Raziye Nevzat,
Doğu Akdeniz Üniversitesinin sosyal medya alanını başarı ile yöneten bir kişi.
Sosyal Medya Uzmanı ve aynı zamanda uzun yıllar tanıtım/pazarlama alanlarında çalışmalar yapmış tecrübeler edinmiş değerli bir insanımız..
Raziye Hanım, sosyal medya uzmanlığı bir tarafa bu mecrayı aktif kullanmasına rağmen her konuya balıklama dalan görüş belirten bir insanın aksine gerektiği zaman etkili kullanmayı tercih eden kişi. İşte tam da bu sebepledir ki Raziye Hanım'ın arada sırada yaptığı paylaşımları mümkün olduğu kadar takip etmeye çalışırım..
Malum geçtiğimiz hafta gündemi en çok meşgul eden konulardan birisi Limak Oteller Grubu tarafından Ada'ya getirilen Paris Hilton'du..
Bu ziyaret ve yaratacağı etki haliyle sosyal medyada çok konuşuldu,tartışıldı..
Bir çok görüş ortaya atıldı.
Bir çok düşünce paylaşıldı.
Bu düşüncelerin içinde katıldıklarım da oldu, katılmadıklarım da.
Lakin bu anlamda ortaya atılan her düşünce benim için kıymetlidir ve saygı duyarım.
Bu bağlamda yazılıp çizilenler arasında beni en çok motive eden, etkileyen ve düşünmemi sağlayan paylaşım Dr.Raziye Nevzat'tan geldi.
İşte bu nedenle bugün sizlere Raziye Hanım'ın sosyal medya üzerinden yazdıklarını aktarmayı tercih ettim. Zira gerçekten bir uzmanın kaleme aldığı,değerli düşüncelerini ifade ettiği okunmaya değer bir yazı olduğu düşüncesindeyim.
Ve evet işte o paylaşımı, noktasına virgülüne dokunmadan sizlere aktarıyorum..
Dr. Raziye Nevzat:
'Son bir yıldır sosyal medyada paylaşılanlara detaylı yorum yapmamaya gayret ediyorum. Dün bu kararımın ne kadar doğru olduğunun bir kez daha farkında oldum.İnsanların sosyal medya algı aralığı 0.25 saniye kadar düştü,Kıbrıs'taki çoğu sosyal medya kullanıcısının algı ağırlığının da çok kısa olduğunu mesleğim dolayısı ile gözlemliyorum.Durum o kadar kötü ki elimiz like ve share butonunda bekliyor,otomatik bir hareketle ikisinden birini yapma ihtiyacı hissediyoruz.
Yaptığımız yorumların kamuoyu yarattığını sanıyoruz,fakat o konu da hayati değilse kamuoyu yaratmayı bırakın arada sinir ile geçip gidiyor.Trafik kazasından,ekonomik problemlere,bir doğa felaketinden,birinin evlenmesine kadar hep aynı tepkileri,hemen hemen aynı zaman süresince veriyoruz.Maksimum iki gün.
Hal böyleyken bu geçiciliğin farkında olmasak gerek;her konuya,ama her konu ile ilgili yazasımız var.Bir cinayet olunca herkes psikolog,asgari ücret konuşulunca herkes ekonomist.
Dün de herkes tanıtım ve pazarlama uzmanıydı.Çünkü Paris Hilton gelmişti,ve bu tanıtım için altın bir fırsattı.Son 10 yılımı tanıtım, pazarlama ve sosyal medya ile geçirdiğimden ve artık toplum önde gelenlerinin,umut bağladığımız insanların bile buna yüzeysel baktığını görmenin şaşkınlığı ve umutsuzluğu ile iki kelam edeyim:
Büyük otel zincirlerinden biri böyle bir tanıtım yapabilir,parasını ona yatırabilir, asla karışamayız.
Sansasyonel bir etkinlik pazarlaması yapar ve reklamını yapar.Bu açıdan Limak'ı tebrik edebiliriz.
Ama devlet büyüklerinin,uzmanların bile alkışlayıp 'Süper tanıtım' diyerek Lefkara işi takdim etmesinin ve KKTC'nin tanıtıldığına inanmalarının yarattığı 'her şey tamamdır, super oldu'sendromu,bu ülkenin bir adım ileri gitmemesinin sebeplerinin başında gelmektedir.Bu kadar yapabildik o da olsun. Olmasın be arkadaşlar. Seneye Paris gelirse iyi tanıtım yapmışsınızdır,esnafa Amerika'dan turist yağıyorsa,ve bu turizm/tanıtma yöntemi ekonomiye katkı yapıyorsa başarmışsınızdır.
Lakin Turizm fuarlarında B2B anlaşması yapacağız diye bu devletin kasasından 650000 TL veriyorsanız hala başarmamışsınızdır.Turizmimiz iki duvar arasında kaldıysa bir şey yapamamışsınızdır.Ünlülere KKTC'de yatırım yaptırın bakalım?Cık olmaz.Çünkü sizin planlı tanıtımınız sadece Londra'da tren istasyonlarına reklam vermekten geçer.Kim Kardashian İzlanda'ya gitmiş ve oraya turist akını olmuş.İzlanda'nın Turizm stratejisinin binde biri bizde de olunca bu örnekleri verin bir zahmet.İki Instagram Story ülke tanıtım elçisi ilan ediyorsak,Necati Şaşmaz'a da kültür ateşeliği verenlere kızmayacaksınız.Çünkü ikisi de aynı mentalite.
Demem o ki,ülkemizin aydın beyinleri bile azla yetinip,en aza tamamdır diyebiliyorsa sosyal medyada yorum yapmanın anlamı kalmamıştır.Az ile yetinmeyenlerin çoğunlukla yorum yapacağı günler umarım yakındır.'

Bu haber 84 defa okunmuştur

:

:

:

: