Bakan Atakan: 'Bu dönemde kimse iktidar olmak istemez'

Ülkede durum malum. Belirsizlik oldukça, kontrol sağlamak, tedbirli olmak zor.
Ülkede durum malum.
Belirsizlik oldukça, kontrol sağlamak, tedbirli olmak zor.
Ülkede kriz var mı, hükümet krizi iyi yönetti mi, ya da yönetebiliyor mu, açıklanan ve devamının geleceği söylenen önlemler vatandaşa yansıdı mı?
Bunlar yanında, genel olarak hükümetin, özelde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığının çalışmalarını, Bakan Tolga Atakan ile konuştuk.

ADA TV de program konuğum olan Bakan Atakan'ın açıklamalarının bir özeti şöyle;
'Hükümet ve tüm Bakanlıklarda çalışmalar devam ediyor. Beklenmedik bir kriz var. Alınan önlemleri vatandaş hissetmeye başladı. İlk etap da dövizin önlenemez yükselişiyle oluşacak pahalılığı önlemeye çalışıyoruz.

Alım gücünün azalmaması için çalışıyoruz. Bazı önlemler aldık, KDV'lerin indirilmesi, Limanlarda ki döviz kurunun sabitlenmesi birer örnektir. Alınan önlemler devam edecek ve önümüzdeki haftalarda açıklanacak. Yıl sonuna kadar bir tasarruf paketi hazırladık. En tepeden, Cumhurbaşkanı, Bakanlardan başlanarak maaşlarda kesinti oldu. Ek mesai ücretlerini belli bir makasla sınırlayarak tasarruf kaynağı oluşturduk. İlgili sendikalarla ortak noktada buluştuk. Yapılacak her eyleme saygımız var. Ancak mevcut yapı içinde bazı şeyleri yapabilmek mümkün değil.

Özel sektörede çok ciddi sıkıntılar var. Özel sektöre yönelik de rahatlatıcı önlemler olacak, şuan için detay vermek doğru olmaz. Netleşince bunlarda paylaşılacak.
Seçim, bütçenin geçmemesi, yerel seçimler, döviz krizi derken çok şansız bir iktidar süreci geçiriyoruz. Gidişatı göremiyoruz, bundan bile siyaset yapmaya çalışılıyor. Muhalefete bakmayın, bu dönemde kimse iktidar olmak istemez. Bugün için kim iktidar olursa olsun, bu gemiyi yürüteceği başka rotası yoktur. Bu dönemde ihtiyacımız olan tüm meclisin, altı partinin tek vücut olarak hareket etmesidir.
Türkiye ile bugünlerde yapılacak görüşmeler rutin görüşmelerdir. Bu süreçte önceden de görüşmeler yapıldı. Hergün temasımız var, Türkiye yönetimi buradaki sıkıntılardan her daim haberdar. Görüşmelerde elbette ekonomik sıkıntılar da gündeme gelecek. Türkiye, hükümet tartışmaları, hükümet bitti konuşmaları aylardır oluyor. Biz gülerek izliyoruz.

Türkiye yönetiminin TDP, Eğitim veya Çalışma Bakanıyla ilgili bir tepkisi, bir ötekileştirmesi olmadı, böyle bir tavır bize hiç gelmedi. Yazılanlar, çizilenler doğru değil.

Seyrüsefer konusunda ciddi sıkıntılar var. Ödeyenler, ödemeyenler, sigorta şirketleriyle bir ortak nokta bulduk. Ortak bir portalı kullanacağız. Birkaç hafta içinde online olarak seyrüsefer, sigorta ödemesi yapılabilecek. Yeni binamızda ciddi bir çalışma yapıldı. Önemli bir ivme kazandık. Dünü 700 işlemle kapattık. Ciddi bir hızlanma var. Online ödemede hayata geçince, şuanki salon büyük bile gelecek.
Gönyeli Belediyesinin yaptığı alt ve üst geçit projesi bizim dışımızda gelişen bir konu. Bir ara emri durumu var. Geçen hükümet döneminin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından bu projenin yapılması izni Gönyeli Belediyesine verildi. Gerekli izinler alındı. Bir projeyi beğenirsiniz veya beğenmezsiniz. Esas olan devlette devamlılık. Orayı eski haline getirmek artık mümkün değil. Milli bir servet oldu orası. Bölge sorunlu, hem Belediye hem de Başsavcılıkta bir girişimimiz olacak. Umarım bir orta yol bulunur, fakat bir tarih veremiyorum. Bu proje başladığında tartışmalar vardı. Fakat yapı ortaya çıkmaya başlayınca ara emri verildi. Bu nokta da tartışılmalı.'

Bu haber 455 defa okunmuştur

:

:

:

: