Kıbrıs Türk Çiftçiler birliği, bu kuraklık yılında çiftçiler arasında ayrımcılık yaptı

KKTC de genel bir kuraklık olduğu kaçınılmaz bir gerçektir, devlet adına teknik ekipler hangi bölgelerin kuraklık kapsamına alınacağı konusunda fiziki olarak bir çalışma yaptılar.

KKTC de genel bir kuraklık olduğu kaçınılmaz bir gerçektir, devlet adına teknik ekipler hangi bölgelerin kuraklık kapsamına alınacağı konusunda fiziki olarak bir çalışma yaptılar. Yıllardır bu çalışmalara sivil toplum örgütü olarak Kıbrıs Türk Çiftçiler birliği de katılır ve üyelerinin haklarını savunur. Bu yıl çalışmalarda onlarca köy kuraklık kapsamı dışında kaldı. Akıncılar çiftçisi olarak yapılan bu haksızlığı bu gün kamuoyu ile paylaşmak ve hükümetimizin ve tarım bakanlığının gündemine taşımak istiyoruz.
Bizim şikayetçi olduğumuz kendi birliğimiz olan Kıbrıs Türk Çiftçiler birliğidir, kuraklık haritaları belirlenirken hassas davranmadılar ve onlarca köyde ekinler olmuş gibi bizi kuraklığa dahil etmediler. KKTC genelinde %90 kuraklık kapsamına alınmış köyler var, ancak buralarda da Akıncılar bölgesinde olduğu kadar ekin olmuştur, bu çok ciddi bir adaletsizliktir.
Bizim bu bağlamda Tarım bakanlığı ve hükümetten şikayetçi olmadığımızı belirtmek istiyoruz. Bu adaletsizliği giderecek olan Tarım bakanlığı ve hükümettir, beklentimiz ve ümidimiz sesimize kulak vermeleri ve bu konuyu düzeltmeleridir.
Çözüm çok basittir, KKTC genel kuraklık kapsamına alınır ve oranlar ile yeniden bir denge kurulur ve kimsede mağdur olmaz, geçmişte bu tür düzenlemeler olmuştu. Bizim isteğimiz yıllarca tarım sigortasının özellikle gübre kullanımında kesmiş olduğu %8 paranın bu kuraklık da bize destek olarak geri ödenmesidir. Bu ödemeler, mağdur bizlere yapılmazsa bizde kullanmış olduğumuz gübre borçlarını ödeyemeyeceğiz.
Akıncılar köyü dört yıl kuraklık tazminatı almamıştır, bu süre içerisinde 50.000 torba gübre kullanmış ve geçen yıl ki gübre fiyatlarına göre ve gübreden tarım sigortasına yapılan kesintilerden yaklaşık 3 milyon TL olmuştur. Bizim bu yıl kuraklık kapsamına alınmamız halinde bize yapılacak ödeme ancak 1.5 milyon TL dir. Bizden kesilen paranın yarısı kadar yani bize bizim paramız ödenecek onun da yarısı. Bunun bize ödenmesine engel olan KTÇB kınıyor, adil olmayan başkan Hüseyin Kelleyi şiddetle eleştiriyorum.
Çiftçiler birliğinin isteği doğrultusunda %90 kuraklığa giren bölgeler birlik yönetim kurulu üyelerinin olduğu bölgelerdir. Ürünlerini topladılar olduğu kadar ve çok miktarlarda bayla sattılar. Aralarında gübre kullanmayanlarda vardır adam 1000 dönüm araziye 100 torba gübre kullandı ve 100 TL dönüm başına beleş para alıyor. Tarım bakanı ŞAHALİ’YE çağrımdır bu haksızlığa son verin.
Ulu önder ATATÜRK’ÜN sözü ile “adalet mülkün temelidir, köylü milletin efendisidir”
Bu haber 630 defa okunmuştur

:

:

:

: