8 BİN KADINA SAĞLIK TARAMASI

KKTC'de yaşayan 8 bin kadını kapsayan projeyle, ülkenin ilk kadın sağlığı haritası oluşturuluyor. Şu ana dek 2 bin 500 kadına ulaşıldı.
KKTC'de yaşayan 8 bin kadını kapsayan projeyle, ülkenin ilk kadın sağlığı haritası oluşturuluyor. Şu ana dek 2 bin 500 kadına ulaşıldı.

Oxford ve Doğu Akdeniz Üniversitelerinin desteklediği 'Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma İnisiyatifi' adıyla geçen ocak ayında başlayan ve alan araştırması iki yıl sürecek projede, şu ana dek 2 bin 500 kadına ulaşıldı.

Proje ekibinin ülke genelinde sürdürdüğü çalışmayla yüz yüze görüşme yöntemiyle doldurulan anketi https://anket.kisad.org/ adresinden online olarak doldurmak da mümkün. Araştırmaya katılan kadınlardan isterlerse tükürük örneği alınıyor, ayrıca kadınlar ücretsiz olarak pelviks ultrason taramasından da geçiriliyor.

Araştırmanın, ülkedeki sağlık stratejileri için veri oluşturması hedefleniyor.

Çalışmalarını İngiltere’deki Oxford Üniversitesi bünyesinde sürdüren epidemiyoloji (hastalıkların toplumlar içindeki dağılımlarını inceleyen bir bilim dalı) uzmanı Dr. Nilüfer Rahmioğlu Ramiz, bölgesel kadın sağlık ve hastalık dağılımlarını ve görülme sıklıklarını belirlemek ve Doğu Akdeniz toplumlarına özgü Akdeniz yaşam tarzının ve genetik faktörlerin kadınların sağlıkları üzerindeki etkisini araştırmak için bir kadın sağlığı kaynağı oluşturmayı amaçlayan KISAA İnisiyatifi hakkında TAK muhabirinin sorularını yanıtladı.

'VERİ EKSİKLİĞİ VAR”

KKTC'de 8 bin kadını kapsayan araştırmasıyla ilgili soruları yanıtlamaya 'Ülkemizde ne yazık ki çok ciddi veri eksiklikleri var. Veri olmadan strateji yaratmak, problemleri tanımlamadan çözüm üretmek mümkün değil' diyerek başlayan Ramiz, Sağlık Bakanlığı'nın sadece devlet hastanelerine ait web sitesine de yüklediği verilerin revizyonunu yaparak hastalıklarla ilgili verilerden de bir yayın çıkardığını ifade etti.

Nilüfer Rahmioğlu Ramiz, KKTC'de insanların sağlık alanında birçok kayıt noktası bulunduğunu, devlet hastanelerinden yararlansa da birçok özel klinik ve hastaneye de başvurulduğunu, dolayısıyla Sağlık Bakanlığı'ndaki verilerle hastalık oranlarını ortaya çıkarmanın pek de mümkün olmadığını, ayrıca verilerin toplanma şeklinde de sorunlar ve yetersizlikler bulunduğunu anlattı.

Ülkede ciddi bir kayıt sistemi gerektiğini, böyle bir şeyi kurmadan önce de şu andaki sağlık problemlerinin fotoğrafını çekmek istediklerini kaydeden Ramiz, projeye 18-55 yaş arası kadınlarla başladıklarını, sağlıklı veriler elde edebilmek için detaylı bir anket hazırladıklarını ve daha çok kadınlarla yüz yüze yöntemle bu anketlerin yapıldığını söyledi.

KADIN SAĞLIĞI HARİTASI

18-55 yaş arasındaki kadınlarda sadece jinekolojik problemlerin değil, kadınlarda sık görülen kronik ağrı, pelvik bölge ağrıları, migren, tiroit hastalıkları, endokrin hastalıkları gibi tüm hastalıkların araştırıldığını anlatan Ramiz, “Amacımız Kuzey Kıbrıs'ın her bölgesini temsil eden bir kadın sağlığı haritası ortaya çıkarmaktır” dedi.

KIRSALDAKİ KADINLAR

Nilüfer Rahmioğlu Ramiz, Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma İnisiyatifi projesinde karşılaştıkları ilginç gözlemleri ve zorluklarıyla ilgili soruya karşılık, özetle şunları ifade etti:

'Kırsal kesimdeki kadınlarda daha zorlanacağımızı düşünmüştük ama tersi oldu. Kırsal bölgedeki kadınlar hatırlandıkları için mutlu oldu ve ciddi bir katılım var. Diğer taraftan çalışan kadınlara ulaşmakta çok daha zorlanıyoruz açıkçası... O yüzden iş yerlerini ziyaret ediyoruz. İş yerinde ulaştığımız kadınların çoğu da katılmak istemiyor. Benim baştaki görüşüm, eğitimli kadınların böyle bir araştırmaya katılmaya daha istekli olacağıydı.'

Ramiz, DAÜ'den 4 kişilik bir ekibin sürdürdüğü anket aşamasında özellikle kırsal kesimde hiç tahmin etmedikleri kadar okuma yazma bilmeyen kadınla veya bilse bile anketi okuyup anlayacak seviyede olmayan kadınlarla karşılaştıklarını, o yüzden anketi mülakat şeklinde yaptıklarını söyledi.

NE İŞE YARAYACAK?

Nilüfer Rahmioğlu Ramiz, kadın sağlığıyla ilgili bu araştırmanın sonuçlarının ne işe yarayacağı sorusunu yanıtlarken, 'Birçok amacımız var. Ülkemizde toplumsal olarak ciddi sağlık verisi eksikliğimiz var. Sağlık problemlerimizin neler olduğunu belirleyip, belli bölgelerde belli sağlık sorunları daha fazla görülüyorsa ona göre strateji geliştirmeyi istiyoruz' dedi.

Nilüfer Rahmioğlu Ramiz, araştırmadan elde edecekleri veriyi hem toplumla, hem de Sağlık Bakanlığı'yla paylaşacaklarını belirterek, 'Ortaya çok ciddi veri çıkacak. Derneğin de çıkan bu veri sonucunda ne yapılması, nasıl politikalar geliştirilmesi gerektiği noktasında ciddi rolü olacak' diye konuştu.

Ramiz, projeyle, hastalıkların ekonomik yükünün de belirleneceğini söyledi.

'Bizi arayın'

Nilüfer Rahmioğlu Ramiz, kadın sağlığıyla ilgili araştırmanın sağlıklı verilerle sonuçlanması ve amacına ulaşması için tüm kadınlara katılım çağrısı yaptı.
Anket formlarının online doldurabileceğini belirten Ramiz, ayrıca sabah kahvesi için toplanacak üç beş arkadaşın da kendilerini araması halinde araştırma ekibinin anket doldurmak üzere onlara ulaşacağını söyledi.

Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği’nin bu projeye destek için bir dizi faaliyet yaptığını ve yapacağını kaydeden Ramiz, projenin veri toplama sürecinin Ocak 2020'de biteceğini ama analizi ve sonuçlarının 2021-22'de çıkacağını kaydederek KISAA’nın sürdürdüğü projeyle ilgili bilgilere ve ankete https://kisaainsiyatifi.com/ adresinden ulaşılabileceğini ekledi.
Bu haber 69 defa okunmuştur

:

:

:

:

DİĞER HABERLER