Yeni dünya düzeni

Dünyanın başına bela olan ABD Başkanı Trump, neredeyse bütün uluslar için tehdit haline geldi.
Dünyanın başına bela olan ABD Başkanı Trump, neredeyse bütün uluslar için tehdit haline geldi.
Dünya üzerindeki ekonomik gücünü silah gibi kullanan, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri ise yeri geldiğinde dolarla vurmaktan çekinmeyen Trump yönetimi, uluslararası ticaret için tehlike oluşturuyor.
Alman hükümetinden dün yapılan “ABD’nin Türkiye yaptırımları Avrupa’yı vurur” açıklaması bu tehlikenin en büyük göstergesidir.
Tek kutuplu dünyanın yaratacağı tehlikenin farkında olan tüm ülkeler, savunma mekanizmasını çalıştırıyor.
Herkes kendi içinde bulunduğu bölgede Trump yönetiminin, saldırgan siyasetine karşı halkını koruma altına almaya çalışıyor.
Bu anlamda Orta Doğu’daki dengeler de uzun zamandan bu yana ABD aleyhine değişmeye başladı.
Hiç şüphesiz bu dengelerin değişiminde Türkiye’nin bölgeye yaptığı Fırat Kalkanı Harekatı ve Zeytin Dalı Operasyonu önemli rol oynadı.
Peki yeni dünya düzeni nasıl şekillenecek?
Bu sorunun cevabına ilişkin önemli veriler dün haber ajanslarından tek tek sıralandı.
İlk önemli gelişme hiç şüphesiz Türkiye Başkanı Erdoğan’ın Tahran’a yapacağı ziyaret idi.
Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile Tahran’da bir araya gelecek Erdoğan, apaçık ABD’nin İran ambargosuna da bir cevap vermiş olacak.
Türkiye, İran, Rusya birlikteliğine Çin’in de katılması, Avrasya’da bambaşka dengeler oluşturacak.
Bu ülkelerin kendi aralarında yapacağı ticarette de elbette her ülke kendi para birimiyle işlem yapacak.
Yani Rusya ya da İran, Türkiye’den mal alırken TL kullanacak. Türkiye de Rusya ya da İran’dan mal alırken, o ülkelerin para birimleriyle ticaret yapacak.
Bu ABD’nin kabusu olacak bir gelişme. Dış ticaretteki dolar ihtiyacı bu şekilde dengelenebilir.
Bu fikre karşı çıkanlar Türkiye Rusya’ya onca şey satıyor. Türkiye Rusya’ya sattığı domatesle mi bu açığı kapatacak diyor.
Ama onlar da şunu unutuyor.
Türkiye’ye bu yıl 6 milyon Rus turist bekleniyor. Her biri bin dolar harcasa 6 milyar dolar yapar. 4 milyar dolar da normal yollardan yapılacak ihracatla 10 milyar dolarlık bir hacme ulaşılabiliyor.
Bir diğer önemli konu ise güvenlik meselesi.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Trump yönetiminin izlediği çizgi ışığında, AB'nin güvenliğinin artık ABD'ye emanet edilemeyeceğini söyleyerek dünyayı şok etti.
Macron, 'Rusya da dahil Avrupa'daki bütün ortaklarımızla güvenlik konularını enine boyuna gözden geçirmemizi isteyeceğim' dedi.
Bu apaçık yeni bir dünya düzeninin işaretidir. Hem siyasi hem de ekonomik arenada yeni bir dünya düzeni şekilleniyor.
Tüm bunların üstüne Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Fransız Finans Bakanı Bruno Le Maire yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklama tabloyu daha da net görmemizi sağlıyor.
Albayrak, “ABD'nin yaptırım kararları bölgesel istikrara vereceği zararla terör ve mülteci krizinin beslendiği kaotik problemlere de katkı sağlar. Fransa ile iki müttefik ülke olarak ortak hareket etme kararı aldık” dedi.
Yeni dünya düzeninde “önemi kalmadı” denen Kıbrıs’a gelince…
Sadece ABD’nin adadaki askeri üs girişimleri bile bu iddiayı çökertmeye yeter de artar bile…
Çünkü ABD kan ve dolar kokusu almadığı hiçbir yere gitmez. Adanın etrafındaki doğal zenginlikler de bu anlamda ABD için yeterince iştah kabartıyor.
Peki bu yeni dünya düzeninde KKTC olarak biz nasıl pozisyon almalıyız?
New York’ta ABD dayatmasıyla tarafların önüne konacağı öne sürülen bir plana karşı tedbirli olmakta fayda var diyerek, şimdilik burada noktayı koyalım…


Bu haber 160 defa okunmuştur

:

:

:

: