KKTC CB Mustafa Akıncı, BM tarafından anlaşılmak sıktı artık.

KKTC CB Mustafa Akıncı New York da ki temaslarını tamamlayıp ada ya döndü.

KKTC CB Mustafa Akıncı New York da ki temaslarını tamamlayıp ada ya döndü. Olumlu görüşmeler olmuş, BM Kıbrıs Türk tarafının görüşlerini bir kez daha dinleme fırsatı bulduğunu ifade ediyor sn Akıncı. Bizim Kıbrıs sorununa yapıcı davrandığımızı, müzakerelere hazır olduğumuzu bir kez daha BM yetkililerine ilettik. Peki ama bu görüşmeler başlarsa nerden başlayacak, kaldığımız yerden mi? Guteres belgesi mi? Müzakereler ucu açık başlayamaz söylüyor Türk tarafı, başla bitir yapacaksak başlayalım.
Rum tarafı böyle düşünmüyor, Crans Montana da bir çökme yaşanmadı diyor Rum tarafı. İyi hazırlık yapılmadığı için sonuç alınamadı, yeni bir sürece gireceksek iyi hazırlık yapılmalı. Rum tarafının hazırlık dediği Türkiye garantörlükten vazgeçecek, koşulsuz Türk askeri adadan çekilecek, peki Kıbrıs Türk halkı bunu kabul eder mi? BM bizim görüşlerimizi dinledi, zaten 50 yıldır dinliyor da ne oldu. KKTC de Akıncı’dan farklı düşünen büyük bir kesim var, biz anlaşılır olmaktan bıktık usandık, üstelik bize bir faydası da yoktur, zamanımız çalındı.
Kıbrıs da kalıcı barış, herkes istiyor bu barışın 1974 de Türk askerinin adaya çıkması ile geldiğini de inkar etmek insafsızlık, gerçekleri inkar olur. Rum liderliği hiçbir zaman Türk tarafının anladığı türden bir federal çözümü desteklemedi. Rum tarafı Kıbrıs Cumhuriyeti’nin federal sisteme dönüşmesini savundu.
Cumhurbaşkanım Mustafa Akıncı bey biz artık bu isteksiz tangodan bıktık, başka bir oyun ortaya koymalıyız, bu oyun gerçekçi olmak zorundadır, ancak o zaman kabul görür veya hiç kabul görmez de o zaman herkes yoluna gider.
Derinya kapısının açılması ile ilgili Türk tarafının yapmış olduğu çalışmalar, bir şov oldu. Neden mi Rum tarafının açıklamasına göre, kapı açılması iki tarafında ortak mutabakatı ile olur ve birlikte çalışılır. Derinya kapısında ki çalışmalarda Türk tarafı yalınız hareket etti, bizim haberimiz de yoktur, açıklamasını Rum hükümet sözcüsü Prodromos Prodromou yaptı. CB sözcüsü Barış Burcu bu açıklamayı duymuş olsaydı, Hollanda dışişleri bakanına çekmiş olduğu ayar gibi buna da çekerdi.
Şu an taraflar Ekim ortalarına da BM özel temsilci ABD’Lİ diplomatın BM GS Guterese sunacağı Kıbrıs raporunu bekliyor, ben eminim Rum tarafı bu raporun içeriğini biliyor. Biz Türk tarafı ise bu bağlamda yine hayaller peşinde mi koşacağız?!!!!!!!!!!!!!!
Bu haber 691 defa okunmuştur

:

:

:

: