HUZUR BULMAK İSTİYORUZ

Lapta Huzurevi sakinleri, nasıl bir huzurevi hayal ettiklerini açıkladı.
Lapta Huzurevi sakinleri, nasıl bir huzurevi hayal ettiklerini açıkladı.

ERTANIN YAŞLILARLA KONUŞTU

Lapta Huzurevi’ne hafta sonu bir ziyaret gerçekleştiren Ada TV program yapımcısı ve köşe yazarı Mustafa Ertanın, huzurevi sakini yaşlılarla konuştu, onların hayalindeki huzurevi hakkında fikirlerini aldı.

Lapta Huzurevi’nin oteller bölgesinde deniz kenarında bulunan arazisi üzerine yeni bir huzurevi yapılması projesi, orada kalacak yaşlıların huzur bulamayacağı gerekçesiyle bazı tartışmalara sahne olmuştu. Turizm bölgesinde, gece geç saatlere kadar yapılacak müzik yayınları ile Lapta Huzurevi yanında bulunan, futbol karşılaşmalarının yapıldığı Lapta Stadyumu, huzurevinde huzur arayan yaşlılar için handikap oluşturacağı iddia edilmişti.

GÜRÜLTÜ RAHATSIZ EDECEK

Her hafta sonu yapılacak futbol karşılaşmaları, taraftarların yüksek sesle tezahüratı, bakanlığın o bölgeye yapmak istediği huzurevinde kalacak yaşlıları rahatsız edeceği öne sürüldü. Yaşlıların huzur bulmak için huzurevinde kaldıklarını söyleyen uzmanlar, meydana gelebilecek gürültü ve aşırı stresin, yaşlıların huzurunu bozabileceğini savunurken, yaşlıların daha çok sessizliğin hakim olduğu bölgelerde yaşaması gerektiğini ifade ettiler.

SAKİN BİR BÖLGE

Lapta Huzurevi sakini yaşlıların, eski huzurevindeki olumsuzluklar sonrasında uzun bir süredir ikamet ettikleri Lapta Anastasia Otel diye bilinen eski kilisede, sessiz bir ortamda kalmaktan memnun oldukları, yapılacak yeni bir huzurevinin de buna benzer sakin bir bölgede olmasını istediklerini, huzurevini ziyaret eden Mustafa Ertanın’a söylediler.

PSİKOLOJİMİZ BOZULUYOR

Lapta Huzurevi sakini yaşlılar, Mustafa Ertanın’a, artık bu yaştan sonra gürültüye tahammül edemediklerini, yüksek sesli müzik ve kalabalığın psikolojilerini bozduğunu ilettiler. İkinci baharlarını, hem sessiz, hem de stresten uzak ortamlarda geçirmek istediklerini, şimdi kaldıkları yer gibi şehir gürültüsünden uzak bir bölgede yaşamak istediklerini belirtti.

DENİZ KENARI RUTUBETLİ

Huzurevinde yaşlılarla sohbet eden Ertanın’a yaşlılar, sağlık bakımından deniz kenarında bulunan nem ve rutubetin kendilerini etkilediğini, oysa bir süredir geçici ikamet ettikleri dağın eteğinde bulunan şimdiki yerlerinde rutubet yerine dağ havası aldıklarını, yeni yapılacak bir huzurevinin de böyle olmasını istediklerini ifade etti.

KARARI GÖZDEN GEÇİRİN

Star Kıbrıs olarak yaşlıların ve uzmanların da görüşlerine başvurarak yaptığımız haberde, eski huzurevi bölgesine yapılacak yeni huzurevinin yanlış bir karar olacağı ve bundan en çok yaşlıların etkilenebileceği uyarısında bulunduk. Geri dönülemeyecek bir duruma gelmeden alınacak kararın yaşlıların rahat ve huzuru için önemli olacağını buradan yetkililere iletir, kararı bir kez daha gözden geçirmelerini ülke menfaati için yararlı olacağını iletiriz.
Bu haber 147 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER