Doğu Akdeniz'i fethederken...

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akdeniz'de ilk sondajın birkaç ay içerisinde yapılacağını açıkladı.
Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akdeniz'de ilk sondajın birkaç ay içerisinde yapılacağını açıkladı.
Adı Fatih koyulan sondaj gemisinden ilk beklenti, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon rezervlerinin fethi.
5 yıldır çalışma yapılan bölgeden alınan verilere yönelik Bakan Dönmez'in umutlu mesajı, önümüzdeki dönem Doğu Akdeniz'de dengeleri değişeceğine yönelik en büyük kanıt. Olası bir rezervin keşfi, Bakan Dönmez'in deyimiyle oyunun kaderini de değiştirecek.
Peki oyunun kaderi değişirse ne olur?
Başta Doğu Akdeniz'de Mısır, Rum yönetimi, İsrail ve Yunanistan işbirliği büyük darbe alır.
Ekonomik taarruz altındaki Türkiye, dövizinin büyük bölümünü enerji ithalatına ayırdığı için bulunacak doğal kaynaklar önemli bir yaraya merhem olur.
Türkiye döviz üzerinden yapılan manüplasyonlara karşı daha güçlü bir duruş sergiler.
Kıbrıs Türkü, Rumlar'ın tüm dayatmalarına karşı müzakere masasında daha güçlü olur. Türkiye'nin bölgedeki gücü KKTC üzerinde de önemli bir etki yaratır.
Ambargolar altında tüm dayatmalara karşı siyasal eşitlik ve adil bir yönetim biçimi şartını eğllmeden bükülmeden savunabiliriz.
Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki fetih harekatı bu anlamda oyunun şeklini ve kurallarını baştan aşağı değiştirecek. Bekleyip göreceğiz...

Bu haber 150 defa okunmuştur

:

:

:

: