Yarasa gibi hareket eden robot: Robat

Yarasaların ses dalgalarını kullanarak nasıl yolunu bulduğu ve gece karanlığında ilerlediği konusunda bir çok açıklama yapılmıştır. Robat isimli robot bunu hayata geçiriyor.
Yarasaların ses dalgalarını kullanarak nasıl yolunu bulduğu ve gece karanlığında ilerlediği konusunda bir çok açıklama yapılmıştır. Robat isimli robot bunu hayata geçiriyor.

Tel Aviv Üniversitesi’nde öğrenci Itamar Eliakim tarafından geliştirilen Robat isimli robot tam otonom özellikleriyle dikkat çekiyor. Ancak, robotun en önemli özelliği isminden de anlaşılacağı üzere bir yarasa gibi hareket etmesi.

İlerleyeceği yönü belirlemek üzere yüksek frekanslı ses dalgalarını kullanan robotun önünde kameralar yerine bir hoparlör ve yansıyan sesleri algılamak için iki mikrofon bulunuyor. Bu sayede bir yarasa gibi ses dalgalarının yansımasıyla etrafının haritasını çıkaran robot yolunu çizebiliyor.

Robotun kabiliyetleri bununla da sınırlı değil. Yansıyan ses dalgalarına göre nesnelerin çeşidini algılayabilen robot bitkileri ayırt edebiliyor. Eliakim, yansıyan ses dalgalarına dayanarak etrafının haritasını çıkararak ilerleyen yarasa benzeri robotun türünün ilk örneği olduğunu, daha önce bu şekilde ilerleyen ve nesneleri algılayan bir robot üretilmediğini, gelecekte robot teknolojisi için ses dalgalarının potansiyelini ortaya koyduğunu ifade ediyor.

Robat’ı test etmek isteyen hocalar, onu bir bahçeye yerleştirmişler ve yollara kova, sandalye gibi engeller koymuşlar. Robat başarıyla tüm engelleri tespit etmiş ve yolunu doğru çizerek ilerleyebilmiş. Robat ayrıca, çıkmaza girdiğinde nesneler arasında ayırım yaparak kendine en uygun seçeneği tercih edebiliyor. Etrafının bitki ve katı nesnelerle sarılması halinde Robat, kendi kararıyla bitki üzerinden geçerek yoluna devam ediyor.

Bu tarz bir teknolojiye sahip robot ışığın olmadığı mağara, kötü hava koşulları gibi ortamlarda arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilir. Robotun çalışmasını gösteren videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.
Bu haber 44 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER