ANKARA’NIN ÜÇ ŞARTI VAR

Rum basının Türk tarafı ve Ankara’nın New York’a şartlı gideceğini öne sürdü
Rum basının Türk tarafı ve Ankara’nın New York’a şartlı gideceğini öne sürdü

1. Müzakerelerin başlamasının bir bitiş tarihine sahip olması. Doğal gazın ortak yönetilmesi.

2.Konfederasyon çözümü üzerinde anlaşmaya varılsın ve bu başarısız olursa, iki devlete doğru gidilsin.

3. Bir çıkmazın ertesi gününde Kıbrıslı Türklerin statüsünün açıklığa kavuşması.

Rum basınında dün yer alan bir haberde, Ankara’nın Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak bu hafta gerçekleştirilecek kulis faaliyetleri ışığında, New York’taki oyunu belirlemeye çalıştığı iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi “New York’a Şartlarla… Türkiye Zaman Takvimi, Temel Değişikliği, Kıbrıslı Türkler İçin Statü ve Doğal Gaz İstiyor” başlıklarıyla yayımladığı manşet haberinde, geniş bölgedeki bir dizi başka gelişmeyle de bağlantılı olan zor bir ortamda, müdahil taraflar ve özellikle Birleşmiş Milletler (BM) tarafından, bir sonraki adımların belirlenmesi için manzaranın netleştirilmesine çalışılacağını yazdı.

“TÜRK TARAFI NE İSTİYOR”

Haberinin devamında “Türk tarafı ne istiyor” sorusunu da soran gazete, çeşitli yönlere ulaşmakta olan mesajlar olduğunu öne sürdü ve bunları kısaca söyle sıraladı:

“1. Müzakerelerin başlamasının bir bitiş tarihine sahip olması. Bir diğer ifadeyle, üç ay civarında olacak bir zaman takvimi belirlenmesi. Bu yaklaşım, sürecin çok uzun sürmesine izin vermek istemeyen üçüncü taraflar arasında da uygun bir zemin buluyor. Bilgi edinmiş kaynaklara göre, bu konu, yöntem değişikliğine ilişkin BM sekreterliğinde gelişmekte olan eğilimle de bağlantılıdır. 2. Türk tezi açıktır ve Crans Montana’da da gayri resmi bir şekilde dile getirildi. Konfederasyon çözümü üzerinde anlaşmaya varılsın ve bu başarısız olursa, iki devlete doğru gidilsin. Dolayısıyla gündemin ‘başka seçeneklerin’ dahil edilmesiyle genişletilmesi isteniyor. 3. Üçüncü olarak, bir çıkmazın ertesi gününde Kıbrıslı Türklerin statüsünün açıklığa kavuşmasını istiyorlar. Bir diğer ifadeyle, Kıbrıslı Türklerin durumunun bir çıkmaz durumunda belirleneceğinin, açıkça şimdiden netleşmesi isteniyor.”

“Türk tarafının bu koşullar dışında şimdiden doğal gazın ortak yönetimini de istediğini” iddia eden gazete, önümüzdeki günlerin, Kıbrıs sorunundaki bir sonraki adımlara yönelik birçok şeyi açıklığa kavuşturacağını yazdı.

BM’DE OLASI SENARYO

“Elindeki bilgilerin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sürecin idame ettirilmesine dair yollar aramakta olduğundan söz ettiğini” yazan gazete, Guterres’in yeni bir çabaya şahsen müdahale etmeden, Kıbrıs sorununu BM’nin gündeminde tutmaya çalışacağını belirtti.

Gazete “yine aynı kaynaklara dayanarak, BM merkezin de tartışılmakta olduğu görülen olası bir senaryonun, garantör güçler aşamasında görüşmelerin başlaması, buna paralel olarak Lefkoşa’da ise düşük seviyede, muhtemelen müzakereciler ve grupları arasında görüşmelerin başlaması şeklinde olduğunu” da ileri sürdü.

ANKARA YÖN VERİYOR

Gazete iç sayfadan “Ankara Yöntem Değişikliğine Yön Veriyor - Türk Tarafı Müzakere Masasına Konfederasyon Çözümü Koymaya Çalışıyor” başlığıyla detaylandırdığı haberinde, Türk tarafının konfederasyon çözümü isteyerek, hedefli ve yöntemli bir şekilde Kıbrıs sorunu müzakerelerinin temelini değiştirmeye çalıştığı iddiasında bulundu.

Bu haber 324 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER