Şapkadan tavşan bekleyenler okusun

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute, birkaç hafta içinde raporunu sunacak.
BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs sorunu için görevlendirdiği geçici özel danışmanı Jane Holl Lute, birkaç hafta içinde raporunu sunacak.
Kimileri bu raporun ardından havanın değişeceğini müzakere masasının yeniden kurulacağına inansa da işin aslı o değil.
Nitekim Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da dün yaptığı açıklamada, BM’nin ''şapkadan tavşan çıkarmasını beklemediğini, o şapkada üç aşağı beş yukarı ne bulunduğunun belli olduğunu'' söyledi.
Aslında Sayın Özersay’ın dediği gibi 50 yıldır devam eden müzakerelerde tarafların pozisyonları, nerelerde, nereye kadar esneklik gösterebilecekleri gayet açık, ortada.
“Lute’un raporu bekleniyor” diyen merak uyandırılan rapora ilişkin Genel Sekreter’in de aslında bir fikri mevcut.
Kimin nereye kadar adım atacağını çok iyi biliyor.
Peki müzakere masası tekrar kurulur mu?
Bu soruya olumlu bir cevap verebilmek için Crans Montana’da Türk tarafının attığı tüm iyi niyetli adımlara karşı, milim adım atmak istemeyen Rum yönetiminin bir politika değişikliğine gitmesi gerekir.
Sayın Özersay müzakere masasının yeniden kurulması için iki temel sorunun masada olduğunu söyledi.
Birincisi, taraflar aynı vizyona mı sahipler mi?
İkincisi tarafların gerçekten bu sorunu çözmeye dönük bir siyasi iradeye sahip mi?
Kıbrıs sorunun çıkmaz sokaktan bir türlü çıkamaması, Sayın Özersay’ın da ortaya koyduğu bu sorulara bir türlü olumlu yanıt verilememesi nedeniyledir.
Kıbrıs'ın doğal zenginliklerini Güney’e mal edip, Kuzey’de yaşayan insanları da azınlık statüsüyle bu adada yaşamasını hedefleyen Rumların, gerçek bir federasyon tezinde müzakere yürütebileceğini düşünmüyorum.
Çünkü Rumlar, ne yazık ki Kıbrıslı Türkleri kendilerine eşit görmüyor.
“Başarıya götürmeyecek müzakere Kıbrıs’ı daha da fazla böler” diyen Özersay’ın sözleri, her ne şart altında olursa olsun müzakere masasının kurulması gerektiğini düşünen ortaklarının bulunduğu hükümette nasıl karşılanacak, bilmiyorum…
Ama emin olduğum tek şey döviz krizinin yıkamadığı hükümet, yumuşak karnı Kıbrıs meselesi yüzünden sallanabilir.
Çünkü CTP ve TDP’de bu sözler hoş karşılanmayacaktır.
Aslında New York’ta BM’nin şapkadan tavşan çıkarmasını bekleyenlere inat Dışişleri Bakanı Özersay’ın sözleri, ayaklarımızı yere daha sağlam basmamız için bir uyarı.
Umarım bu sözler siyaset kurumu için de polemik değil, Kıbrıs meselesinin yörüngesi için temel ilke kabul edilir.
Aksi halde sirkte şapkadan tavşan çıkmasını bekleyen çocuklar gibi sihirbazı, yani BM’yi bekleyip, dururuz.
Sahi söyleyin.
Bu numaraları 50 yıldır izliyoruz, artık bıkmadık mı?


Bu haber 153 defa okunmuştur
  • - 01.10.2018 Hiç bir zaman da bıkmayacağız,Çünkü Barıştan öteye yol yok,bunu herkes de anlayacak ve İlahi adalet bizim için de konuşacak,buraya yazıyorum da.

:

:

:

: