Men dakka dukka...

ABD Başkanı Trump, öyle tuhaf bir dış politika yürütüyor ki adeta köyün eşkıyası gibi davranıyor.
ABD Başkanı Trump, öyle tuhaf bir dış politika yürütüyor ki adeta köyün eşkıyası gibi davranıyor.

Şu anda başta Türkiye olmak üzere Rusya, Çin ve İran’a kabadayılık yapıyor. Tabi bu ülkeler de ABD’ye karşı “istediğini yap” deyip uysal koyun gibi kafalarını uzatmayacaklar.

Trump bu politikayla NATO’nun istikbalini de tehlikeye atıyor.

Nasıl Trump’ın iran’a karşı koyduğu ambargolara karşı Avrupa ülkeleri “ambargoyu tanımıyoruz” diyorlarsa şimdi de NATO ülkeleri bilhassa Alamanya Türkiye’nin yanında durup, NATO’yu korumaya çalışabilir.

Bu şekilde NATO’nun bozulmasına de izin vermez.

Önümüzde iki yol var. Trump ya geri adım atacak ya da Almanya’nın da içinde olduğu dünyanın büyük bölümüne ekonomik savaş başlatacak.

Bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da New York Times’a yazdığı makalede yeni dönemin ipuçlarını görüyoruz.

“Kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan ABD'nin Türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir” diyen Erdoğan’ın Amerikan gazetesindeki makalesi, apaçık bir uyarı sayılmalıdır.

Erdoğan, özetle makalede şunları yazdı: “Çok geç olmadan Washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve Türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız. ABD, Türkiye'nin egemenliğine saygı duymaya başlayıp, milletimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri anladığını ispatlayamazsa ortaklığımız riske girebilir. Türkiye zaman belirledi ve ABD dinlemezse bir kez daha kendi göbeğini kendi kesecek.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da dün yaptığı açıklamada 'Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’yi tamamen kaybetme riskiyle karşı karşıyadır' dedi.

Kısaca Başkan Erdoğan’ın da dediği gibi men dakka dukka... Yani Arapların deyişiyle eden bulur. Türkiye’de Başkan Erdoğan’ın önderliğinde bunu yapmakta kararlıdır. Başta ABD olmak üzere dünya da bunu en yakın zamanda görecektir.
Bu haber 206 defa okunmuştur

:

:

:

: