'Otizmde patlama var'

Yeni eğitim döneminin başlamasıyla sıkıntılar da başladı. Bunu daha önceki yazımda da anlattım.
Yeni eğitim döneminin başlamasıyla sıkıntılar da başladı.

Bunu daha önceki yazımda da anlattım.

Peki, her şey devlet okulları veya özel okullarla mı ilgili?

Bu ülkede toplumla uyum sağlama, yaşıtlarıyla eşit eğitim alma ve normal her çocuğun, her bireyin sahip olduğu eğitim hakkına sahip olma hakkı olan 'özel çocuklar' da var.

Bu çocuklara, bu ülkenin, bu devletin sahip çıkması, topluma kazandırması, eşit her vatandaş gibi, her haktan yararlandırması gerek.

KKTC Özel Eğitim Vakfı (ÖZEV) bu ülkede özel eğitim alanında önemli bir yer tutan, özel eğitimle ilgili yapılabileceklere örnek teşkil eden özel bir kurum.

ÖZEV Kurucu Başkanı ve Genel Müdürü Ersin Görsay ve Kıbrıs Türk Ortopedikler Derneği Başkanı Sedat Hacımehmet ile KKTC'de özel eğitimi konuştuk.

Ortaya özel eğitim yanında, KKTC için önemli ve dikkat edilmesi gereken bir başka konu daha çıktı.

Otizm de yaşanan artış, mutlaka üzerinde durulmalı.

ÖZEV Kurucu Başkanı ve Genel Müdürü Ersin Görsay;

'Özel eğitim çok geniş bir konu. Ama imkânsız değil. Önemli olan nasıl olacağıdır. Çocuğa teşhis konduğu anda, Eğitim Bakanlığı müdahil olmalı. Bizde 3 yaşa kadar Sağlık Bakanlığı müdahildir. Çocuklar 4 yaşa kadar ya kreşte, ya da evdedir.
Devlet özel eğitim gereksinimi olan çocuğa teşhis konulduğu anında müdahil olmalı.

Bunun bir de on sekiz yaş sonrası var. On sekiz yaş sonrasında da Çalışma Bakanlığı müdahil oluyor. Oysa, özel birey eğitim sisteminin içinde on sekiz yaş sonrasında da yer almalı. Çünkü eğitim kesintisiz bir süreç. Bizde bir kopukluk var.

ÖZEV toplumsal bir projedir. Ve kuruma hiçbir zaman siyaseti sokmadık. Çocukların siyasi etiketi yoktur. Bugün doğan 59 çocuktan biri otizmlidir. Bu çok ciddi bir rakamdır. Eşit eğitim olmalıdır. Devlet bunu yasalarla, tüzüklerle düzenlemelidir.

Bugün hiçbir çocuk Karpaz'dan, eğitim için Lefkoşa'ya gelmemelidir. Devlet devreye girip bunu düzenlemeli. Yapılmıyor, çünkü devlet idaresi bunu ileriye götürecek iradeyi göstermiyor. İstihdam yapamıyor, bu ülkede her branşta öğretmenlerimiz var. Ama yapılmıyor.

Biz bu sistemi ÖZEV'de kurduk. Bugün harcanan paranın yarısıyla çok daha kaliteli ve etkin bir şekilde bu hizmet verilebilir. Bu kaynak tam zamanlı ve ülkenin her bölgesine verilebilecek hizmeti sağlayabilir. Maalesef kaynaklar etkin kullanılmıyor.

Biz her konuda katkı koymaya hazırız. 130 öğrencimiz, 30 öğretmenimiz var. Kesintisiz, tam gün eğitim sunuyoruz. Devlet eğitime muhtaç her çocuğa ulaşmalı. Biz bir modeliz, devlet bunu kullanmalı.

Bizim henüz Eğitim Bakanıyla bir temasımız olmadı. Üç yıldır çalıştığımız ve otizmle mücadele edeceğimiz bir projemiz var. Arazi devletin, çakılan her çivi devletin, bu yapı bu ülkeye kalacak. Bütçesi dâhil her şeyi hazır. Fakat Eğitim Bakanlığında takıldık. Hiçbir temasımız yok. Sorun ne onu bile bilmiyoruz. Biz bu ülkenin bir kurumuyuz. Bu işin şakası yok. İsyan etmemek mümkün değil.'
Kıbrıs Türk Ortopedikler Derneği Başkanı Sedat Hacımehmet;

'Yıllardır özel eğitim yasası konuşuluyor. Özellikle siyasiler, muhalefet durumunda iken başka. Ama her ne hikmetse iş icraata gelince kimse umursamıyor. İşitme konuşma okulunda öğretmen yok. İlgisizlik, umursamazlık, şov amacıyla kullanma, tek yapılan bu. 5500 engelli var, bu resmi rakamdır. Aileleri ile 15-20 bin insan demektir. Bugün otizm de patlama var. Kimsenin umurunda değil.

Eski hükümet engellilere elektrik ve su faturaları için ayda 100 TL ek katkı kararı aldı. Bütçeye koydu. Yeni hükümet bu kararı iptal etti. Bütçedeki parayı, yeni Bakanlar Kurulu kararı ile engellilere bin TL vererek olayı kapatıyorlar. Engellinin kendi parasını lütuf diye veriyorlar. Eşitlik için siyasi irade gerekli. Engellinin eğitimi, istihdamı, parası her türlü hakkı çalınıyor.

Birçok proje gündeme geldi, Mecliste vekil olan insanların kaç tanesinin haberi ve ilgisi var. Sosyal hizmetli ile bizler geniş bir kesimiz. Fakat gücümüz yok.

Benim artık umudum kalmadı. 2008 yılında üniversite bitirmiş, engelli bir genç hala daha istihdam bekler. Biz sadece eşitlik istiyoruz.'


Bu haber 426 defa okunmuştur

:

:

:

: