KKTC gündemini ekonomik çöküntü meşgul ediyor

Birilerinin elleri bal ile yağda yüzüyorsa benim dar gelirli halkım bu ekonomik çöküntüyü hak etmiyor.

Birilerinin elleri bal ile yağda yüzüyorsa benim dar gelirli halkım bu ekonomik çöküntüyü hak etmiyor. İnsanımız ileri planlar yaparken bu gün günlük plan yapmakta zorlanıyor, piyasa da çok ciddi bir pahalılık var beklide %50 den fazla zamlar oldu. Belli ürünler Türkiye’den TL ile ithal edildiği halde, döviz ile uygulamada zamların önüne geçilemiyor. Hükümet denetim yapacağını açıkladı 10-15 kişi bu denetimler için görevlendirildi, tüm ülkenin neyine yetecek bu personel. Bu gerçekler belli oldu ki hükümet de iş çevrelerinde belli aileleri kontrol edebilecek güçte değildir, acı bu ancak gerçektir, bunu yalınızca ben değil halkımızın büyük bir çoğunluğu söylemektedir.
Kim ne derse desin nasıl düşünürse düşünsün, benim halkım bu içinde bulunduğu ekonomik çöküntüyü hak etmiyor, kontak kapatma eylemi oldu çok az sayıda insan katıldı. Bu az katılım halkın onay verdiği anlamında değil, halkımızın büyük bir çoğunluğu artık tepkisiz kalıyor bu daha da tehlikeli. Halkın kaderini değiştirebilecek gelişmelere gebe bir duruma doğru gidebiliriz, o zaman da halkımız tepkisiz kalırsa yandığımız gündür.
Sosyologların incelemesi gerekecek bir döneme giriyoruz, kaç işyeri kapanacak, kaç iş adamı batacak, kaç kişi işlerinden durdurulacak işsiz sayısı artacak, kaç tane üretici üretimden vazgeçmek durumunda kalacak. Eğitimlerini yarıda kesecek kaç tane öğrenci olacak, zaten ciddi bir sorun var ki mezun olup işsiz kalıyorlar. Yine göç yolları, tanıdık çevreleri olanlar yine gözünü İngiltere’ye çevirdi. Bizim halkın dilinde olduğu gibi Londra’ya gider hayatımı kurtarırım.
Güney Kıbrıs (Kıbrıs cumhuriyeti) ne gidip çalışmaya başlayanlar artmaya başladı. EURO yükseldiği için Kıbrıs Rum halkı KKTC ye gelip ürünler alıyorlar, akaryakıtta ancak giriş kapıları işkence oldu. Onu da beceremedik, bize gelip para bırakıyorlar ama var olan sorunu çözüp de girişlerini kolaylaştıramadık, kaldırın kontrolleri de bu iş bitsin, gelip burada mı kalacaklar yahu kalacak olan varsa kalsın.
Güney Kıbrıs haberlerinde Kıbrıs sorunu bu son günlerde geniş yer aldı, KKTC de gündem bile değildir, halkımızın derdi büyük cepte kalmadı, taksitler ödenemiyor, ben eminim çocuklarına harçlık veremeyecek durumda çok aile vardır. Kıbrıs sorunu mu şunu diyecekler size ne olursa olsun.
Hükümet, belki elinde sihirli değnek yoktur, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar başbakan Tufan beyin samimiyeti ve iyi niyetine güveniyorum, ancak imkanları sınırlı. Hükümet imkanları sınırında önlemler almaya çalışsa bile yetersiz kalıyor. Devletin başı olan KKTC CB Mustafa Akıncı, seçim öncesi dört boyutlu siyaseti içerisinde KKTC içişleri de vardı, niye daha da belirleyici olmuyor. Belki anayasal yetkileri sınırlı olabilir, ancak halkımızın oyu ile seçilmiştir insanımız bekliyor.


Bu haber 698 defa okunmuştur

:

:

:

: