Türkiye bu tuzağı nasıl aşar?

Türk tarihine baktığımızda en önemli zaferlerin hep ağustos ayında yaşandığını görürüz.
Türk tarihine baktığımızda en önemli zaferlerin hep ağustos ayında yaşandığını görürüz.
1071’de Malazgirt, 1473’te Otlukbeli, 1514’te Çaldıran, 1516’da Mercidabık, 1521’de Belgrad, 1526’da Mohaç, 1571’te Kıbrıs hep ağustos ayında kazanılan zaferlere sahne oldu.
Kurtuluş Savaşı'ndaki 1921 Sakarya ve 1922’de Dumlupınar zaferleri de yine ağustos ayında yaşandı.
Şüphesiz bu savaşların her biri kendi çerçevesinde çok önemli neticeler de üretmiştir. Yine bir ağustos ayında Türkiye, kendisini tabiri caizse yola getirmek isteyen emperyalist güçlere karşı çok önemli bir ekonomik mücadele vermektedir.
Elbette bu savaşın neticesini Türk ulusunun bu savaştaki azmi ve kararlılığı belirleyecektir.
Türkiye üzerinde oynanan oyunlar bugün değil, yıllar öncesine dayanıyor. Ancak Türkiye’nin Güneydoğu’su ile ilgili ilk düşmanca adımlar 1984 yılına uzanıyor. 15 Ağustos 1984 akşamı Eruh ve Şemdinli'de ilk büyük terör saldırısını yapan PKK’nın ardında Batı’nın nasıl yıllarca cansiperane bir şekilde bu eli kanlı terör örgütünün arkasında durduğuna hep birlikte şahit olduk.
Amaç neydi?
Türkiye’nin Güneydoğusu da içinde olmak üzere Orta Doğu’da Irak, Suriye ve İran’dan da alınacak topraklarla bir büyük Kürdistan devleti kurmaktı.
O gün bugün hedefe adım adım ilerlediler.
Irak’ın kuzeyini, Suriye’nin kuzeyini parçalayıp, terör örgütünün eline verdiler. Türkiye içinde de 1984’ten bu yana nasıl amansız bir mücadele yürütüldüğüne hep birlikte büyük acılar yaşayarak tanık olduk.
Gelinen noktada ¬belki de son bir adımları kalmıştı. Ta ki Türkiye, önce Fırat Kalkanı sonra da Zeytin Dalı operasyonlarıyla bu adıma dur deyinceye kadar…
Türkiye Başkanı Erdoğan’ın 30 Ağustos Zafer Bayramı resepsiyonunda söylediği sözler önemli bir tarihsel gerçekliğe vurgu yapıyor.
'Irak'ta sınırımızın Kandil istikametini güvenli hale getirmeye başlayarak, 34 yıllık bir tezgahı daha bozma yolunda adımlar atıyoruz” diyen Erdoğan, Suriye sınırı boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridorunun nasıl yıkıldığını anlattı.
Peki Türkiye mutlak bir zafer kazanmış mıdır?
Bu soruya ne yazık ki şimdilik iyimser bir yanıt veremiyoruz.
Neden mi?
Gezi olaylarıyla başlayan, 17 Aralık yargı darbesi ile devam eden, 15 Temmuz kalkışması ile doruğa çıkan bu saldırılara şimdi de ekonomik cepheden saldırıları ekleyebiliriz.
Yani Türkiye’ye yapılan saldırılar hiç bitmedi, bitmiyor.
Peki amaç ne?
Sevr ile ulaşamadıkları planı Türkiye’ye uygulayabilmek, yani anavatanı bölmek.
Bu amaçla Türkiye’nin önüne konan tuzakları yani Gezi olaylarını, 17 Aralık’ı, 15 Temmuz’u, bu millet tek tek aştı.
Şimdi sıra ekonomik saldırıları durdurmakta.
Evet Anavatan zor zamanlardan geçiyor. KKTC olarak biz de bu zor zamanlardan nasibimizi fazlasıyla alıyoruz.
Ama çözüm birbirimize düşmekte değil, safları sıklaştırıp daha sıkı bir mücadele için ayağa kalkmakta.
Çünkü özgür bir vatan için başka çare yok.


Bu haber 171 defa okunmuştur

:

:

:

: